Зміст

 1. Молитви щоденні
 2. Вечірня
 3. Мале повечір'я
 4. Тропарі на повечір'ї
  1. Недільні тропарі і кондаки
  2. Тропарі дванадесятих свят
  3. Тропарі і кондаки денних
  4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
 5. Канон до Ісуса Найсолодшого
 6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
 7. Канон до Пресвятої Богородиці
 8. Канон до Ангела Охоронителя
 9. Канон Безплотним Силам
 10. Канон до Іоана Предтечі
 11. Канон покаянний
 12. Канон Одигітрії
 13. Канон святим апостолам
 14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
 15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
 16. Канон всім святим
 17. Канон померлим
 18. Молитви вечірні
 19. Молитви ранішні
 20. Правило від осквернення
 21. Полуношниця повсякденна
 22. Полуношниця суботня
 23. Полуношниця недільна
 24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
 25. Рання відправа
 26. Час перший
 27. Час третій
 28. Час шостий
 29. Час дев'ятий
 30. Зображальні
 31. Канон пасхальний
 32. Часи на Святу Пасху
 33. Послідування до Святого Причастя
 34. Молитви перед Святим Причастям
 35. Молитви після Святого Причастя
 36. Чин як співати псалми
 37. Правило до Святого Причастя
 38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
 39. Повчання про молитовне правило
 40. Від редакції
 41. Зміст

Пісня 1

Ірмос: Відкрию уста мої, і наповняться духом, і слово промовлю до Цариці Матері і, світло радіючи, прославлю її чудеса.

Хресте всесильний, апостолів похвало, преподобних утвердження, вірних знамення, ієрархів і мучеників слава, перемога і утвердження всіх що вихваляють тебе.

Хресте всечесний, чотириконечна сило, ти явився: апостолів благоліп’я, мучеників сила, для хворих здоров’ям, мертвим воскресінням, для упалих піднесенням.

Слава... Хресте, на боротьбу з ворогами будь мені: силою, кріпостю державою, визволителем, опорою, щитом і охоронителем, перемогою і утвердженням моїм, завжди оберігаючи і покриваючи мене.

І нині... Коли ти, Непорочна, на хресті Сина Твого побачила меч скорботи душу твою розривав і Ти голосила ридаючи в скорботі, але небавом прославила силу хреста.

Пісня З

Ірмос: Богородице, живоносне й достатнє джерело, співців Твоїх, що врочисто Тебе прославляють, духовно укріпи і в Божественній Твоїй славі вінців слави сподоби.

Хресте, преподобних зброя, обосічний меч Христовий, для вірних похваляння, хворим захист і зцілення, і заступництво, піднесення померлих, все чесний.

Хресте, осново благочестя, для бісів ти явився губителем, для Церкви прикрасою, для нечестивих пагубою, для ворогів осоромлення у день суду.

Слава... Хресте живоносний, ти будь для мене кріпостю, перемогою, щитом, стіною незборимою, бісів відігнанням, думок втихомиренням, розуму мого охороною

І нині... Розп’яття ганебне, Діво Владичице, Твій Син перетерпів і смерть зневажливу, але вознісся і скинув противні ворожі сили, як Безсмертний.

Сідальний:

Ісус Навин в давнину прообразував таємно образ хреста, коли простер хрестовидно руки Спасе мій, і сонце зупинилося аж доки ворогів переміг, які стали проти Тебе Бога. Нині ж, побачивши Тебе на хресті, скрилося аж доки Ти державу смерті зруйнував і весь світ воздвигнув.

Пісня 4

Ірмос: Ісус, як Бог істинний, що сидить у славі на престолі небесному, зійшов на хмарі легкій, на руках Пречистої, і спас тих, що взивають: слава, Христе, силі Твоїй.

Наповняючи чотиристоронній світ, наче трисічний меч: замисли пітьми січеш, коли ми тебе хресте зображаємо: Зброє велика Христова і нездоланна, перемого, всесильна.

Живоносний хресте, твоя висота князя духів б’є і глибина всієї прірви змія заколює: і широту знову зображає, скидаючи мирського князя могутністю твоєю.

Слава... Вознісшись хресте, ти впалих повернув, воздвигнувши земну природу до престолу Божого: ти прославився висото велика, мосте світу, душу мою з глибини пристрастей піднеси швидко.

І нині... Пречиста Отроковице Богородице, Твої руки розпростерши хрестовидно до воздвигненого на хресті нині принеси молитви за всіх, що вірно до Тебе моляться.

Пісня 5

Ірмос: Здивувалось усе Божественній славі Твоїй, Ти бо, нетлінна Діво, носила в утробі Бога всіх і породила відвічного Сина, подаючи мир усім, що Тебе прославляють.

Хресте, ліствице небесна, наставнику ступенів святості. Ти є Христова висота і слава, знаменний Божий образ для видимого і невидимого світу єдиночесний.

Хресте, образе неописаний силою, води освячення, очищення повітря, освячення і просвіщення для всіх, знамено мужності, Христовий жезл незмінний, що попираєш в землю противників.

Слава... Хресте всесильний,  скинь ворогів злочестивих, що ненавидять і хулять Тебе безумно, попали народи і втихомир збурення їх. О, хресте всесвятий, і хрестоносний охорони нас могутністю твоєю.

І нині... Всіх Царице Владичице, скіпетром народженого Тобою зруйнуй бунт тих, що хулять силу Хреста: дай силу і очищення, перемогу і допомогу вірному народові нашому.

Пісня 6

Ірмос: Божественне це і всечесне справляючи свято Богоматері, прийдіть, богомудрі, руками заплещемо, народженого від Неї Бога прославимо.

Хрест всіх воскресіння, Хрест впалих виправлення, пристрастей омертвлення і тіла пригвожденія: хрест для душ слава і світло вічне.

Хрест для ворогів пагуба, хрест для злочестивих рана і полон, для вірних могутність, для благочестивих охоронець, а для бісів прогнання

Слава... Хрест страстей пагуба, хрест думок відігнання, хрест впевнене розтрощення поган і для духів явився пасткою.

І нині... хрест підноситься і падають воздушних духів чини, Хрест опускається і нечестиві всі жахаються,  бачачи, наче блискавицю хресну силу.

Кондак:

Вознісся на Хрест волею, Христе Боже, даруй щедроти Твої новому людові Твоєму, що носить ім’я Твоє. Звесели силою Твоєю благовірних людей, подаючи їм перемогу над супротивниками зброєю миру—Хрестом Твоїм—непоборним знаменом перемоги.

Ікос:

Той, що до третього неба взятий був у рай, і слова чув невимовні і Божественні, яких не в спромозі язик (людський) вимовляти, що до Галатів пише, ви як ревнителі писання прочитали і пізнали: якщо мені хвалитися, говорить, нехай не буде, тільки єдиним хрестом Господнім, на Ньому ж страждав убив страсті. Отже, того і ми звісно держимо, хрест Господній, хвалу всіх: для нас бо це дерево спасенне, зброя спокою непереможна перемога

Пісня 7

Ірмос: Не поклонилися тварі замість Творця побожні юнаки, але, вогненну погрозу сміливо зневаживши, радувалися, співаючи: преславний Господи, Боже отців, благословенний Ти.

Хресте Животворчий, ти є книгою життя запечатаною силою семи слів умираючого на тобі Життєдавця, ними ж мене від семи смертних гріхів розріши.

Хресте, наставнику чеснот чотирьох перших, книго мудрості, мірило правди, мужності сило, середнику здержливості навчи мене ними ввійти в небесне чотирикутне місто.

Слава... Хресте тридеревий, три мої душевні сили розум, пам’ять і волю трьома божественними чеснотами вірою, надією і любов’ю укріпи і до оглядання троїчного піднеси.

І нині... Простерши христовидно руки Пречиста до Розпростертого Свої руці на дереві хресному, до Того, що возніс природу нашу, - і, - що  умертвив ворожі полки, молячись не переставай.

Пісня 8

Ірмос: Юнаків побожних у печі спасло Різдво Богородиці: тоді провіщене, а нині здійснене, воно весь світ спонукає співати; всі творіння, хваліть Господа і прославляйте повіки.

Висотою христових страстей і луком і зброєю і мечем, зброєю не осоромлюючою і силою непереможною, Христовим підніжжям і перемогою на ворогів, знаменням царства, скіпетром вірних ти явився хресте побідоносний.

Ти відновив і воздвигнув нашу палу природу Христом розп’ятим, висото божественна, глибино невимовна. Ти є Христове знамення хресте пребагатий і широта безмірна знамено неосяжної Тройці, Живоносцю

Слава... Устами, душею і серцем хрест Господній цілуючи, прийдімо сьогодні вознесімо всі і звеличмо, поклоняючись разом скажімо пісню пречисту, мовлячи: радуйся велике багатство хресте, церковна прикрасо.

І нині... Дерево життя і спасіння, дерево безсмертя, дерево мудрості, дерево трилюбе, нетлінне і не гнітюче, хрест трискладовий, чесне дерево носить бо образ Триіпостасної Тройці.

Пісня 9

Ірмос: Всякий, на землі народжений, нехай звеселиться. Духом просвічений. Нехай зрадується безплотних ангелів собор, шануючи священне торжество Богоматері, і заспіває: радуйся, найславніша Богородице, Пречиста Приснодіво.

Хто вчинить дії, про які ми чули світолюбезний хресте, як описується: сили і чуда, і умерлих оживлення, і весь світ ти підніс, бо вознісся до Бога вельми бажаний.

Хрест триблаженний для вірних утвердження знамення і похвала, дерево всесильне, хрест Христовий великий і незрівнянний, апостолів похвала, преподобних утвердження, мучеників стійкість і могутність, для царів перемога і похвала.

Слава... Радуйся хресте, образе неописаний і вельми іменитий, дерево трибагате страшне ж і все блаженне: радуйся хресте, все святий і всесильний, радуйся охоронитилю життя нашого, Господній хресте всепітий.

І нині... Христе всечесний будь мені хоронителем душі і тіла, образом своїм знищуючи бісів, ворогів відганяючи, пристрасті знищуючи, і благословення мені даруючи, життя і силу, співдіянням Святого Духа і чесними Пречистої молитвами.

Молитви до Чесного Христа

О, все чесний і животворчий Христе Господній, освячений кров’ю Христа Бога нашого, що смертю Його нас від вічної смерті звільнив, що на тобі зволив постраждати. Весь народ шукає доторкнутися, бо з Тебе сила виходячи, зціляє всіх. Ти є знамено перемоги на ворогів наших видимих і невидимих, ти маєш явитися в час Страшного суду Христового, тобі смиренно поклоняюся, чесно приторкаюся і з любов’ю тебе цілую. Сьогоднішню молитву до Розп’ятого на тобі приношу, нехай зцілить мене через тебе силою Своєю від всіх недругів душевних і тілесних, і охоронить від ворогів видимих і невидимих і неосудно на Своєму суді праворуч поставить.

О, животворчий хресте святий, на тобі Спаситель умираючи, за померлих гріхами людей, дух Свій, як людина спустив, кров і воду виточив і цими трьома, єдине, що найбільш потрібне, тобто, спасіння нам вчинив; на славу Бога Отця джерела води живої, Себе, Бога Сина що від крові дівочої втілився, і Бога Духа Святого, що оживляє дух людський: ці ж три в одному Божестві.  Даруй і мені вдячно славити; через хрещення прийняте водою в непорочній вірі, у причасті Тіла і Крові Господніх надією несумнівною, і в покаянні від духа скрушеного любов’ю нелицемірною: не тільки в цьому жалюгідному житті, яке як вода спливає, повне кровавої боротьби, і як пара зникає з зітханням; але і в майбутньому, блаженному; потугою твоєї сили хресте три-блаженний, хай прославлю самим спогляданням лиця Того в Кого вірив, і одержанням очікуваного, і насолодою любого, єдиного в Тройці Бога славленого в безконечні віки. Амінь.

на початок