Зміст

 1. Молитви щоденні
 2. Вечірня
 3. Мале повечір'я
 4. Тропарі на повечір'ї
  1. Недільні тропарі і кондаки
  2. Тропарі дванадесятих свят
  3. Тропарі і кондаки денних
  4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
 5. Канон до Ісуса Найсолодшого
 6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
 7. Канон до Пресвятої Богородиці
 8. Канон до Ангела Охоронителя
 9. Канон Безплотним Силам
 10. Канон до Іоана Предтечі
 11. Канон покаянний
 12. Канон Одигітрії
 13. Канон святим апостолам
 14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
 15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
 16. Канон всім святим
 17. Канон померлим
 18. Молитви вечірні
 19. Молитви ранішні
 20. Правило від осквернення
 21. Полуношниця повсякденна
 22. Полуношниця суботня
 23. Полуношниця недільна
 24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
 25. Рання відправа
 26. Час перший
 27. Час третій
 28. Час шостий
 29. Час дев'ятий
 30. Зображальні
 31. Канон пасхальний
 32. Часи на Святу Пасху
 33. Послідування до Святого Причастя
 34. Молитви перед Святим Причастям
 35. Молитви після Святого Причастя
 36. Чин як співати псалми
 37. Правило до Святого Причастя
 38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
 39. Повчання про молитовне правило
 40. Від редакції
 41. Зміст

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. (тричі)

Боже, будь милостивий до мене грішного.

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих помилуй нас. Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю небесний... Трисвяте. Пресвята Тройце... Отче наш.

Тропарі покаянні

Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо, жодного виправдання не маючи, ми, грішні, Тобі, як Владиці, цю молитву приносимо, помилуй нас.

Слава...

Господи, помилуй нас, бо на Тебе ми надіємося, не прогнівайся вельми на нас і не пам’ятай беззаконь наших, але зглянься і нині, як Милосердний, і визволи нас від ворогів наших, бо Ти Бог наш, а ми, люди Твої, всі творіння рук Твоїх і ім’я Твоє призиваємо.

І нині...

Милосердя двері відкрий нам, благословенна Богородице, щоб ми, на Тебе надіючись, не загинули, а від усякого лиха Тобою визволилися. Бо Ти є спасіння роду християнського.

Господи, помилуй (12 разів).

Молитва 1-ша, святого Макарія Великого до Бога Отця

Боже вічний і Царю всякого створіння, що сподобив мене аж до цього часу дожити, прости мені гріхи, які я вчинив в цей день ділом, словом і думкою; і очисти, Господи, упокорену душу мою від усякої скверни тіла й духа. І дай мені, Господи, в цю ніч спокійний сон, щоб, вставши з мого смиренного ложа, я догоджав пресвятому імені Твоєму в усі дні життя мого й переміг ворогів, які борються проти мене, тілесних і безтілесних. І визволи мене, Господи, від марних думок, що оскверняють мене, та похотей лукавих. Бо Твоє є Царство, і сила, і слава Отця, і Сина, і Святого Духа нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 2-га, св. Антіоха до Господа Ісуса Христа

Вседержителю, Слово Отчеє, Єдиний Довершений, Ісусе Христе, з великого милосердя Твого ніколи не полишай мене, раба Твого, але завжди в мені перебувай. Ісусе, Добрий Пастирю Твоїх овець, не віддай мене на поталу зміїну і бажанню сатани; не покинь мене, бо в мені насіння тління є. Отже, Ти, Господи Боже, поклоніння достойний, Царю Святий, Ісусе Христе, охорони мене, навіть коли я спатиму, тим Світлом, що ніколи не згасає, – Духом Твоїм Святим, Яким Ти освятив Своїх учнів. Подай, Господи, і мені, недостойному рабові Твоєму, спасіння Твоє на ложі моєму. Просвіти розум мій світлом розуміння Святого Євангелія Твого, душу – любов’ю до Хреста Твого, серце – чистотою Слова Твого, тіло моє – Твоєю страстю без пристрасті. помисли мої ‑ Твоїм смиренням охорони і у відповідний час підведи мене від сну, щоб Тебе славословити, бо Ти є найславніший з Безпочатковим Твоїм Отцем і Пресвятим Духом навіки. Амінь.

Молитва 3-тя, до Святого Духа

Господи, Царю Небесний, Утішителю, Духу істини, змилосердься і помилуй мене, грішного раба Твого, відпусти і прости мені, недостойному, все, чим я згрішив перед Тобою сьогодні як людина, а навіть і не як людина, але й гірше тварини, гріхи мої вільні і невільні, відомі і невідомі, які з молодості або через недобру науку, зухвальство або й зневіру скоєні. Може, іменем Твоїм клявся або ганьбив його в своїх думках, може, кому докоряв, або обмовляв кого в гніві моїм, або засмутив, або через щось загнівався, або ж неправду сказав, або ненаситно спав, або убогого, який прийшов до мене, зневажив, чи брата мого засмутив, або сварився, чи, може, кого обсудив, або хизувався, або загордився, або розгнівався. Чи може, стоячи на молитві, розум мій відхилявся до лукавства світу цього або про розпусне помислив, або об’ївся чи обпився, або без глузду сміявся, або зле подумав, або ж, бачачи щось хороше у ближнього, заздрив йому, або негідне говорив, або посміявся з гріха брата мого, тоді як мої гріхи незліченні, чи до молитви був недбалий, чи ще що вчинив злого і забув, бо все оце і ще більше за це я вчинив. Помилуй мене, Творче мій і Владико, зневіреного і негідного раба Твого, відпусти і прости мені, як Благий і Чоловіколюбець, хай спокійно ляжу, засну та відпочину я, блудний, грішний і окаянний, і поклонюся, і оспіваю, й прославлю найчесніше ім’я Твоє з Отцем і Єдинородним Його Сином нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 4-та, св. Макарія Великого

Що Тобі принесу? Або чим Тобі віддячу, Великий дарами, Безсмертний Царю, Щедрий і Чоловіколюбний Господи, що Ти мене, лінивого на богоугодне, який нічого доброго не зробив, сподобив дочекати кінця цього дня, готуючи навернення і спасіння моєї душі?! Будь же милостивий до мене грішного, бо я не маю ніякого доброго діла. Підніми упалу мою душу, яка осквернилася у гріхах без міри, віджени від мене всі цьогосвітнього життя думки лукаві. Прости, Єдиний Безгрішний, мої гріхи, якими я згрішив у цей день, свідомо і несвідомо, словом, ділом і думкою, і всіма моїми почуттями. Ти Сам, Божественною Твоєю владою і силою, і невимовним Чоловіколюбством, покриваючи, охорони мене від усякої облоги супротивника. Очисти, Боже, очисти безліч моїх гріхів. Благоволи, Господи, визволити мене від тенет лукавого, спаси пригнічену мою душу і огорни мене світлом лиця Твого, коли прийдеш у славі, і дай мені заснути не в осуджені. Від марення і від збентеження думки раба Твого збережи, і всю сатанинську дію від мене віджени. Просвіти мисленні очі мого серця, щоб не заснути мені смертним сном, і пошли мені Ангела миру, оборонця і наставника душі і тіла мого, щоб він рятував мене від ворогів моїх і щоб, вставши з ложа мого, я приніс Тобі подячні молитви. О Господи, почуй мене, грішного та убогого раба Твого, даруй мені, вставши, велінням совісті навчатися Слова Твого і бісівський розпач святими Твоїми Ангелами подалі від мене віджени, щоб благословляти ім’я Твоє святе і прославляти, і славити Пречисту Богородицю Марію, Яку Ти дав нам грішним на заступництво, і прийми Її, що молиться за нас. Знаю, що Вона, наслідуючи Твоє чоловіколюбство, не перестає молитися за нас. Заради Її заступництва, знамення Чесного Хреста і всіх святих Твоїх мою убогу душу збережи, Ісусе Христе, Боже наш, бо Ти Святий і Найславніший навіки. Амінь.

Молитва 5-та

Господи, Боже наш, як Благий і Чоловіколюбець, прости мені все, чим згрішив у цей день: словом, ділом та думкою. Даруй мені спокійний і безтурботний сон. Пошли Ангела Твого охоронителя, щоб покривав і охороняв мене від всякого зла, бо Ти Охоронець душам і тілам нашим, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 6-та

Господи Боже наш, в Якого ми віруємо та ім’я Якого більше всякого імені призиваємо, подай нам, що відходимо до сну, полегшення для душі і тіла й охорони нас від усякого марева і бісівської насолоди; зупини поривання пристрастей, погаси полум’я тілесного збудження. в ділі, слові, невинності подай нам доброчесне життя прожити і не позбавитися нам обіцяних Твоїх благ, бо Ти благословенний навіки. Амінь.

Молитва 7-ма, св. Іоанна Златоуста, на всяку годину дня й ночі

Господи, не позбав мене небесних Твоїх благ. Господи, врятуй мене від вічних мук. Господи, розумом чи думкою, словом чи ділом згрішив я, прости мені. Господи, визволи мене від усякого незнання, непам’ятли́вості, слабкодухості і окам’янілої нечутливості. Господи, визволи мене від усякої спокуси. Господи, просвіти затьмарене злою похіттю серце моє. Господи, я як людина згрішив, Ти ж, як Бог щедрий, помилуй мене, знаючи неміч душі моєї. Господи, пошли благодать Твою на поміч мені, щоб я прославив ім’я Твоє святе. Господи, Ісусе Христе, запиши мене, раба Твого, в книгу життя і подай мені кончину блаженну. Господи Боже мій, хоч і нічого доброго я не вчинив перед Тобою, але, з Твоєї благості, дай мені розпочати чеснотне життя. Господи, окропи моє серце росою Твоєї благодаті. Господи неба і землі, пом’яни мене, грішного, безсоромного і нечистого раба Твого, в Царстві Твоїм. Амінь.

Господи, прийми мене в покаянні. Господи, не покинь мене. Господи, не залишай мене у напастях. Господи, дай мені благі помисли. Господи, дай мені сльози, пам’ять про смерть і розчулення. Господи, дай мені ласку визнавати гріхів моїх. Господи, дай мені смирення, непорочність і покірність. Господи, дай мені терпіння, великодушність і лагідність. Господи, всели в серце моє корінь добра – страх Твій. Господи, сподоби мене любити Тебе усією душею і думками моїми і у всьому творити волю Твою. Господи, захисти мене від неправедних людей, і бісів, і пристрастей, і від усякого іншого неподобства. Господи, Ти знаєш, що Ти твориш, і, як благоволиш, то нехай буде воля Твоя в мені, грішному, бо Ти благословенний навіки. Амінь.

Молитва 8-ма, до Господа нашого Ісуса Христа

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, за молитвами Найчеснішої Твоєї Матері, Твоїх безтілесних Ангелів, пророка Твого Предтечі і Хрестителя, богомовних апостолів, світлих і славнопереможних мучеників, преподобних і богоносних отців і всіх святих, визволи мене від облоги бісівської. О Господи і Творче мій, Ти не бажаєш смерті грішника, але волиш щоб він навернувся і був живий; тож дай і мені окаянному і негідному навернення. Забери мене із пащі згубного змія, готового пожерти мене і вкинути до пекла живим. О Господи мій, Утіхо моя, що заради мене, нечестивого, прийняв тлінне тіло, врятуй мене від зачерствілості і подай утіху душі моїй окаянній. Приживи в моєму серці виконувати Твої повеління, полишити злі діла, та отримати блаженство Твоє, бо на Тебе, Господи, я уповав - спаси мене.

Молитва 9-та, Петра Студита до Пресвятої Богородиці

До Тебе, Пречистої Божої Матері, я, окаянний, припадаючи, молюся: Ти знаєш, Царице, що я безперестанно грішу і гнівлю Сина Твого і Бога мого. І хоч багаторазово каюся, але неправдомовцем перед Богом виявляюся і, каюся, тремтячи, і знову те ж саме роблю. Невже Господь уразить мене? Усвідомлюючи це, Владичице моя Богородице, молюся: помилуй, укріпи і подай мені добро творити. Ти знаєш, Владичице моя Богородице, що ненавиджу злі мої діла і всіма думками люблю заповіді Бога мого, але не знаю, Владичице Пречиста, чому добре зневажаю, а те, що ненавиджу те і люблю. Не допускай, Пречиста, звершуватися неугодній волі моїй, але нехай в мені буде воля Сина Твого і Бога мого. Нехай урозумить, спасе мене і подасть благодать Святого Духа, щоб я з цього часу перестав робити зле і надалі жив би по заповідях Сина Твого, бо Йому належить всяка слава, честь і держава з Безпочатковим Його Отцем і Пресвятим, Благим і Животворчим Його Духом нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва 10-та, до Пресвятої Богородиці

Благого Царя Блага Мати, Пречиста і Благословенна Богородице Маріє, милість Сина Твого і Бога нашого вилий на пристрасну мою душу і Твоїми молитвами настав мене на діяння благі, щоб решту часу мого життя непорочно прожити і, завдяки Тобі, рай отримати, Богородице Діво, єдина Чиста і Благословенна.

Молитва 11-та, до св. Ангела - Охоронителя

Ангеле Христовий, охоронителю мій святий і покровителю душі і тіла мого, все мені прости, чим я згрішив у нинішній день, і від усякого підступу лукавого ворога визволи мене, щоб я ніяким гріхом не прогнівив Бога мого, і молися за мене, грішного і недостойного раба, щоб явити мене достойним благості і милості Всесвятої Тройці і Матері Господа мого Ісуса Христа, і всіх святих. Амінь.

Кондак Богородиці, глас 8

В брані Всеперемагаюча Воєводо, визволившись від зла, подячну пісню приносимо Тобі, раби Твої, Богородице, а Ти, що маєш силу непереможну, від усяких нас бід визволи, щоб ми співали Тобі: “Радуйся Невісто Неневісна”.

Преславна Приснодіво, Мати Христа Бога, принеси нашу молитву Синові Твоєму і Богові нашому, щоб через Тебе спасти душі наші.

Всю надію мою на Тебе покладаю, Мати Божа, збережи мене під покровом Твоїм.

Богородице Діво, не погордуй мною грішним, що потребую Твоєї допомоги й Твого заступництва, бо на Тебе уповає душа моя, і помилуй мене.

Надія моя ‑ Отець, пристановище моє ‑ Син, покров мій ‑ Дух Святий, Тройця Свята, слава Тобі.

Молитва св. Іоанна Дамаскіна

Владико Чоловіколюбче, невже це ложе мені домовиною буде чи ще окаянну мою душу осяєш днем? Ось домовина для мене стоїть, ось смерть мене чекає. Господи, суду Твого боюся і нескінченної муки, зло ж робити не перестаю і завжди гнівлю Тебе, Господа мого, й Пречисту Твою Матір, і всі Небесні Сили, і святого Ангела - Охоронителя мого. Знаю, Господи, що я - недостойний Чоловіколюбства Твого, але достойний осудження та муки. І все ж, хочу чи не хочу Господи, спаси мене. Якщо праведника спасаєш, то тут немає нічого особливого, і коли чистого помилуєш, то нічого дивного, бо вони достойні Твоєї милості, але на мені грішному дивом яви милість Твою і у цьому вияви Чоловіколюбство Твоє, і нехай моє зло не перевершить Твою невимовну благість та милосердя, і, як Ти хочеш, так і вчини діло мого спасіння.

Молитва до Чесного Хреста.

Нехай воскресне Бог і розвіюються вороги Його, і нехай тікають від лиця Його ті, які ненавидять Його. Як зникає дим, нехай щезнуть, як тане віск від лиця вогню, так нехай згинуть біси від лиця тих, які люблять Бога і знаменують себе хресним знаменням, і з радістю промовляють: радуйся, Пречесний і Животворчий Хресте Господній, що проганяєш бісів силою на тобі розп’ятого Господа нашого Ісуса Христа, що до пекла зійшов, і подолав силу диявола, і дарував нам тебе, Хрест Свій Чесний, на відігнання всякого супротивника. О Пречесний і Животворчий Хресте Господній, допомагай мені зі Святою Дівою Богородицею і всіма святими Небесними Силами завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

Слава і нині.

Господи, помилуй (3 р.).

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих помилуй нас. Амінь.

Коли відходиш до сну промовляй:

Захисти мене, Господи, силою Чесного і Животворчого Твого Хреста і охорони мене від усякого зла.

В руки Твої, Господи Ісусе Христе, Боже мій, віддаю дух мій. Ти ж мене благослови, Ти мене помилуй і життя вічне даруй мені. Амінь.

на початок