Зміст

  1. Молитви щоденні
  2. Вечірня
  3. Мале повечір'я
  4. Тропарі на повечір'ї
    1. Недільні тропарі і кондаки
    2. Тропарі дванадесятих свят
    3. Тропарі і кондаки денних
    4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
  5. Канон до Ісуса Найсолодшого
  6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
  7. Канон до Пресвятої Богородиці
  8. Канон до Ангела Охоронителя
  9. Канон Безплотним Силам
  10. Канон до Іоана Предтечі
  11. Канон покаянний
  12. Канон Одигітрії
  13. Канон святим апостолам
  14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
  15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
  16. Канон всім святим
  17. Канон померлим
  18. Молитви вечірні
  19. Молитви ранішні
  20. Правило від осквернення
  21. Полуношниця повсякденна
  22. Полуношниця суботня
  23. Полуношниця недільна
  24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
  25. Рання відправа
  26. Час перший
  27. Час третій
  28. Час шостий
  29. Час дев'ятий
  30. Зображальні
  31. Канон пасхальний
  32. Часи на Святу Пасху
  33. Послідування до Святого Причастя
  34. Молитви перед Святим Причастям
  35. Молитви після Святого Причастя
  36. Чин як співати псалми
  37. Правило до Святого Причастя
  38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
  39. Повчання про молитовне правило
  40. Від редакції
  41. Зміст

Священик: Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь. Прийдіть, поклонімось (тричі).

Псалом 103

Благослови, душе моя, Господа. Господи Боже мій, як звеличився Ти дивно. Ти прибрався у славу й у величну красу. Ти зодягаєшся у світло, як у ризу, простираєш небеса, як шатро. Підносиш над водами горні палаци Твої, обертаєш хмари на колісницю для Себе, на крилах вітру Ти ходиш. Ти твориш духів ангелами Своїми і слугами Своїми - вогненне полум'я. Ти поставив землю на тверді її, не захитається вона повік віку. Безодня, як одежа, покриває її на горах стоять води. Від повеління Твого вони біжать, від голосу грому Твого тікають. Піднімаються на гори і сходять у долини в місце, що Ти призначив для них. Ти поклав межу, якої не перейдуть вони і не повернуться, щоб покрити землю. Ти посилаєш джерела в долини, поміж горами течуть води. Ти напуваєш усіх звірів польових, дикі осли втамовують спрагу свою. Над ними літають птахи небесні, голос їх лунає між віттям. Ти напуваєш гори з висот Твоїх. Плодами діл Твоїх насичується земля. Ти вирощуєш траву для худоби і злаки на користь людям, щоб добути хліб із землі. І вино веселить серце людини, і єлей намащує лице її, і хліб - підкріпляє серце людини. Насичуються дерева польові, кедри ливанські що Ти насадив їх. Там птахи гніздяться, гніздо ж чаплі найвище. Гори високі для оленів; скелі - захисток для зайців. Ти створив місяць, щоб визначати час, і сонце знає захід свій. Ти насуваєш темряву, і ніч настає; тоді бродить вся звірина лісова. Леви ричать за здобиччю і просять від Бога поживи собі. Сходить сонце - вони вертаються назад і лягають у лігвищах своїх. Виходить людина для справ своїх і на працю свою до вечора. Які величні діла Твої, Господи! Все премудро створив Ти; повна земля творіння Твого. Ось море велике й просторе; там безліч гадів і тварі малої й великої. Там плавають кораблі, і кити, що Ти їх створив вигравати у ньому. Всі вони на Тебе сподіваються, що даси їм поживу у свій час. Ти даєш їм - вони приймають. Ти відкриваєш руку Свою - вони наповнюються усяким благом. Ти відвертаєш лице Твоє - вони тривожаться; віднімеш дух їх - вони щезнуть і у прах свій повернуться. Пошлеш Духа Свого - і створяться, і Ти оновлюєш лице землі. Нехай буде слава Господня навіки; звеселиться Господь від діл Своїх. Він погляне на землю - і вона тремтить торкнеться гір - і вони димлять. Славитиму Господа все життя моє, співатиму Богові моєму, поки живу. Нехай буде благоприємною Йому пісня моя, і я звеселюся в Господі. Нехай щезнуть грішники з землі, і беззаконників нехай більше не буде. Благослови, душе моя, Господа! Сонце знає захід свій. Ти насуваєш темряву, і ніч настає. Дивні діла Твої, Господи! Все премудро створив Ти.

Слава і нині.

Алилуя, алилуя, алилуя. Слава Тобі, Боже (тричі)

Священик перед Царськими дверима з непокритою головою, під час співу 103 Пс. читає про себе світильні молитви.

Молитва перша

Господи Щедрий І Милостивий, Довготерпеливий і Многомилостивий, вислухай молитву нашу і уваж на голос моління нашого, вчини нам знамення на благо; настав нас на путь Твою, щоб ходити в істині Твоїй; звесели серця наші, щоб боятися імені Твого святого, бо Ти Великий і твориш чудеса, Ти є Бог Єдиний, і нема Тобі подібного між богами, Господи. Ти Сильний у милості і Благий в кріпості, щоб помагати, і втішати, і спасати всіх, що надіються на святе ім'я Твоє.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва друга

Господи, не суди нас в суворості Твоїй і не карай нас у гніві Твоїм, але вчини з нами, Лікарю і Зцілителю душ наших, з милості Твоєї; веди нас до пристановища волі Твоєї; просвіти очі сердець наших на пізнання істини Твоєї; і даруй нам останок цього дня і весь час життя нашого мирний і безгрішний, молитвами Святої Богородиці і всіх святих.

Бо Твоя держава і Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва третя

Господи Боже наш, пом'яни нас, грішних і негідних рабів Твоїх, коли ми призиваємо святе ім'я Твоє, і не осором нас, що надіємось на милість Твою, але дай нам, Господи, все, чого просимо для спасіння, І сподоби нас любити й боятися Тебе від усього серця нашого та чинити у всьому волю Твою.

Бо Ти Благий і Чоловіколюбний Бог є, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва четверта

Ти, в невмовкних піснях і безупинних славословленнях святими Силами оспівуваний, наповни й наші уста хвалою Твоєю, щоб звеличати ім'я святе Твоє; і дай нам участь і насліддя зо всіма тими, що воістину бояться Тебе і додержують заповідей Твоїх, молитвами Святої Богородиці і всіх святих Твоїх.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва п'ята

Господи, Господи, Ти держиш усе пречистою рукою Твоєю, довго терпиш усім нам і вболіваєш над злими вчинками нашими. Пом'яни милосердя Твоє й милість Твою, вияви на нас благість Твою, і дай нам благодаттю Твоєю і в останку дня цього уникнути різних підступів лукавого, і життя наше благодаттю Пресвятого Твого Духа збережи безпечним від спокус.

Милістю й чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословенний Ти з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва шоста

Боже Великий і Дивний, що невимовною добротою і багатим промислом правиш усім! Ти дарував нам і земні блага, і дав нам запоруку обіцяного Царства вже дарованими нам благами; Ти допоміг нам і за минулий час цього дня уникнути всякого зла, - дай нам і останок прожити без порочно перед святою славою Твоєю, оспівуючи Тебе, Єдиного Благого й Чоловіколюбного Бога нашого.

Бо Ти є Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва сьома

Боже Великий і Вишній, Єдиний Безсмертний, що в світі неприступнім перебуваєш, - Ти все творіння премудро сотворив, світло від темряви відділив, поставив сонце володіти днем, а місяць і зорі - ніччю; Ти сподобив нас, грішних, і в цю годину стати перед Тобою з хвалою і вечірнє славослів'я Тобі принести. Сам, Чоловіколюбний Господи, вчини молитву нашу наче кадило перед Тобою і як пахощі прийми її. Пошли ж нам вечір цей і ніч, що надходить, спокійні. Одягни нас у броню світла. Визволи нас від страху нічного і від усього, що приходить у темряві; і сон, що його Ти дав на відпочинок немочі нашій, пошли нам вільний від усяких диявольських мрій. Так, Владико всього, всіх благ Подателю, нехай ми і вночі, на ложах наших каючись, споминаємо ім'я Твоє і, просвіщаючись повчаннями Твоїх заповідей, встанемо в радості душевній на хвалу Твоєї благости, приносячи молитви і благання Твоєму милосердю за гріхи власні й усіх людей Твоїх, на яких милостиво зглянься молитвами Святої Богородиці.

Бо Ти Благий і Чоловіколюбний Бог є, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Після ж 103 псалма диякон (якщо є) або священик виходить північними дверима і на середині амвона виголошує велику єктенію.

Велика єктенія

В мирі Господу помолимось.

Співці: Господи, помилуй.(так після кожного прохання)

За мир з неба і спасіння душ наших Господу помолимось.

За мир усього світу, за добрий стан святих Божих Церков і за з єднання всіх Господу помолимось.

За святий храм цей і тих, що з вірою, побожністю та страхом Божим входять до нього, Господу помолимось.

За Святійшого отця нашого Патріарха Київського і всієї Руси - України (ім'я), і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім'я правлячого єпископа), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за весь причет і людей Господу помолимось.

За Богом бережену Україну нашу, владу і військо її Господу помолимось.

За місто наше (село наше або святий монастир наш) і за всяке місто, село і країну, і за тих, що по вірі живуть у них, Господу помолимось.

За добре поліття, за врожай плодів земних і за часи спокійні Господу помолимось.

За подорожніх, за недужих, знеможених та поневолених і за спасіння їх Господу помолимось.

Щоб визволитися нам від усякої скорботи, гніву, небезпеки та недолі, Господу помолимось.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас. Боже, Твоєю благодаттю.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом'янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Співці: Тобі, Господи.

Священик (виголос): Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння. Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Потім кафизма чергова і, вийшовши північними дверима, диякон виголошує малу єктенію.

Ще і ще в мирі Господу помолимось.

Співці: Господи, Помилуй

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Співці: Господи, Помилуй

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом'янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Співці: Тобі, Господи.

Священик (виголос): Бо Твоя держава і Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

потім: Господи, взиваю... на відповідний глас.

Господи, взиваю до Тебе, вислухай мене; вислухай голос моління мого, коли буду молитися до Тебе. Вислухай мене, Господи.

Нехай піднесеться молитва моя наче кадило перед Тобою, підношення рук моїх - як жертва вечірня. Вислухай мене, Господи.

І читець промовляє стихи з псалмів 140-141:

Постав, Господи, охорону устам моїм і двері огорожі в устах моїх. Не відхили серця мого до слів лукавих - виправдовувати мої гріхи, разом з людьми, що чинять беззаконня, щоб не став я спільником пристрастей їхніх.

Нехай навчає мене праведник милістю, нехай і викриває мене; єлей же (слів) грішника нехай не намастить голови моєї.

І молитва моя проти злодіянь їхніх Пожерла земля в безодні суддів їхніх.

Почуті ж були слова мої як переможні як груддя землі розметалися вони по землі; так розсипалися кості їхні над пеклом

На Тебе ж, Господи, Господи, звернені очі мої на Тебе надія моя, не відкинь душі моєї.

Охорони мене від сіті, що її поставили на мене і від спокус, що їх наставили беззаконні.

У сіть свою впадуть грішники, а я з Тобою її перейду.

Голосом моїм до Господа взиваю; голосом моїм до Господа молюся.

Розповім Йому всі печалі мої і скорботу мою Йому сповіщу.

Коли знемагав у мені дух мій, Ти знав стежки мої.

На дорозі, де ходив я, поставили сіть на мене.

Дивився я навкруги - і ніхто не впізнавав мене.

Не стало захисту, і ніхто не дбав про душу мою.

Я до Тебе взивав, Господи, й казав: Ти - надія моя і доля моя на землі живих.

Вислухай моління моє бо я дуже знесилений; спаси мене від гонителів моїх бо вони сильніші за мене.

Після цього співці співають стихири на Господи, взиваю, попереджуючи кожну цими стихами:

На 10:

Виведи з темниці душу мою, щоб славити ім'я Твоє

На мене чекають праведники, поки явиш мені милість Твою.

На 8:

З глибини взиваю до Тебе, Господи, Господи, почуй голос мій.

Нехай будуть вуха Твої уважні до голосу благання мого.

На 6:

Коли на беззаконня наші зважатимеш, Господи, Господи, хто встоїть? Бо в Тебе очищення є.

Ради імені Твого страждаю за Тебе, Господи, страждає душа моя за Слово Твоє, бо уповає душа моя на Господа.

На 4:

Від ранньої зорі до ночі, від ранньої зорі нехай уповають люди на Господа.

Бо в Господа милість, і велике в Нього визволення. Він визволить нас від усіх беззаконь наших.

Хваліть Господа, всі народи, прославляйте Його, всі люди.

Велика милість Його над нами, й істина Його перебуває повік.

Слава: і нині. Богородичний.

Піл час співу стихир диякон кадить вівтар, іконостас і людей, а коли починають співати богородичний, диякон відкриває Царські врата, отримує благословення в ієрея і з кадилом іде поза престолом через північні двері на солію. Священик, поцілувавши св. престіл, іде слідом за дияконом і тихо читає молитву входу.

Молитва входу

Ввечері і вранці й опівдні хвалимо і благословимо Тебе, дякуємо й молимось Тобі, Владико всього, Чоловіколюбний Господи; направ молитву нашу наче кадило перед Тобою, і не допусти сердець наших до слів чи думок лукавих, але захисти нас від усього, що ловить душі наші; бо до Тебе, Господи, Господи, звернені очі наші, і на Тебе ми уповаємо: не осором нас, Боже наш.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння. Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Співці в цей час співають "Світе тихий":

Світе тихий святої слави Безсмертного Отця Небесного, Святого, Блаженного, Ісусе Христе! Прийшовши на захід сонця, бачивши світло вечірнє, оспівуєм Отця, Сина і Святого Духа - Бога. Достойний Ти є в усі часи оспіваним бути голосами преподобними. Сину Божий, що життя даєш; тому світ Тебе славить.

Треба знати, що коли є Великий піст або співається Алилуя, то замість тижневих прокимнів співаємо це:

у понеділок ввечері:

Алилуя (тричі, на глас 6-й).

Стих: Господи, не суди мене в ярості Твоїй і не карай мене в гніві Твоїм.

Алилуя.

Стих: І на віки віків.

Співці (найвищим голосом): Алилуя.

У вівторок і четвер увечері:

Алилуя.

Стих: Прославляйте Господа Бога нашого й поклоняйтеся підніжжю ніг Його, бо воно святе.

Алилуя.

Стих: І на віки віків.

Алилуя.

У середу ввечері:

Алилуя.

Стих: По всій землі розійшлося віщування їх, і до краю вселеної слова їх.

Алилуя.

Стих: І на віки віків.

Алилуя.

У неділю ж і в п'ятницю ввечері ніколи, крім Великого посту, не співається Алилуя.

А якщо є: Бог Господь... то співаються прокимни.

Прокимни на вечірні

В неділю ввечері, на глас 8:

Прославляйте нині Господа, всі раби Господні.

Стих: Що стоїте в домі Господньому, у дворах дому Бога нашого.

В понеділок ввечері, на глас 4:

Господь почує мене, коли я взиватиму до Нього.

Стих: Коли взиваю я, почує мене Бог правди моєї.

У вівторок ввечері, на глас 1:

Милість Твоя, Господи, нехай провадить мене по всі дні життя мого.

Стих: Господь пасе мене, і нічого мені не бракуватиме; на місці плодючім, там Він оселив мене.

В середу ввечері, на глас 5:

Боже, в ім'я Твоє спаси мене і в силі Твоїй суди мене.

Стих: Вислухай, Боже, голос моління мого, коли буду молитись до Тебе.

В четвер увечері, на глас 6:

Поміч моя від Господа, що створив небо й землю.

Стих: Я підніс очі мої в гори, звідки прийде поміч моя.

У п'ятницю ввечері, на глас 7:

Боже, Ти Захисник мій, і милість Твоя попередить мене.

Стих: Врятуй мене від ворогів моїх, Боже, і від напасників моїх визволи мене.

В суботу ввечері, на глас 6:

Господь воцарився, у красу зодягнувся.

Стих: Зодягнувся Господь у силу й опоясався.

Стих: Бо Він утвердив вселену, і не захитається вона.

Стих: Дому Твоєму належить святість, Господи, на довгі дні.

У свято після прокимна читаються паремії, а після них потрійна єктенія і Сподоби, Господи.

В суботу після прокимна буває потрійна єктенія, а після неї Сподоби, Господи.

У будні ж дні Сподоби, Господи читається одразу ж після прокимна.

Потрійна єктенія:

Промовмо всі з усієї душі і з усього розуміння нашого, промовмо.

Співці: Господи, помилуй.

Господи Вседержителю, Боже отців наших, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Співці: Господи, помилуй.

Помилуй пас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Співці: Господи, помилуй. (тричі).- і так до кінця.

Ще молимось за Святішого отця нашого, Патріарха Київського і всієї Руси - України (ім'я), і владику нашого преосвященнішого єпископа (ім'я правлячого єпископа), за братів наших священиків, священно-монахів і за все у Христі братство наше.

Ще молимось за Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, щоб ми тихе і мирне життя прожили у всякому благочесті і чистоті.

Ще молимось за Святійших Патріархів православних, за благочестивих і повік незабутніх фундаторів святого храму цього (в монастирі - святого монастиря цього) і всіх православних отців і братів наших, що тут і повсюди раніше спочили.

Ще молимось за милість, життя, мир, здоров'я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів Божих (поминає імена за здоров'я) і всіх парафіян святого храму цього (в монастирі: братії святого монастиря цього).

Ще молимось за тих, що дари приносять і добро діють у святому і всечесному храмі цьому; за тих, що трудяться, співають, і за всіх присутніх людей, що сподіваються від Тебе великої і багатої милості.

Священик: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог є, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Сподоби, Господи, у вечір цей без гріха вберегтися нам. Благословенний Ти, Господи, Боже отців наших, і хвальне і прославлене ім'я Твоє навіки. Амінь.

Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми уповаємо на Тебе. Благословенний Ти, Господи, навчи мене оправдань Твоїх. Благословенний Ти, Владико, врозуми мене оправданнями Твоїми. Благословенний Ти, Святий, просвіти мене оправданнями Твоїми.

Господи, милість Твоя повік творіння рук Твоїх не зневаж. Тобі подобає хвала, Тобі подобає оспівування, Тобі слава подобає, Отцю, і Сину, і Святому Дух нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Священик: Доповнимо вечірню молитву нашу Господу... та інше.

Благальна єктенія

Доповнимо вечірню молитву нашу Господу.

Співці: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Співці: Господи, помилуй.

Вечора всього, звершеного, святого, спокійного і безгрішного у Господа просимо.

Співці: Подай, Господи. (так до кінця)

Ангела миру, вірного провідника, охоронителя душ і тіл наших у Господа просимо.

Прощення і відпущення гріхів та провин наших у Господа просимо.

Доброго і пожиточного для душ наших і миру для світу у Господа просимо.

Останок життя нашого в мирі та покаянні скінчити у Господа просимо.

Християнського кінця життя нашого, безболісного, бездоганного, мирного і доброї відповіді на Страшному Суді Христовім просимо.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом'янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Співці: Тобі, Господи.

Священик: Бо Ти Благий і Чоловіколюбний Бог є, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Священик: Мир усім.

Співці: І духові твоєму

Диякон: Голови наші вклонімо перед Господом.

Співці: Тобі. Господи

Голововклонна Молитва

Священик (тихо читає молитву): Господи Боже наш, що небеса прихилив і зійшов для спасіння роду людського, зглянься на рабів Твоїх і на насліддя Твоє, бо перед Тобою, Страшним і Чоловіколюбним Суддею, Твої раби вклонили голови і шиї свої скорили, не від людей очікуючи помочі, а від Тебе сподіваючись милості і ждучи Твого спасіння. Збережи їх на всякий час, і в вечір цей, і в наступну ніч від усякого ворога, від усякого супротивного дійства диявольського, і від помислів суєтних, і спогадів лукавих.

Вголос: Нехай буде держава Царства Твого благословенна і найславніша, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Якщо правиться літія, то хор починає співати стихири літійні і далі "Слава:" святому. "І нині:" богородичний. Під час співу предстоятель в єпитрахилі і фелоні, а інші священики тільки в єпитрахилях, а диякон з кадилом - виходять із вівтаря північними дверима до притвору храму. Перед предстоятелем свічконосці несуть два свічники (великі свічки в стоячих свічниках). В притворі предстоятель стає посередині, а інші священики з боків поперед нього. диякон не поспішаючи виголошує літійну єктенію. Якщо нема диякона, то цю єктенію виголошує священик або священики по черзі.

Літійна єктенія

Спаси, Боже, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, відвідай світ Твій милістю і щедротами, зміцни силу християн православних і пошли нам милості Твої багаті - молитвами Всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії; силою Чесного і Животворчого Хреста; заступництвом чесних Небесних Сил безтілесних; чесного славного пророка, Предтечі й Хрестителя Іоанна; святих славних і всехвальних апостолів; святих отців наших і вселенських великих учителів і святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоуста; святого отця нашого Миколая Чудотворця, архиєпископа Мир Лікійських; святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, учителів слов'янських; святого благовірного і рівноапостольного великого князя Володимира і блаженної великої княгині Ольги; святих отців наших митрополитів Київських: Михаїла, Іларіона, Макарія, Петра, Олексія, Петра (Могили); Феодосія Чернігівського, Димитрія Ростовського, Інокентія Іркутського, Іоасафа Білгородського, Іоанна та Павла Тобольських; святих славних і добропобідних мучеників: святого великомученика Юрія Побідоносця, святої великомучениці Варвари, святих благовірних князів-страстотерпців Бориса, Гліба та Ігоря; святого преподобно-мученика Афанасія, ігумена Берестейського; Миколи, князя Луцького; Макарія Канівського, Феодора, князя Острозького, святої Юліанії, княжни Ольшанської, святих Віленських мучеників Антонія. Іоанна і Євстафія; преподобних отців наших Антонія й Феодосія і всіх чудотворців Печерських, преподобного Іова, ігумена і чудотворця Почаївського; всіх святих, на землі Українській прославлених, і святих (храму і дня); святих і праведних Богоотців Іоакима і Анни і всіх святих, - молимо Тебе, Многомилостивий Господи, вислухай нас грішних, що молимось Тобі, і помилуй нас.

Співці: Господи, помилуй (40 разів).

Ще молимось за Святійшого отця нашого, Патріарха Київського і всієї Руси - України (ім'я), і владику нашого преосвященнійшого єпископа (ім'я правлячого єпископа), за чесне пресвітерство, дияконство і за все у Христі братство наше, і за всяку душу християнську, скорботну і пригноблену, що милості Божої та помочі потребує; за захист міста цього і тих, що живуть у ньому, за мир і лад у всьому світі, за добрий стан святих Божих Церков, за спасіння і поміч отцям і братам нашим, що старанно і з страхом Божим трудяться і служать; за покинутих і відсутніх, за зцілення тих, що в немощах лежать; за спокій, полегшення, блаженну пам'ять і прощення гріхів православних отців і братів наших, що тут і повсюди раніше спочили; за визволення поневолених, за братів наших по службах сущих і за всіх, що служать і служили у святому храмі цьому, промовмо.

Співці: Господи, помилуй (50 разів).

Ще молимось за збереження міста цього (села цього, святого монастиря цього) всякого міста і краю від голоду, мору, землетрусу, повені, вогню, меча, нападу чужинців та міжусобиці, щоб Благий і Чоловіколюбний Бог наш був милостивий та милосердний до нас. щоб одвернув Він усяку кару, що йде на нас, і визволив нас від праведного гніву Свого і помилував нас.

Співці: Господи, помилуй (тричі).

Ще молимось, щоб вислухав Господь Бог голос моління нас грішних і помилував нас.

Співці: Господи, помилуй (тричі).

Священик:

Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надія всіх кінців землі і тих, що в морі далеко, і, Милостивий, будь милостивим, Владико, до гріхів наших і помилуй нас, бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог є, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Священик: Мир усім.

Співці: і духові твоєму.

Диякон: Голови наші вклонімо перед Господом.

Співці: Тобі, Господи.

Священик (голосно):

Владико Многомилостивий, Господи Ісусе Христе, Боже наш, молитвами Всепречистої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії; силою Чесного і Животворчого Хреста; заступництвом чесних Небесних Сил безплотних, чесного славного пророка, Предтечі і Хрестителя Іоанна; святих славних і всехвальних апостолів; святих отців наших і вселенських великих учителів і святителів: Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоуста; святого отця нашого Миколая Чудотворця, архиєпископа Мир Лікійських; святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, учителів слов'янських; святого благовірного і рівноапостольного великого князя Володимира і блаженної великої княгині Ольги; святих отців наших митрополитів Київських: Михаїла. Іларіона, Макарія, Петра, Олексія, Петра (Могили); Феодосія Чернігівського, Димитрія Ростовського, Інокентія Іркутського, Іоасафа Білгородського, Іоанна та Павла Тобольських; святих славних і добропобідних мучеників: святого великомученика Юрія Побідоносця, святої великомучениці Варвари, святих благовірних князів-страстотерпців Бориса, Гліба та Ігоря; святого преподобно-мученика Афанасія, ігумена Берестейського; Миколи, князя Луцького; Макарія Канівського, Феодора, князя Острозького, святої Юліанії, княжни Ольшанської, святих Віленських мучеників Антонія, Іоанна і Євстафія; преподобних отців наших Антонія й Феодосія і всіх чудотворців Печерських, преподобного Іова, ігумена і чудотворця Почаївського; всіх святих, на землі Українській прославлених, і святих (храму і дня); святих і праведних Богоотців Іоакима і Анни і всіх святих Твоїх, благоприємною створи молитву нашу, даруй нам відпущення гріхів наших, охорони нас покровом крил Твоїх, віджени від нас всякого ворога і супротивника, втихомир життя наше, Господи, помилуй нас і світ Твій і спаси душі наші, як Благий і Чоловіколюбний.

 Співці: Амінь.

Співаємо або читаємо стихири на стиховні і ці стихи до них:

Стих 1: До Тебе, що перебуваєш на небі, зводжу очі мої. Як очі рабів звертаються до рук господарів їхніх, як очі рабині до рук господині її, так очі наші - до Господа Бога нашого, аж поки помилує нас.

Стих 2: Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо багато ми маємо приниження. Над міру має душа наша ганьби від багатих та зневаги від гордих.

Якщо є свято Владичне або святого, то після стихир на стиховні читаємо стихи свята.

Слава: і нині. Богородичний.

Потім молитва святого Симеона Богоприїмця.

Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, що Ти приготував перед лицем усіх людей, світло на одкровення народам і славу людей Твоїх, Ізраїля.

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш. Бо Твоє є Царство.

Читець: Амінь.

І тропар свята, або святого, або дня, а в суботу:

Богородице Діво, радуйся...

Слава: і нині. Богородичний.

І відпуст.

А якщо є Великий або інший піст і співається Алилуя, то співаються ці тропарі на глас 4, з поклоном після кожного.

Богородице Діво, радуйся, Благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти в жонах, і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти породила Спаса душ наших. (Один поклін).

Слава...

Хрестителю Христовий, усіх нас пом'яни, щоб визволитися нам від беззаконня

нашого, бо тобі дано благодать молитися за нас. (Один поклін).

І нині...

Моліться за нас, святі апостоли й всі святі, щоб визволитися нам від лиха і скорботи, бо в вас маємо щирих заступників перед Спасом. (Один поклін).

Під Твою милість прибігаємо, Богородице Діво, молитов наших в час скорботи не відкинь, але з біди визволяй нас, єдина чиста і благословенна.

(Без поклону).

Господи, помилуй. (40 разів.)

Слава: і нині.

Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Благословенний Христос Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Читець: Амінь.

Небесний Царю, вірних людей укріпи, віру утверди, народи втихомир, світ заспокой, святий храм цей у добрі збережи. Раніш спочилих отців і братів наших в оселях праведників учини, і нас у покаянні і сповіданні прийми, як Благий і Чоловіколюбець.

Потім молитва святого Єфрема Сиріна:

Господи і Владико життя мого, духа лінивства, безнадійності, владолюбства й марнослів’я не дай мені (земний поклін).

Дух же доброчесності, покірливості, терпіння й любові даруй мені, рабу Твоєму (земний поклін).

Так, Господи Царю, даруй мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь. (доземний поклін).

Після нього 12 малих(поясних) поклонів, молячись:

Боже, будь милостивий до мене грішного.

Боже, очисти мої гріхи і помилуй мене.

Без числа нагрішив я, Господи, прости мені.

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Бо Твоє є Царство.

Читець: Амінь.

Господи, помилуй (12 разів).

І молитва:

Всесвята Тройце, єдиносущна Державо, нероздільне Царство, всякого блага Причино, вияви любов і до мене грішного: зміцни, врозуми серце моє і знищ всю мою скверну; просвіти мою думку, щоб я повсякчас славив, хвалив і поклонявся і промовляв: один Свят, один Господь, Ісус Христос, у славу Бога Отця. Амінь.

Потім: Нехай буде благословенне ім'я Господнє віднині й довіку (тричі).

Псалом 33

Благословлю Господа на всякий час, завжди хвала Йому в устах моїх. Господом буде хвалитися душа моя; нехай почують вірні і звеселяться. Величайте Господа зі мною, і прославмо ім'я Його всі вкупі. Я шукав Господа, і Він почув мене і від усіх скорбот визволив мене. Приступіть до Нього й просвітіться, і лиця ваші не осоромляться. Ось убогий благав, і Господь почув його і від усіх скорбот спас його Ангел Господній охороняє тих, що бояться Його, і визволяє їх Споживіть і побачите, що Благий Господь, Блажен муж, що уповає на Нього. Бійтеся Господа, всі святі Його, бо не знають нестатку ті, що бояться Його. Багаті зубожіли і зголодніли, а ті, що шукають Господа, не будуть позбавлені всякого блага. Прийдіть, діти, послухайте мене я страху Господнього навчу вас: хто з людей бажає жити і бачити дні благі - стримуй язик свій від зла, і уста твої нехай не будуть облесливі Ухиляйся від всього злого і роби добро, будь мирний і пильнуй того. Очі Господні до праведних і вуха Його до молитви їх. Лице ж Господнє проти тих, що чинять зло щоб знищити з землі й пам'ять про них. Взивали праведні, і Господь почув їх і від усіх скорбот визволив їх. Близько Господь до скорботних серцем і смиренних духом Він спасає Багато скорбот у праведника, та від усіх них визволить його Господь. Господь охороняє всі кості їх, і ні одна з них не зламається Смерть (же) грішників люта, і ті, що ненавидять праведного, загинуть. Господь визволить душі рабів Своїх, і не загине ніхто з тих, що уповають на Нього.

Псалом 144

Величатиму Тебе, Боже мій, Царю мій, і благословлятиму ім'я Твоє повіки й повік віку. Кожного дня благословлятиму Тебе і хвалитиму ім'я Твоє повіки й повік віку. Великий Господь і Преславний, і немає меж величі Його. З роду в рід будуть прославляти діла Твої і сповіщати про могутність Твою, а я буду говорити про велич слави Святині Твоєї і розповідати про чуда Твої. Скажуть про силу дивних діянь Твоїх, і я розповідатиму про велич Твою. Будуть проголошувати пам'ять великої благости Твоєї і правдою Твоєю будуть радуватися. Щедрий і Милостивий Господь, Довготерпеливий і Многомилостивий. Благий Господь до всіх, і милість Його на всіх ділах Його. Нехай славлять Тебе, Господи, всі діла Твої, і святі Твої нехай благословляють Тебе. Нехай скажуть про славу Царства Твого і проповідують про силу Твою. Щоб дізналися сини людські про могутність Твою і про славну велич Царства Твого. Царство Твоє - Царство всіх віків, і влада Твоя через усі роди. Вірний Господь у всіх словах Своїх і праведний у всіх ділах Своїх. Зміцнює Господь усіх, що падають, і підіймає тих, що впали. Очі всіх з надією на Тебе, Господи, дивляться, і Ти даєш їм поживу в час свій. Відкриваєш руку Твою і насичуєш усі творіння благами Твоїми. Праведний Господь у всіх путях Своїх і Благий у всіх ділах Своїх. Господь близько до всіх, хто призиває Його; хто призиває Його праведно. Він сповняє бажання тих, що бояться Його, чує молитву їхню і спасає їх. Господь охороняє всіх, що люблять Його, а всіх нечестивців знищить. Хвалу Господню будуть виголошувати уста мої. І всі творіння нехай прославляють ім'я Його повік віку.

Потім:

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Господи, помилуй (тричі).

Благослови.

І відпуст.

Так само буває у Великий піст.

А коли інший піст і співається Алилуя, то після поклонів з молитвою:

Господи і Владико...

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Після виголосу: Бо Твоє є Царство...

читається:

Господи, помилуй (12 разів).

Слава: і нині.

Знову: Господи, помилуй (тричі). Благослови.

І відпуст.

Кінець вечірньої.

на початок