Зміст

  1. Молитви щоденні
  2. Вечірня
  3. Мале повечір'я
  4. Тропарі на повечір'ї
    1. Недільні тропарі і кондаки
    2. Тропарі дванадесятих свят
    3. Тропарі і кондаки денних
    4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
  5. Канон до Ісуса Найсолодшого
  6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
  7. Канон до Пресвятої Богородиці
  8. Канон до Ангела Охоронителя
  9. Канон Безплотним Силам
  10. Канон до Іоана Предтечі
  11. Канон покаянний
  12. Канон Одигітрії
  13. Канон святим апостолам
  14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
  15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
  16. Канон всім святим
  17. Канон померлим
  18. Молитви вечірні
  19. Молитви ранішні
  20. Правило від осквернення
  21. Полуношниця повсякденна
  22. Полуношниця суботня
  23. Полуношниця недільна
  24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
  25. Рання відправа
  26. Час перший
  27. Час третій
  28. Час шостий
  29. Час дев'ятий
  30. Зображальні
  31. Канон пасхальний
  32. Часи на Святу Пасху
  33. Послідування до Святого Причастя
  34. Молитви перед Святим Причастям
  35. Молитви після Святого Причастя
  36. Чин як співати псалми
  37. Правило до Святого Причастя
  38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
  39. Повчання про молитовне правило
  40. Від редакції
  41. Зміст

Священик: Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю небесний... Трисвяте. Пресвята Тройце... Отче наш.

Господи, помилуй (12разів).

Слава і нині...

Прийдіть, поклонімось... (тричі).

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже, праведний Ти в слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Я ж бо в беззаконнях зачатий і в гріхах породила мене мати моя. Ти істину полюбив, невідоме і таємне премудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом ‑ і очищуся, омий мене ‑ і стану біліший від снігу. Слухові моєму подай радість і веселість і зрадіють кістки мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і від всіх беззаконь моїх очисти. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників доріг Твоїх і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо, коли б Ти жертви забажав, приніс би я. Всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові ‑ дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сион, і хай збудуються стіни Єрусалимські. Тоді угодною Тобі буде жертва правди ‑ приношення і всепалення, тоді покладуть на жертовник Твій тельців.

Канон Пресвятій і Животворчій Тройці. Творіння Митрофанове. Глас 6

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, перейшов Ізраїль по безодні стопами, бачачи, як гонитель фараон потопляється; пісню перемоги Богові співаймо, взиваючи.

Приспів: Пресвята Тройце, Боже наш, слава Тобі.

Три Іпостасі оспівуємо Богоначальні, єдиного єства незмінний образ, благого Чоловіколюбця Бога, що дарує нам очищення гріхів.

Єдиний споконвічний і трисяйний образами Господи, Божеством єдиний Сущий, напоум нас і сподоби Твого божественного сяяння.

Слава... Павло, який назвав церкву із язичників прекрасною невістою, навчив поклонятися Тобі, єдиному Триіпостасному Богу, від Якого, і Яким, і в Якому все сталося.

І нині... Із Твоєї утроби, Богородице, вийшло Сонце правди і осяяло нас зорею трисвітлого Божества; Його ж оспівуючи, побожно Тебе ублажаємо.

Пісня З

Ірмос: Нема святого, як Ти, Господи, Боже мій, що підніс рід вірних Твоїх, Блаже, і утвердив нас на камені сповідання Твого.

Ти, Трисвітлий Боже, прикрасив чини небесні, навчив оспівувати Тебе трисвятими голосами; з ними ж прийми і нас, що оспівують Твою благість.

Єдине незмінне Троїчне Богоначало оспівуючи, молимо Тебе тепло послати нам нині прощення багатьох гріхів.

Слава... Безначальний Отче, співбезначальний Слове Божий і Божественний Душе, благий і правий, збережи як Благоутробний тих, що вірно оспівують Твою державу.

І нині... Ниву тління знищив Бог мій, що за істотою став людиною в утробі Твоїй, Чиста; і Єдиний визволив від засудження давнього родоначальників.

Сідальний, глас 6

Владико Боже, поглянь з неба, і подивись на наше смирення як Щедрий, і змилосердься, Чоловіколюбче преблагий; бо ми не маємо надії нізвідки одержати прощення гріхів, якими згрішили; тому будь з нами, і ніхто проти нас.

Слава, і нині. Богородичний:

Владичице Чиста, зглянься, Богородице, і подивись на наші хворобливі рани, і змилосердься, Пречиста, і зціли спалену совість, зросивши Твоєю милістю, взиваючи до рабів Твоїх: Я є з вами, і ніхто проти вас.

Пісня 4

Ірмос: Христос моя сила. Бог і Господь, чесна Церква побожно співає, взиваючи, від помислу чистого Господа прославляючи.

Одинице трисвітла, що підносиш помисли, і душу і серце Твоїх співців піднеси незабаром, і сподоби Твого сяяння і світлості.

Єдина незображенна і незмінна Тройце, перетвори мене і переміни від злоби на чесноти і Твоїм сяянням просвіти.

Слава... Помислив раніше Ти, Премудрий, сотворив ангельські чини, як служителів Твоєї благості, Триіпостасна Одинице; з ними ж прийми моє славослов'я.

І нині... Бог, що не створений єством, споконвічний, створене прийняв людське єство, яке утворив у Твоїй утробі, Богородице Приснодіво.

Пісня 5

Ірмос: Божественним Твоїм світлом, Блаже, просвіти, молюся, душі тих, що зранку линуть до Тебе, пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів визволяє.

Помишляючи про Богоначальне єство, Суще, що промишляє і спасає всіх, Владико, Трисвітле і Єдине, до Тебе зранку молимося, благаючи прощення гріхів.

Отче безначальний, Боже, і споконвічний Сину, і Душе Святий, утверди, Єдиноначальна Тройце, Твоїх співців і визволи від усякої напасті і скорботи.

Слава... Керуючи Богодійним сяйвом і настановляючи мене завжди благодогоджати Твоєму Триіпостасному Божеству, Сонце слави, сотвори мене причасником Божественного Царства.

І нині... Ти, Слово Боже, що Твоєю всесильною рукою носиш усе і зберігаєш, збережи й охорони тих, що прославляють Тебе, молитвами народившої Тебе Богоматері.

Пісня 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею пристрастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Премудрість і розум даруй, трисвітле Богоначало, Твоїм співцям і сподоби просвіщатися промінням доброти світлодійної Твоєї благості (двічі).

Слава... Світло, нероздільне істотою, трисяйне, вседержительне, неприступне, осяй серця тих, що вірно прославляють державу твою, і направ до божественної любові.

І нині... У Тобі оселився Вседержитель і Господь усіх і навчив людей поклонятися Єдиному трисяйному образу Божества.

Господи, помилуй (тричі).

Сідальний, глас 6

Отче і Сину з Духом Святим, зглянься на нас, що з вірою поклоняються Тобі і славлять державу Твою, Благоутробний, з вогняними і земними, бо іншого крім Тебе не знаємо; і взивай до тих, що оспівують Тебе: Я є з вами, і ніхто проти вас.

Слава, і нині. Богородичний:

Зглянься на нас, Пресвята Богородице, засяй просвіщення серцям затьмареним і просвіти паству Твою, Пречиста; бо все, що Ти хочеш, можеш, як Мати Творця Твого, і взивай до тих, що моляться Тобі: Я є з вами, і ніхто проти вас.

Пісня 7

Ірмос: Росоносною учинив ангел піч преподобним юнакам, халдеїв же опаляючи, веління Боже мучителя спонукало взивати: благословенний Ти, Боже отців наших.

Даруй мені, Трисвітла образами Одинице, тверді помисли, щоб зберігати і виконувати божественні заповіді Твої і завжди вірно оспівувати Тебе: благословенний Ти, Боже отців наших.

Як торжественно оспіваний, Єдиний єством Боже, і Троїчний в Особах, збережи нас у різноманітних спокусах і обставинах.

Слава... Співприродного і споконвічного єдиного істотою Тебе, Бога, славимо, незлитна Іпостасями Тройце, різні властивості являючи у незмінному образі.

І нині... Споконвічний Бог прийняв із Твого, Пречиста, лона нашу людську змішану природу і всіх навчив взивати: благословенний Ти, Боже отців наших.

Пісня 8

Ірмос: 3 полум'я преподобним росу виточив і жертву праведника водою спалив; бо все твориш, Христе, з волі Своєї, Тебе прославляємо по всі віки.

Очищення гріхів незабаром подай мені і визволення від різноманітних пристрастей, Пресвята Тройце, Одинице триіпостасна, щоб я прославляв Тебе по всі віки.

Благоволитель милості, як Бог Милостивий, помилуй всіх, Трисвітла Одинице і Тройце преблага, хто прославляє Твою велич.

Слава... Від Світла споконвічного Отця, народжене Слово співспоконвічне, з Духом, що походить від Світла Отця, вірою славимо і прославляємо по всі віки.

І нині... Ти, Пречиста, народила всесильне Слово, Христа Господа, Лікаря людей, що зціляє рани праотців усіх тих, що прославляють Його повіки.

Пісня 9

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього не сміють чини ангельські дивитися; через Тебе, Пречиста, Слово стало тілом і явилося людям; величаючи Його, з небесними силами Тебе ублажаємо.

Чини херувимські, Владико, не можуть дивитися на доброту слави Твоєї, закриваючись крилами, безперестанно тройчеську пісню співають, славлячи триіпостасну єдину державу Твого Богоначала.

Сонце незаходиме, подай серцям рабів Твоїх Твоє сяяння, і просвіти душі, і визволи від багатьох гріхів, єдиний Всемилостивий і Триіпостасний, і сподоби нас нетлінного Твого життя.

Слава... Ти, що є Світло эдиночесне, і трисонячне, і світлодійне, суще Божество, просвіти тих, що з вірою Тебе оспівують, і визволи від темного злочинства, і сподоби найсвітліших Твоїх осель, як Всеблагий.

І нині... Премудро раніше створив людину Син Твій, Діво, і оновив Тобою, Преславна, зітлілу людину, і наповни всіх божественним світлом невечірньої зорі, що з вірою прославляють Тебе, істинну Богородицю.

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Бога Слово, Якого бояться та перед Яким тремтять херувими і Якого прославляють Сили Небесні; Воскреслого на третій день із гробу, Христа Життєдавця зі страхом прославмо.

Прославмо всі боголіпно піснями Божественними Отця, і Сина, і Духа Божественного, Триіпостасну державу, єдине Царство й Володіння.

Усі, на землі народжені, хвалять і Сили Небесні прославляють Одиницю єством, Триіпостасну, і всі вірно їй поклоняються.

Господоначальну херувимів і Богоначальну незрівнянно серафимів, Нероздільну Тройцю в Одиниці, суще Богоначалля, Тебе величаємо.

Отцю Безпочатковому й Богові Співбезпочатковому Слову, а разом і Духу поклоняємось; нерозлучне, єдине, сполучене єство, тричислену Одиницю, піснями вшануймо.

Світлосяйними Твоїми блискавицями осяй мене, Боже мій Триіпостасний, Всетворче, і яви мене домом Твоєї неприступної слави: світлим, і світлоносним, і незмінним.

Христа, Життєдавця, що Його бояться і перед Ним тремтять херувими, що Його славословлять ангельські воїнства, Який від Діви невимовно тіло прийняв, зі страхом прославмо.

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Бо Твоє є Царство...

Іпакої чергового недільного гласу.

Господи, помилуй (40 разів).

Слава: і нині.

Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Боже, ущедри нас і благослови нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас.

Після цього священик промовляє цю молитву до Пресвятої Тройці:

Всемогутня, і Животворча, і Світлоначальна Свята Тройце, Боже, що єдино з благості створив Ти з нічого всяке створіння природне й надприродне і промишляєш і тримаєш його. Ти, що, крім інших Твоїх невимовних благодіянь для роду земного, дав нам, задля тілесної немочі, ще покаяння перед смертю, не дай нам, окаянним, померти в лукавих наших вчинках, ані бути посміховищем для злоначальника, й заздрісника, й губителя. Бо Ти, Милосердний, бачиш, яка його на нас напасть і ворогування; які й у нас пристрасть, і слабкість, і недбалість. Але, благаємо, яви невичерпне милосердя Твоє над нами, що кожного дня і години прогнівляємо Тебе порушенням дорогоцінних і животворчих заповідей. І все, що ми за минуле життя наше аж до цієї години нагрішили вчинками, чи словами, чи помислами, відпусти і прости. І сподоби нас решту життя скінчити в покуті, і каятті, і додержанні святих Твоїх заповідей. Коли ж ми, приваблені розкошами, всяко нагрішили або жили, піддавшись мерзенним, шкідливим та згубним похотям; коли ми, запалившись гнівом і нерозумною лютістю, образили якогось брата нашого; коли ми язиком заплутались у сіті безвихідній, густій та міцній; коли якимось із почуттів наших або всіма, з волі чи неволі, свідомо чи несвідомо, захопившись чи з намови, ми нерозумно спокусилися; і коли лукавими й марними думками сумління осквернили або якимось іншим способом згрішили ми, захоплені злим наміром або звичаєм, - прости нам і відпусти все, Всемилостивий, Преблагий і Многомилостивий, і дай нам надалі бадьорість і силу на виконання благої, і милосердної, і звершеної волі Твоєї, щоб, через щире покаяння визволившись від нічного й темного зла і, як удень, доброчинно ходячи, ми, недостойні, явилися перед Твоїм милосердям очищеними, хвалячи і прославляючи Тебе навіки.

Амінь.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Господи, помилуй (тричі).

Благослови.

Священик: Христос, Істинний Бог...

І священик приймає прощення у людей. Робить у бік людей поклін, промовляючи:

Благословіть, отці й браття, і простіть мені грішному, чим згрішив я в цю ніч і в усі дні життя мого словом, ділом, думкою і всіма почуттями моїми.

Люди: Бог нехай простить і помилує тебе, чесний отче. Благослови і прости, отче чесний, і нам грішним провини наші вільні й невільні. (І люди вклоняються).

Священик: Нехай простить Господь Бог милістю Своєю гріхи ваші і помилує вас.

Потім священик промовляє:

Помолимось за Святійшого отця нашого, Патріарха Київського і всієї Руси - України (ім'я), і владику нашого, преосвященнійшого єпископа (ім'я правлячого єпископа).

Співці: Господи, помилуй (так за кожним проханням).

За Богом бережену Україну нашу, за владу і військо її.

За тих, що чинять нам милостиню.

За тих, що служать у святих храмах Божих.

За тих, що ненавидять і люблять нас.

За тих, що опікуються нами і служать нам.

За визволення поневолених. За тих, що заповідали нам, недостойним, молитися за них.

За тих, що подорожують.

За тих, що в немочах лежать.

За тих, що у скорботі знаходяться і в темницях і на тяжких роботах поневіряються.

За фундаторів святого храму цього.

За примноження плодів земних.

За всіх православних християн.

Помолимось і за померлих отців і братів наших.

За тих, що в боротьбі за віру православну й Україну життя своє поклали.

Помолимось і за всяку душу християнську.

Промовмо і за себе самих.

Співці: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Амінь.

Кінець полуношниці недільній

на початок