Зміст

 1. Молитви щоденні
 2. Вечірня
 3. Мале повечір'я
 4. Тропарі на повечір'ї
  1. Недільні тропарі і кондаки
  2. Тропарі дванадесятих свят
  3. Тропарі і кондаки денних
  4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
 5. Канон до Ісуса Найсолодшого
 6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
 7. Канон до Пресвятої Богородиці
 8. Канон до Ангела Охоронителя
 9. Канон Безплотним Силам
 10. Канон до Іоана Предтечі
 11. Канон покаянний
 12. Канон Одигітрії
 13. Канон святим апостолам
 14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
 15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
 16. Канон всім святим
 17. Канон померлим
 18. Молитви вечірні
 19. Молитви ранішні
 20. Правило від осквернення
 21. Полуношниця повсякденна
 22. Полуношниця суботня
 23. Полуношниця недільна
 24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
 25. Рання відправа
 26. Час перший
 27. Час третій
 28. Час шостий
 29. Час дев'ятий
 30. Зображальні
 31. Канон пасхальний
 32. Часи на Святу Пасху
 33. Послідування до Святого Причастя
 34. Молитви перед Святим Причастям
 35. Молитви після Святого Причастя
 36. Чин як співати псалми
 37. Правило до Святого Причастя
 38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
 39. Повчання про молитовне правило
 40. Від редакції
 41. Зміст

Прийдіть, поклонімось (тричі)

Псалом 5

Господи, почуй слова мої, зглянься на благання мої. Вислухай голос моління мого, Царю мій і Боже мій, зранку стану я перед Тобою і буду чекати. Бо Ти Бог, що не хочеш беззаконня, і не оселиться з Тобою лукавий. Не залишаться беззаконні перед очима Твоїми, Ти зненавидів усіх, що чинять беззаконня. Ти погубиш усіх, хто говорить неправду. Кровожерним і підступним гидує Господь. Я ж з великої милості Твоєї увійду в дім Твій, поклонюся до храму святого Твого зі страхом перед Тобою. Господи, настав мене правдою Твоєю, ворогів моїх заради виправ дорогу мою перед Тобою. Бо нема істини в устах їхніх, серце їхнє лукаве, гріб відкритий - гортань їх; язиком своїм облещують. Осуди їх, Боже, нехай відпадуть від намірів своїх, за безліч нечестя їхнього відкинь їх, бо вони повстали проти Тебе, Господи. І нехай звеселяться всі, що уповають на Тебе, і повіки радіють. Ти оселишся між ними, і будуть хвалитися Тобою ті, що люблять ім'я Твоє. Бо Ти благословляєш праведника, Господи, і благоволінням, наче щитом, покриваєш його.

Псалом 89

Господи! Пристановищем нашим був Ти з роду в рід. Перше, ніж з'явилися гори і створилися Земля і Вселена, - од віку й до віку Ти є. Ти повертаєш людину у тління і кажеш: "Верніться, сини людські!" Бо тисяча літ перед очима Твоїми, як день учорашній, що пройшов, як сторожа нічна. Ти, наче повінню, зносиш їх. Вони, як сон, як трава, що зранку зеленіє й цвіте, а ввечері опадає, в'яне й сохне. Бо ми в страху від гніву Твого, і від ярості Твоєї ми в тривозі. Ти поклав перед Собою беззаконня наші і таємне наше перед світлом лиця Твого. Всі дні наші минають у гніві Твоїм, і роки наші щезають, як мрії. Дні віку нашого - сімдесят літ, а як при силі - вісімдесят літ, і найкраща пора їх -труд і хвороби: час швидко минає, і ми зникаємо. Хто знає силу гніву Твого, щоб страхом перед Тобою виміряти ярість Твою? Навчи нас так обчисляти дні наші, щоб ми придбали серце мудре. Повернися, Господи, доки ж? Змилосердься над слугами Твоїми. Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимось. Звесели нас у всі дні наші - за ті дні, коли Ти смиряв нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої і навчи синів їх. І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас. Діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Псалом 100

Про милість і правосуддя буду співати Тобі, Господи. Буду співати й розмірковувати про путі непорочні; коли Ти, Господи, прийдеш до мене? Буду ходити в домі моїм у чистоті серця мого. Не покладу перед очима моїми діла протизаконного; тих, що чинять беззаконня, я ненавиджу. Серце нечестивого не пристане до мене. Злого я не хочу знати. Того, що потай очорнює ближнього свого, я прожену. З гордим оком і неситим серцем не сяду за стіл. Очі мої на вірних землі, щоб перебували вони біля мене. І хто ходить шляхом непорочності, той буде служити мені. Не буде жити в моїм домі той, хто діє підступно. Не залишиться перед очима моїми той, хто говорить неправду. Щоранку буду нищити всіх грішників землі, щоб викорінити з міста Господнього всіх, що чинять беззаконня.

Слава: і нині.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі).

Господи, помилуй (тричі).

Якщо співається Бог Господь, то виголошуємо:

Слава...

І тропар дня, свята або святому, а потім:

І нині... Богородичний: Як нам назвати Тебе...

А коли Алилуя, то виголошуємо цей тропар Першого часа, на глас 6:

Зранку вислухай голос мій, Царю мій і Боже мій.

Стих: Вислухай, Господи, слова мої, зрозумій покликання моє.

Стих: Бо до Тебе помолюся, Господи.

Слава: і нині. Богородичний:

Як нам назвати Тебе, Благодатна? Небом, - бо з Тебе засяяло Сонце правди; раєм, - бо Ти виростила цвіт нетління; Дівою, - бо Ти зосталася нетлінною; чистою Матір'ю, - бо Ти носила у святих обіймах Твоїх Сина, всіх Бога. Його благай, щоб спастися душам нашим.

Стопи мої направ за словом Твоїм, і нехай беззаконня не опанує мене. Визволи мене від обмови людської, і буду зберігати заповіді Твої. Лице Твоє покажи світлим рабу Твоєму і навчи мене оправдань Твоїх.

Нехай наповняться уста мої хвалою Твоєю, Господи, щоб я оспівував славу Твою, увесь день - велич Твою.

Як ці стихи співають під час Великого посту, дивись у Тріоді.

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Бо Твоє є Царство...

Читець: Амінь.

Якщо нема Великого посту, то читаємо кондак святого або свята.

А під час Великого посту, або якщо кондака нема, читаємо в понеділок, вівторок і четвер цей богородичний:

Преславну Божу Матір і від святих ангелів святішу невмовкно оспіваємо серцем і устами, визнаючи її Богородицею, бо Бога, Який тіло прийняв, Вона воістину породила й молиться за душі наші.

У середу й п'ятницю читаємо:

Поспіши на допомогу, перш ніж поневолять нас вороги, що ганьблять Тебе, Христе Боже наш, і нам загрожують. Погуби Хрестом Твоїм тих, що нападають на нас; нехай зрозуміють вони, яка сильна віра православних молитвами Богородиці, Єдиний Чоловіколюбче.

У суботу читаємо:

Як первістки природи, Тобі, Господи, Творцеві творіння, вселена приносить богоносних мучеників. їхніми молитвами, в мирі глибокім, Богородицею Церкву Твою - людей Твоїх - збережи, Многомилостивий.

У неділю читаємо іпакої чергового гласу.

Господи, помилуй (40 разів).

І цю молитву:

Ти, що кожного часу й кожної години на небі й на землі поклоняємий і славимий, Христе Боже, Довготерпеливий, Многомилостивий і Пре-милосердний, що праведників любиш і грішників милуєш, що всіх кличеш до спасіння обітницею прийдешніх благ. Прийми, Господи, в цю годину й наші молитви, і направ життя наше до заповідей Твоїх. Душі наші освяти, тіла очисти, помисли направ, думки очисти, і визволи нас від усякої скорботи, біди й страждання. Оточи нас святими Твоїми ангелами, щоб ми, бережені і проваджені ними, прийшли до єдності віри й до пізнання неприступної Твоєї слави, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь.

Господи, помилуй (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Боже, ущедри нас і благослови нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас.

Якщо є Великий піст, священик виголошує молитву святого Єфрема Сиріна:

Господи і Владико життя мого, духа лінивства, безнадійності, владолюбства й марнослів’я не дай мені (земний поклін).

Дух же доброчесності, покірливості, терпіння й любові даруй мені, рабу Твоєму (земний поклін).

Так, Господи Царю, даруй мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь. (доземний поклін).

Після нього 12 малих(поясних) поклонів, молячись:

Боже, очисти мої гріхи і помилуй мене.

Після цього всю молитву:

Господи і Владико життя мого...

І великий поклін.

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Бо Твоє є Царство...

Читець: Амінь.

Господи, помилуй (12 разів).

І цю молитву:

Христе, Світло істинне, що просвітлюєш і освячуєш кожну людину, яка приходить у світ, нехай осяє нас світло лиця Твого, щоб у ньому ми побачили світло неприступне. Направ життя наше на сповнення заповідей Твоїх, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх Твоїх святих. Амінь.

Співці: Непереможній Воєводі - переможні ми, звільнившись від бід, вдячні пісні підносимо Тобі, раби Твої, Богородице. Але Ти, що маєш державу непереможну, від всяких нас бід визволи, щоб до Тебе взивати: радуйся, Невісто Неневісна.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі.

Співці: Слава і нині

Господи, помилуй (тричі).

Благослови.

І відпуст.

Кінець Першого часа.

на початок