Зміст

 1. Молитви щоденні
 2. Вечірня
 3. Мале повечір'я
 4. Тропарі на повечір'ї
  1. Недільні тропарі і кондаки
  2. Тропарі дванадесятих свят
  3. Тропарі і кондаки денних
  4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
 5. Канон до Ісуса Найсолодшого
 6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
 7. Канон до Пресвятої Богородиці
 8. Канон до Ангела Охоронителя
 9. Канон Безплотним Силам
 10. Канон до Іоана Предтечі
 11. Канон покаянний
 12. Канон Одигітрії
 13. Канон святим апостолам
 14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
 15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
 16. Канон всім святим
 17. Канон померлим
 18. Молитви вечірні
 19. Молитви ранішні
 20. Правило від осквернення
 21. Полуношниця повсякденна
 22. Полуношниця суботня
 23. Полуношниця недільна
 24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
 25. Рання відправа
 26. Час перший
 27. Час третій
 28. Час шостий
 29. Час дев'ятий
 30. Зображальні
 31. Канон пасхальний
 32. Часи на Святу Пасху
 33. Послідування до Святого Причастя
 34. Молитви перед Святим Причастям
 35. Молитви після Святого Причастя
 36. Чин як співати псалми
 37. Правило до Святого Причастя
 38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
 39. Повчання про молитовне правило
 40. Від редакції
 41. Зміст

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. (тричі)

Боже, будь милостивий до мене грішного.

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих помилуй нас. Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю небесний... Трисвяте. Пресвята Тройце... Отче наш.

Тропарі Троїчні

Вставши від сну, припадаємо до Тебе, Благий, і ангельську пісню співаємо Тобі, Всемогутній: Святий, Святий, Святий Ти Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Слава...

З постелі й сну Ти підняв мене, Господи, просвіти розум мій, серце і уста мої відкрий, щоб оспівувати Тебе, Свята Тройце: Святий, Святий, Святий Ти, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

І нині...

Несподівано Суддя прийде, і вчинки кожного виявляться; тому з острахом опівночі взиваймо: Святий, Святий, Святий Ти, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Господи, помилуй (12 разів).

Молитва до Пресвятої Тройці

Вставши від сну, подяку приношу Тобі, Пресвята Тройце, Боже наш, що Ти з великої Твоєї милості і довготерпіння не прогнівався на мене лінивого та грішного і не погубив мене з гріхами моїми, але з властивим Тобі людинолюбством у безнадії лежачого Ти підняв мене, щоб зранку прославляти державу Твою. І нині просвіти мої очі мисленні, відкрий мої уста, щоб навчатися Слова Твого, і розуміти заповіді Твої, і чинити волю Твою, і славити Тебе в сердечному сповіданні і оспівувати всесвяте ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому, Богу.

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя і Бога нашого.

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже, праведний Ти в слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Я ж бо в беззаконнях зачатий і в гріхах породила мене мати моя. Ти істину полюбив, невідоме і таємне премудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом ‑ і очищуся, омий мене ‑ і стану біліший від снігу. Слухові моєму подай радість і веселість і зрадіють кістки мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і від всіх беззаконь моїх очисти. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників доріг Твоїх і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо, коли б Ти жертви забажав, приніс би я. Всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові ‑ дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сион, і хай збудуються стіни Єрусалимські. Тоді угодною Тобі буде жертва правди ‑ приношення і всепалення, тоді покладуть на жертовник Твій тельців.

Символ  віри

Вірую в єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого.

І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, Який від Отця народився перше всіх віків. Світло від Світла, Бога Істинного від Бога Істинного, народженого, нествореного, єдиносущного з Отцем, через Якого все сталося.

Він заради нас, людей, і задля нашого спасіння зійшов з небес, і втілився від Духа Святого і Марії Діви, і став людиною. І розп’ятий був за нас при Понтійському Пилаті, і страждав, і був похований. І воскрес на третій день, як було написано. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І знову прийде у славі судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця.

І в Духа Святого, Господа Животворчого, що від Отця сходить, що Йому з Отцем і Сином належить однакове поклоніння і однакова слава, Який говорив через пророків.

В єдину, святу, соборну і Апостольську Церкву. Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів. Очікую воскресіння мертвих. І життя майбутнього віку. Амінь.

Молитва 1-ша, святого Макарія Великого

Боже, очисти мене грішного, бо я ніколи не вчинив доброго перед Тобою, але визволи мене від злого, і хай в мені буде воля Твоя, і нехай не в осуд відкрию уста мої недостойні і прославлю ім’я Твоє святе, Отця, і Сина, і Святого Духа нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 2-га, того ж святого

Від сну вставши, опівнічну пісню приношу Тобі, Спасителю, і, припадаючи, взиваю до Тебе: не дай мені заснути в гріховній смерті, але яви мені милість. Ти, Який добровільно розіп’явся, і мене, у лінощах лежачого, поспішивши, підніми і спаси мене, що предстою на молитві, а після сну нічного осяй мені день без гріхів, Христе Боже, і спаси мене.

Молитва 3-тя, того ж святого

Вставши від сну, до Тебе, Владико Чоловіколюбче, припадаю і старанно стаю на діла Твої милосердям Твоїм, і молюся Тобі: допоможи мені повсякчасно і в кожному ділі, і захисти мене від усякої мирської злої речі і диявольського дійства. Спаси мене і введи в Царство Твоє вічне, бо Ти ‑ мій Сотворитель, і всякого блага Промислитель і Податель, і на Тебе вся моя надія і Тобі славу возсилаю нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 4-та, того ж святого

Господи, Ти, що з великої милості Твоєї і з безлічі щедрот Твоїх дав мені, рабові Твоєму, пережити час минулої ночі без усякого зла супротивного. Ти ж Сам, Владико, всього Сотворителю, сподоби мене Твоїм світлом істинним і просвітленим серцем чинити волю Твою нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 5-та, св. Василія Великого

Господи Вседержителю, Боже Небесних Сил і всього тілесного, Який живеш на Небесах і на смиренних споглядаєш, думки й серця знаєш і найпотаємніше в людині відкрито бачиш; безпочаткове і завжди суще Світло, в Якому немає переміни, ані тіні зміни, Сам, Безсмертний Царю, прийми молитви наші, які ми в цей час оскверненими устами нашими Тобі приносимо, насмілюючись на безліч щедрот Твоїх і прости нам гріхи наші, які словом, ділом чи думкою, свідомо і несвідомо вчинені, і очисти нас від усякої скверни тіла й духа; і дай, щоб ми в бадьорості серця і тверезості розуму прожили ніч всього життя цього, очікуючи світлого приходу і дня явлення Єдинородного Сина Твого, Господа Бога і Спаса нашого, Ісуса Христа, коли Він зі славою прийде, Суддя всіх, воздати кожному по ділах його. І хай, не впавши і розлінившись, але в бадьорості і в трудах піднесені, виявимося готовими і ввійдемо у радість, у світлицю Божественної слави Його, де голос невмовкаючий тих, що святкують, і невимовна насолода всіх, що оглядають неосяжну красу лиця Твого. Бо Ти є істинне Світло, Яке освітлює і освячує все, і Тебе оспівує все сотворіння на віки віків. Амінь.

Молитва 6-та, того ж святого

Тебе благословимо, Всевишній Боже і Господи милості, що твориш з нами завжди великі і незбагненні, славні й лячні, незчисленні діла, та дав нам сон на заспокоєння немочі нашої й відпочинок від праці знеможеного тіла. Дякуємо Тобі, що не погубив нас з нашими беззаконнями, але, з властивим Тобі Чоловіколюбством, у безнадії лежачих нас підняв від сну, щоб прославляти могутність Твою. Тому молимо безмірну Твою милість: просвіти наші очі і думки, розум наш віднови від отяжілого в лінивстві сну, відкрий наші вуста і наповни їх похвалою Тобі, щоб ми непохитно могли оспівувати і визнавати Тебе у всьому, всіма прославлюваного Бога, Безпочаткового Отця з Єдинородним Твоїм Сином і Пресвятим, Благим і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 7-ма, до Пресвятої Богородиці

Оспівую благодать Твою, Владичице, молю Тебе, розум мій вчини благодатним. Навчи мене вірно йти шляхом Христових заповідей. Дай мені бадьорість до пісні, сон зневіри відганяючи. Зв’язаного путами гріхопадінь, Твоїми молитвами, Богоневісто, звільни мене. Вдень і вночі оберігай мене від ворогів, що поборюють мене, визволи мене. Ти, що Життєдавця Бога народила, змертвілого пристрастями, мене оживи. Ти, що народила невечірнє Світло, просвіти мою засліплену душу. О дивна Палато Владики, оселею Духа Божественного мене вчини. Ти, що Цілителя народила, вилікуй душі моєї багаторічні пристрасті. Розбурханого життєвою бурею, на стезю покаяння мене направ. Визволи мене від вічного вогню, від черва злого й пекла. Мене, винного в багатьох гріхах, не яви радістю для бісів. Обнови мене, Пренепорочна, знечуленого давніми гріхами. Звільни мене від мук і Владику всіх ублагай і удостой небесної радості заслужити зо всіма святими. Пресвята Діво, почуй голос нікчемного раба Твого, пошли мені, Пречиста, потоки сліз, очищаючи скверну моєї душі. Безперестанно зітхання серця мого Тобі приношу, потурбуйся, Владичице. Молитовну мою службу прийми і Богові Благоутробному принеси. Будучи вищою від ангелів, мене вищим за все світське вчини. Світлоносний затінку з Небес, духовну благодать в мені направ. Осквернені скверною уста і руки возношу на похвалу до Тебе, Всенепорочна, і від душетлінних злочинів мене вбережи, Христа старанно благаючи, Йому ж належить честь і поклоніння нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 8-ма, Господу нашому Ісусу Христу

Многомилостивий і Всемилостивий Боже мій, Господи Ісусе Христе, Ти з великої любові зійшов і втілився, щоб спасти всіх. Молю Тебе, Спасителю, спаси мене благодаттю, бо якщо за діла спасаєш, то це не дар і благодать, але скоріше обов’язок. Так, Великий в щедротах і Невимовний в милості, ти мовив, о Христе мій: “Хто вірує в Мене, житиме і не побачить смерті повік”. Якщо ж віра в Тебе спасає тих, що у відчаї, то я вірую, спаси мене, бо Ти є Бог мій і Творець; віру цю, Боже мій, замість діл зарахуй мені, бо не знайдеш вчинків, які б оправдали мене. Але тієї віри моєї нехай вистачить замість всього, вона нехай відповість, нехай виправдає мене і нехай явить мене учасником вічної Твоєї слави, щоб сатана не полонив мене і не похвалився, Слово, що вирвав мене з Твоїх рук і Твого стада. Але хочу чи не хочу, спаси мене, Христе, Спасе мій; опереди, поспіши, бо гину - Ти ж є Бог мій від утроби матері моєї. Сподоби мене, Господи, нині возлюбити Тебе, так, як я полюбив колись той гріх; і ще послужити Тобі без лінощів і старанно, як служив до цього облесливому сатані. Найбільше ж нехай послужу тобі Богові моєму, Ісусу Христу, в усі дні життя мого нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 9-та, до Ангела-Охоронителя

Святий Ангеле, приставлений до моєї окаянної душі і до пристрасного мого життя, не покидай мене грішного і не відступи від мене за нестриманість мою. Не попусти лукавому демону заволодіти мною через насильство над смертним тілом. Зміцни мене збідовану і знеможену і наставляй мене на спасенну дорогу. О, святий Ангеле Божий, охоронителю й покровителю нерозкаяних душі і тіла моїх, прости мені все, чим образив я тебе у всі дні життя мого, і, коли ж чим згрішив минулої ночі, захисти мене в нинішній день і охорони мене від усякої спокуси ворожої, щоб я ніякими гріхами не прогнівав Бога мого, і молися про мене до Господа, щоб утвердив мене у страху Своїм і явив мене достойним слугою Своєї безмірної благості. Амінь.

Молитва 10-та, до Пресвятої Богородиці

Пресвята Владичице моя Богородице, святими Твоїми і всесильними молитвами, віджени від мене, смиренного і негідного раба Твого, розпач, розсіяність, нерозсудливість, недбальство та всі скверні, злі й ганебні думки від нерозкаяного мого серця і від затьмареного розуму мого. Погаси вогонь пристрастей моїх, бо я збіднілий і окаянний, визволи мене від багатьох лукавих спогадів та намірів і від всіх дій злих врятуй мене, бо благословенна Ти з усіх родів і славиться пречисте ім’я Твоє на віки віків. Амінь.

Молитва до святого, ім’я якого носиш

Моли Бога про мене, святий угоднику Божий (ім’я святого), бо я щиро до тебе звертаюся, скорого помічника й молитвеника за душу мою.

Пісня до Пресвятої Богородиці

Богородице Діво, радуйся, Благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти між жонами і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти породила Спаса душ наших.

Тропар до Хреста і молитва за Батьківщину

Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови надбання Твоє, перемогу побожному народові нашому над супротивниками подай і Хрестом Твоїм охороняй нас - людей Твоїх.

Молитва Оптинських старців

(ця молитва не входить до складу ранішніх молитов, але подається тут для благочестивого вжитку тих, хто забажає.)

Господи, дай мені з душевним спокоєм зустріти все, що принесе мені прийдешній день. Дай мені цілковито віддатися волі Твоїй святій і в усякий час цього дня, в усьому настав і підтримай мене. Які б я не одержав звістки протягом дня, навчи мене сприймати їх зі спокійною душею і твердим переконанням, що на все свята воля Твоя. В усіх словах та справах моїх керуй моїми думками і почуттями. В усіх несподіваних випадках не дай мені забути, що все послано Тобою. Навчи мене просто й розумно поводитися з кожною людиною, нікого не соромлячи і не засмучуючи. Господи, дай мені сили перенести втому прийдешнього дня та всі події сьогодення. Керуй моєю волею і навчи мене молитися, вірити, надіятись, терпіти, прощати і любити. Амінь.

Молитва святого Єфрема

Господи і Владико життя мого, духа лінивства, безнадійності, владолюбства й марнослів’я не дай мені (доземний поклін).

Дух же доброчесності, покірливості, терпіння й любові даруй мені, рабу Твоєму (доземний поклін).

Так, Господи Царю, даруй мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь. (доземний поклін).

Після нього 12 малих(поясних) поклонів, молячись:

Боже, будь милостивий до мене грішного.

Боже, очисти мої гріхи і помилуй мене.

Без числа нагрішив я, Господи, прости мені.

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

Слава і нині.

Господи, помилуй (3 р.).

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих помилуй нас. Амінь.

на початок