Зміст

 1. Молитви щоденні
 2. Вечірня
 3. Мале повечір'я
 4. Тропарі на повечір'ї
  1. Недільні тропарі і кондаки
  2. Тропарі дванадесятих свят
  3. Тропарі і кондаки денних
  4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
 5. Канон до Ісуса Найсолодшого
 6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
 7. Канон до Пресвятої Богородиці
 8. Канон до Ангела Охоронителя
 9. Канон Безплотним Силам
 10. Канон до Іоана Предтечі
 11. Канон покаянний
 12. Канон Одигітрії
 13. Канон святим апостолам
 14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
 15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
 16. Канон всім святим
 17. Канон померлим
 18. Молитви вечірні
 19. Молитви ранішні
 20. Правило від осквернення
 21. Полуношниця повсякденна
 22. Полуношниця суботня
 23. Полуношниця недільна
 24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
 25. Рання відправа
 26. Час перший
 27. Час третій
 28. Час шостий
 29. Час дев'ятий
 30. Зображальні
 31. Канон пасхальний
 32. Часи на Святу Пасху
 33. Послідування до Святого Причастя
 34. Молитви перед Святим Причастям
 35. Молитви після Святого Причастя
 36. Чин як співати псалми
 37. Правило до Святого Причастя
 38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
 39. Повчання про молитовне правило
 40. Від редакції
 41. Зміст

Пісня 1

Ірмос: Воскресіння день, просвітімось, люди, Пасха, Господня Пасха, від смерті бо до життя, і від землі до неба Христос Бог нас привів, пісню перемоги співаючи.

Приспів: Христос воскрес із мертвих.

Очистьмо почуття і побачимо Христа, неприступним світлом воскресіння осяяного, Який промовляє: Радуйтесь! І ясно почуємо, пісню перемоги співаючи.

Небеса ж нехай достойно веселяться, і земля ж нехай радується, і нехай святкує світ видимий і невидимий: Христос бо воскрес - радість вічна.

Слава... Умертвленню кінець поклала Ти, народивши Христа - вічне життя, що із гробу нині засяяв, Діво всенепорочна, і світ просвітив.

І нині...Воскреслого побачивши Сина Твого і Бога, радуйся з апостолами, Богоблагодатна чиста, і "радуйся" першою прийняла Ти, Богомати всенепорочна, як причина радості всіх.

Пісня З

Ірмос: Прийдіть, пиймо пиття нове, не із каменя неплідного чудом явлене, а з нетління джерела, що виточив з гробу Христос, - Ним бо ми стверджуємось.

Нині все наповнилося світлом, небо і земля, і глибини підземні; нехай же святкує все творіння Христове Воскресіння - в Нім бо ми стверджуємось.

Учора поховано мене з Тобою, Христе, сьогодні встаю, коли Ти воскрес; учора розіп'ято мене з Тобою, Сам прослав мене, Спасе, у Царстві Твоїм.

Слава... До нетлінного життя приходжу нині, заради благости Народженого Тобою, Чиста, що всім краям землі світло засвітив.

І нині... Бога, Якого народила Ти плоттю, як сказав, із мертвих воскреслого побачивши, Чиста, радій, і Його як Бога, Пречиста, звеличуй.

Іпакой, глас 4:

Світання попередивши і знайшовши камінь, одвалений від гробу, ті, що були з Марією, від ангела почули: Чому шукаєте серед мертвих, як людину, Того, Хто в світлі вічному перебуває? Погляньте на похоронні пелени, поспішайте і світові звістіть, що воскрес Господь, умертвивши смерть, Він бо є Син Бога, що спасає рід людський.

Пісня 4

Ірмос: На божественній сторожі Богонатхненний Авакум нехай стане з нами і покаже світлоносного ангела, що радісно мовить: Сьогодні спасіння світу, бо воскрес Христос, як Всесильний.

Дівствену утробу відкривши, первістком явився Христос, як чоловік же, агнцем назвався і непорочним, бо не зазнав скверни, Він - наша Пасха, і як Бог істинний, звершеним назвався.

Як однолітній Агнець, благословенний нам вінець - Христос добровільно за всіх у жертву був принесений, Пасха очищення, і знову з гробу нам засяяв, красне Сонце правди.

Богоотець Давид перед ковчегом, як прообразом, радіючи, веселився; ми ж, народ Божий, святий, прообразів здійснення бачивши, веселімось у Бозі, бо воскрес Христос, як Всесильний.

Слава... Той, Хто сотворив Адама, Твого праотця, Чиста, утворився в Тобі, і смертну оселю зруйнував Своєю смертю нині, і осяяв усе Божественним сяйвом воскресіння.

І нині... Його ж, Якого породила Ти, Христа, що із мертвих дивно засяяв, побачила Ти, Чиста, добра й непорочна між жонами і велична: нині, радіючи з апостолами, на спасіння всіх Того прославляй.

Пісня 5

Ірмос: Встаньмо рано на світанні і, замість мира, пісню принесімо Владиці, і Христа побачимо, правди Сонце, що всім освітлює життя.

Безмірне Твоє милосердя бачивши, зв'язані кайданами пекельними, до світла поспішали веселими стопами, Христе, Пасху славлячи вічну.

Приступімо зі свічками до Христа, що, немов жених, із гробу виходить, та з чинами ангельськими, що радісно святкують, прославляймо Пасху Божу, спасительну.

Слава... Просвітлюється побожне зібрання Божественним і життяносним промінням воскресіння Сина Твого, Богомати Пречиста, і радістю наповнюється.

І нині...

Не розкрив Ти врата дівства у втіленні, гробу печатей не зруйнував, Царю творіння; тому, побачивши Тебе воскреслого, Мати Твоя радується.

Пісня 6

Ірмос: Зійшов Ти, Христе, в глибини підземні, і розбив кайдани вічні, що тримали зв'язаних, і на третій день, як з кита Іона, воскрес Ти із гробу.

Цілими зберігши печаті, воскрес Ти із гробу, Христе, що ключів Діви не порушив народженням Своїм, і відкрив нам райські двері.

Спасе мій, жива і не заколена жертво, Сам Себе, як Бог, з волі Своєї приніс Ти Отцю, і з Собою праотця всіх, Адама, підніс, із гробу воскресиш.

Слава... Повстало те, що здавна трималося смертю і тлінням, через Втіленого із Твого пречистого лона, для нетлінного і вічного життя, Богородице Діво.

І нині... Зійшов у глибини землі Той, Хто зійшов в лоно Твоє, Чиста, і оселився і втілився незбагненно, і воздвиг з собою Адама, воскресши із гробу.

Кондак, глас 8:

Хоч і до гробу зійшов Ти, Безсмертний, проте пекельну зруйнував Ти силу, і воскрес, як Переможець, Христе Боже, жонам мироносицям звістив: радуйтеся; і Твоїм апостолам мир даруєш, а померлим подаєш воскресіння.

Ікос:

Того, Хто Сонце, що раніше сонця, і зайшов у гріб, мироносиці-діви шукали, як день, попередивши ранок; і одна до одної взивали: о подруги, прийдіть, пахощами помажемо тіло життяносне і погребене Того, Хто воскресив плоть грішного Адама, яка лежить у гробі. Ходімо, поспішаючи, як волхви, і поклонімось, і принесімо миро - як дари, не пеленами, а плащаницею обвитому, і плачучи, взиваймо: о Владико, встань, і померлим подай воскресіння.

Далі промовляємо:

Воскресіння Христове бачивши, поклонімось Святому Господу Ісусу, єдиному Безгрішному. Хресту Твоєму поклоняємось, Христе, і Святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо, бо Ти є Бог наш, крім тебе, іншого не знаємо, ім'я Твоє призиваємо. Прийдіть, усі вірні, поклонімось Святому Христовому Воскресінню, бо через Хрест прийшла радість всьому світові. Завжди благословляючи Господа, оспівуємо Воскресіння його, бо, перетерпівши розп'яття, Він смертю смерть переміг (тричі).

Воскрес Ісус із гробу, як і провістив, подав нам життя вічне і велику милість (тричі).

Пісня 7

Ірмос: Той, Хто отроків з вогню визволив, людиною бувши, страждає, як смертний, і стражданням смертне в красу нетління зодягає, єдиний благословенний отців Бог і пре-прославлений.

Жони богомудрі з миром слідом за Тобою поспішали, та Кого з сльозами, як мертвого, шукали, Тому, як Богу Живому, радіючи, поклонилися, і Пасху таємну ученикам Твоїм, Христе, благовістили.

Смерті святкуємо умертвіння, пекла знищення, іншого життя вічного початок і, радіючи, славимо тебе, єдиного благословенного отців Бога і пре прославленого.

Воістину священна і святкова ця спасительна ніч воскресіння стала провісницею і світло-сяйного світлоносного дня, бо в ній вічне світло із гробу плоттю всім засяяло.

Слава... Умертвив Син Твій смерть нині, Всенепорочна, всім смертним дарував постійне життя повіки, єдиний благословенний отців Бог і пре прославлений.

І нині... Той, Хто царює над усім творінням, став людиною, оселився у Твоїй, Богоблагодатна, утробі, і розп'яття і смерть перетерпів, воскрес боголіпно, воскресивши з собою і нас як Всемогутній.

Пісня 8

Ірмос: Цей урочистий і святий день, всім суботам Цар і Господь, свято над святами і торжество із торжеств, у цей день благословімо Христа навіки.

Прийдіть, в урочистий день воскресіння, причасниками будьмо нового плоду виноградного, радості Божественної, Царства Христового, прославляючи Його ж, як Бога, навіки.

Поглянь навкруги, Сионе, і подивись, ось бо прийшли до тебе, немов світила Богосяйні, від заходу, і півночі, і моря, і сходу, діти твої, благословляючи Христа навіки.

Троїчний:

Отче Вседержителю, і Слово, і Душе, в трьох лицях з'єднане Єство Пресущне і Пребожественне, в Тебе ми охрестились і Тебе благословляємо по всі віки.

Слава... Прийшов Тобою у світ Господь, Діво Богородице, і утробу пекла розірвав, смертним нам воскресіння дарував, тому благословляємо його повіки.

І нині... Всю силу смерті подолав Син Твій, Діво, Своїм воскресінням, як Бог Всемогутній возніс з собою і нас і обожив, тому оспівуємо Його повіки.

Приспіви до пісні 9:

Величає душа моя Воскреслого триденно із гробу Христа Життєдавця.

Ірмос: Світися, світися...

Величає душа моя Того, Хто добровільно страждав і був похований, і воскрес триденно із гробу.

Ірмос: Світися, світися...

Христос - нова Пасха, жертва жива, Агнець Божий, що взяв гріхи світу.

І стих.

Ангел звістив Благодатній: Чиста Діво, радуйся, і знову кажу: радуйся! Твій Син воскрес на третій день із гробу і мертвих воскресив; люди, веселіться.

І стих.

І далі вісім приспівів співають по одному разу зі стихами.

Розбудив Ти, заснувши, мертвих від віку, по-царськи рикнувши, як лев від Іуди.

Магдалина Марія, прийшовши до гробу і Христа побачивши, як садівника, запитувала.

Ангел сяючий до жінок взивав: припиніть плакати, бо Христос воскрес!

Христос воскрес, смерть подолав і мертвих воскресив, люди, веселіться.

Нині все творіння веселиться і радується: бо Христос воскрес і пекло полонилось.

Нині Владика полонив пекло, визволив ув'язнених, що від віку там силою утримувались.

Величає душа моя Триіпостасного і нероздільного Божества державу.

Радуйся, Діво, радуйся; радуйся, Благословенна, ра­дуйся Препрославлена, бо Твій Син воскрес триденний із гробу.

Потім перший клірос співає знову перший приспів та ірмос. Далі обидва кліроси, зійшовшись разом, співають ірмос і тропар: Христос воскрес... (тричі).

Пісня 9

Ірмос: Світися, світися, новий Єрусалиме, слава бо Господня над тобою зійшла, радій нині і веселися, Сионе, а Ти, Чиста, красуйся, Богородице, бо воскрес Народжений Тобою.

О Божественне, о любе, пресолодке слово Твоє: з нами бо правдиво обіцяв Ти бути до кінця віку, Христе. Його ж утвердженням надії маючи, ми, вірні, радіємо.

О Пасха велика і найсвятіша, Христе, о Мудросте й Слово Боже і Сило, дай нам істинно причащатися Тебе, у невечірній день Царства Твого.

Слава... Єдиногласно, Діво, Тебе ублажаємо, вірні; радуйся, двері Господні; радуйся, граде одухотворений; радуйся, бо заради Тебе засяяло нам світло із Тебе народженого, із мертвих воскресіння.

І нині... Веселіться і радуйтеся, Божественні двері світла: бо Ісус, Який зійшов у гріб, засяяв світліше від сонця і всіх вірних просвітив, Богорадувана Владичице.

Екзапостиларій:

Плоттю заснувши, як мертвий, Царю і Господи, на третій день воскрес сси, Адама з тління підняв і смерть подолав. Пасха нетлінна, світу спасіння (тричі)

На Хвалітніх... Все, що дише... на глас 1.

Стихири воскресні:

Оспівуємо Твої, Христе, спасительні страждання і славимо Твоє воскресіння.

Хрест перетерпів, і смерть подолав, і воскрес із мертвих, даруй мир життю нашому, Господи, як єдиний Всемогутній.

Пекло полонив, і людину воскресив, воскресінням Твоїм, Христе, сподоби нас чистим серцем Тебе оспівувати і славити.

Боголіпне Твоє сходження славлячи, оспівуємо Тебе, Христе; народився Ти від Діви, і не відлучився Ти від Отця; постраждав Ти як людина, і добровільно Ти перетерпів хрест, воскрес Ти, з гробу, як із чертога, вийшов, щоб спасти світ, Господи, слава Тобі.

Стихири Пасхи, глас 5:

Стих: Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його.

Пасха священна нам сьогодні з'явилася: Пасха нова, свята, Пасха таємна, Пасха преславна, Пасха-Христос Визволитель, Пасха непорочна, Пасха велика; Пасха вірних, Пасха, що двері райські нам відкриває, Пасха, що освячує всіх вірних.

Стих: Як щезає дим, хай щезнуть.

Прийдіть після видіння, жони - благовісниці, і Сионові скажіть: прийми від нас благу вість про Воскресіння Христове, Єрусалиме, побачивши Царя Христа, що, немов жених, із гробу виходить.

Стих: Так нехай згинуть грішники від лиця Божого, а праведники нехай звеселяться.

Мироносиці - жони рано-вранці прийшли до гробу Життєдавця, знайшли ангела, що сидів на камені, і він, провістивши їм, так промовив: чому шукаєте Живого серед мертвих, чому оплакуєте Нетлінного у тлінні? Ідіть, проповідуйте ученикам його.

Стих: В цей день, його ж створив Господь, радіймо і веселімось в нім.

Пасха красна, Пасха, Господня Пасха, Пасха преславна нам засяяла. Пасха, радісно обіймімо один одного! О Пасха, визволення від скорбот, бо сьогодні із гробу, немов із чертогу, засяяв Христос, і жон радістю наповнив, промовивши: проповідуйте - апостолам.

Слава і нині..., глас 5:

Воскресіння день, і просвітімось торжеством, і один одного обіймімо. Промовмо: браття - і тим, що ненавидять нас, простім все, заради воскресіння, і так взиваймо: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував (тричі).

Далі співаємо кінцеве: Христос воскрес... (тричі, весь тропар).

на початок