Зміст

 1. Молитви щоденні
 2. Вечірня
 3. Мале повечір'я
 4. Тропарі на повечір'ї
  1. Недільні тропарі і кондаки
  2. Тропарі дванадесятих свят
  3. Тропарі і кондаки денних
  4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
 5. Канон до Ісуса Найсолодшого
 6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
 7. Канон до Пресвятої Богородиці
 8. Канон до Ангела Охоронителя
 9. Канон Безплотним Силам
 10. Канон до Іоана Предтечі
 11. Канон покаянний
 12. Канон Одигітрії
 13. Канон святим апостолам
 14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
 15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
 16. Канон всім святим
 17. Канон померлим
 18. Молитви вечірні
 19. Молитви ранішні
 20. Правило від осквернення
 21. Полуношниця повсякденна
 22. Полуношниця суботня
 23. Полуношниця недільна
 24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
 25. Рання відправа
 26. Час перший
 27. Час третій
 28. Час шостий
 29. Час дев'ятий
 30. Зображальні
 31. Канон пасхальний
 32. Часи на Святу Пасху
 33. Послідування до Святого Причастя
 34. Молитви перед Святим Причастям
 35. Молитви після Святого Причастя
 36. Чин як співати псалми
 37. Правило до Святого Причастя
 38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
 39. Повчання про молитовне правило
 40. Від редакції
 41. Зміст

Єпископ Ігнатій

ПОВЧАННЯ про молитовне правило

Увійди в кімнату твою і, зачинивши двері твої, помолись Отцеві твоєму, Котрий в тайні; і Отець твій, що бачить таємне, віддасть тобі явно... (Мф. 6, 6).

Господь, що заповів відокремлену молитву, дуже часто сам, під час Свого земного життя, як оповідає Євангеліє, перебував у ній (молитві). Він не мав де глави прихилити: і тому часто для Нього безмовну, спокійну келію заміняли безмовні вершини гір і тінисті виноградники.

Темрява ночі закриває предмети від цікавих глядачів, тиша безмовності не забавляє слух. У безмовності і у ночі можна молитися уважніше. Господь обирав для Своєї молитви переважно самітність і ніч, обирав їх для того, щоб ми не тільки корилися Його заповіді про молитву, але і слідували Його прикладу. Для Самого Господа чи потрібна була молитва? Перебуваючи, як людина, з нами на Землі, Він, як Бог, нерозлучно був з Отцем і Духом, мав з Ними єдину Божественну волю і Божественну владу.

«Увійди в кімнату твою і, зачинивши двері твої, помолись Отцеві твоєму, Котрий в тайні ». Нехай про молитву твою не знає ніхто: ні друг твій, ні родич, ні саме марнославство, співіснуюче серцю твоєму і підбурююче висловити кому-небудь про молитовний подвиг твій, натякнути про нього.

Зачини двері келії твоєї від людей прихожих для марнослів'я, для викрадення в тебе молитви; зачини двері розуму від сторонніх думок, які стануть, щоб відволікти тебе від молитви; зачини двері серця від відчуттів гріховних, які будуть намагатися збентежити і опоганити тебе, і помолись.

Не дерзни приносити Богові багатослівні і красномовні молитви, тобою складених, які би вони не здавалися тобі сильні й зворушливі: вони придбання занепалого розуму і, будучи жертвою опоганеною, не можуть бути прийняті на духовний жертовник Божий. А ти, любуючись витонченими вираженнями складених тобою молитов і визнаючи витончену дію марнославства і сластолюбства за заспокоєння совісті, і навіть благодаті, опинишся далеко від молитви; опинишся далеко від молитви в той самий час, коли тиі будеш думати, що ти молишся рясно і уже досяг деякого ступеня богодогоджання.

Душу, що починає шлях до Бога, занурена в глибоке незнання всього Божественного і духовного, хоча б вона була, і багата мудрістю цього світу. Через незнання вона не знає, як і скільки треба їй молитися. Для допомоги початківцю Свята Церква встановила молитовні правила.

Молитовне правило є збірки декількох молитов, складених Богонатхненими святими отцями, пристосоване до відомих обставин і часу.

Ціль правила - дати душі відсутнє їй кількість молитовних думок і почуттів, притім думок і почуттів правильних, святих, істинно богоугодних. Такими думками і почуттями наповнені благодатні молитви святих отців.

Для молитовної вправи ранком є особливі молитви, названі ранковими молитвами, або ранковим правилом; для нічного моління перед відходом до сну – інші молитви, названі молитвами вечірніми, або вечірнім правилом. Особливі молитви прочитується перед причащанням Святих Христових Тайн, , і називається правилом до Святого Причащання. Посвятивши більшу частину свого часу благочестивим вправам (ченці) прочитують біля третьої години пополудні особливі молитви, названі щоденними, або чернечим, правилом. Інші прочитують щодня по декілька кафізм, по декілька глав з Нового Завіту, б’ють кілька поклонів - все це називається правилом.

Молитовне правило направляє правильно душу, навчає її поклонятися Богові Духом і Істиною (Ін. 4, 23), тим часом як душа, будучи надана сама собі, не могла б іти правильно шляхом молитви. Через своє ушкодження і затьмарення гріхом, вона спокушалася б безперестанно в бік, нерідко і в прірву, то в неуважність, то в мрійливість, то в різні порожні і оманливі примари високих молитовних станів, вигаданих її марнославством і сластолюбством.

Молитовні правила втримують молитвеника в рятівному розташуванні смиренності і покаяння, що, навчає його безперестанному самоосуду, наповнює його розчуленням, зміцнюючи надією на Всеблагого і Все-милостивого Бога, звеселяючи миром Христовим, любов’ю до Бога і ближнім.

Які піднесені і глибокі молитви до Святого Причащання! Вони прибирають і прикрашають будинок душі дивовижними думками і відчуттями, благо-угодним Господу. Велично зображено і пояснено в цих молитвах найбільше з християнських Таїнств; на противагу цій висоті швидко і вірно обчислені недоліки людини, показані її немочі і недостатки. З них сяє, як сонце з неба, незбагненна доброта Божа, через яку Він благоволить тісно з'єднуватися з людиною, незважаючи на її негідність.

Ранкові молитви так і дихають бадьорістю, свіжістю ранку: той хто побачив світло чуттєвого сонця і світло земного дня навчається бажати споглядати вишнього, духовного Світла і нескінченного Дня, створених Сонцем Правди - Христом.

Коротке заспокоєння сном під час ночі - образ тривалого сну в мороці могили. І вечірні молитви нагадують нам про наше переселення у вічність, оглядають всю нашу діяльність протягом дня, навчають приносити Богові сповідання вчинених гріхів і покаяння в них.

Молитовне читання акафіста Ісусу Найсолодшому, крім власного свого достоїнства, служить чудовою підготовкою до вправляння Молитвою Ісусовою, що читається так: «Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене, грішного». Ця молитва становить майже єдину вправу подвижників, що досягли (християнської) простоти і чистоти, для яких усяке багато-мислення і багатослівність служать обтяжливою розвагою. Акафіст показує, якими думками може бути супроводжувана Ісусова Молитва, що представляється для ново-початкових вкрай сухої. Він (акафіст) зображає тільки прохання грішника про помилування Господом Ісусом Христом, але цьому проханню дані різноманітні форми, згідно з розумом немовля, (початківців). Так дітям дають їжу, попередньо розм'якшену.

В акафісті Божої Матері оспіване втілення Бога Слова і велич Божої Матері, що за народження Нею втіленого Бога «ублажатимуть усі роди» (Лк. 1, 48). Як би на великій картині незліченними чудовими рисами, фарбами, відтінками зображено в акафісті велике Таїнство втілення Бога Слова. Вдалим висвітленням пожвавлюється всяка картина - і незвичайним світлом благодаті осяяний акафіст Божої Матері. Світло це діє особливо; ним освітлюється розум, від нього серце наповнюється радості. Незбагненне приймається як цілком збагнене, по дивовижній дії, що діє (словами акафіста) на розум і серце.

Багато побожних християн, особливо ченці, роблять дуже тривале вечірнє правило, користуючись тишею і мороком ночі. До вечірніх молитов вони приєднують читання кафізм, читання Євангелія і Апостола, читання акафістів, поклони з Ісусовою Молитвою... раби Христові плачуть у тиші своїх келій, виливаючи старанні молитви перед Господом. У веселості і бадьорості духу, в усвідомлені і відчутті незвичайної здатності до богомисля, і до всіх добрих справ зустрічають раби Божі той день, якому попередню ніч провели вони в молитовному подвигу.

Господь падав на коліна під час Своєї молитви - і ти не повинен зневажати колінопреклоніннями, якщо маєш досить сил для здійснення їх. Поклонінням до землі, по поясненню отців, зображується наше падіння, а вставанням з землі - наше викуплення (Слово святого Феолипта. Добротолюбіє, ч. 2). Перед початком вечірнього правила особливо корисно покласти декілька поклонів, щоб приготуватися до старанного і уважного читання правила.

При здійсненні правила і поклонів ніяк не можна поспішати; треба виконувати правило, і поклони з можливою неспішністю, і увагою. Краще менше прочитати молитов і менше покласти поклонів, але з увагою, чим багато і без уваги.

Обери собі правило, що відповідає твоїм силам. Сказане Господом про суботу, що вона для людини, а не людина для неї (Мк. 2, 27), можна і потрібно віднести до всіх благочестивих подвигів, а також і до молитовного правила. Молитовне правило для людини, а не людина для правила: воно повинне сприяти до досягнення людиною духовного успіху, а не служити тяжким тягарем (тяжким обов'язком), що розтрощує тілесні сили і бентежить душу. Тим більше воно не повинне бути поштовхом до гордої і пагубної зарозумілості, до пагубного осуду і приниження ближніх.

Розсудливо обране молитовне правило, відповідно силам і способу життя, є більшою підмогою для того хто подвизається про своє спасіння. Здійснення його у визначений час перетворюється в звичку (від постійності), у необхідну природну потребу. Той хто досягнув цієї блаженної звички, як тільки наближається до звичайного місця здійснення правила, так душа його вже наповнюється молитовним настроєм: він не встиг ще вимовити жодного слова з молитов, а вже серце наповнюється розчуленням, і весь розум заглиблюється у внутрішню кліть (серце).

«Надаю перевагу, - сказав великий отець Матой (Алфавітний скитський патерик, буква -М.), - нетривалому правилу, але виконуваному постійно, аніж довготривалому, але незабаром залишеному». А таку долю завжди мають молитовні правила, невідповідні силам: при першому пориві запалу подвижник виконує їх якийсь час, звичайно, звертаючи більше уваги на кількість, чим на якість, потім ослаблення, вироблене подвигом, що перевершує сили, поступово примушує його скорочувати і скорочувати правило.

Часто подвижники, що встановили для себе нерозважливо, обтяжливе правило, переходять від довготривалого правила прямо до залишення всякого правила. По залишенні правила, і навіть при одному скороченні його, неодмінно нападає на подвижника збентеження. Від збентеження він починає відчувати сердечний розлад. Від розладу народжується зневіра. Підсилившись, вона призводить до розслаблення і несамовитості, а під їхньою дією безрозсудний подвижник віддається легковажному, і розсіяному життю, з байдужістю впадає в самі тяжкі гріхи.

Обравши для себе молитовне правило відповідне силам і потребам душі, намагайся ретельно і постійно виконувати його: це потрібно для підтримки моральних сил твоєї душі, так само як і для підтримки тілесних сил потрібне харчування, у відповідний час.

"Не за залишення псалмів осудить нас Бог у день Свого Суду, - говорить святий Ісаак Сирін,- не за залишення молитви, але за наслідки цього залишення і вхід у нас бісів. Біси, коли знайдуть місце, увійдуть і зачинять двері наших очей, тоді виконують нами, як знаряддям своїм, насильно і нечисто, з найлютішою помстою, все заборонене Богом. І через залишення малого (правила), за яке (ми) сподобляємося заступлення Христового, ми робимося підвладними (бісам), як написано деяким премудрим отцями: «Той хто не підкорює волі своєї Богові, підкориться суперникові своєму. Ці (правила), що здаються тобі малими, зробляться для тебе стінами проти тих, що намагаються захопити нас. Здійснення цих (правил) усередині келії премудро встановлено засновниками Церковного Уставу, по об’явленню з висоти, для зберігання нашого життя » (Ісаак Сирін. Слово 71).

Великі отці, що перебували від дії благодаті Божої у безперестанній молитві, не залишали і правил своїх, які звикли вони робити у відповідний час (нічних і денних молитов). Багато доказів цього бачимо з їхнього життя: преподобний Антоній Великий, виконуючи правило дев'ятого часу - церковний дев'ятий час відповідає третій годині дня, - сподобився Божественного об’явлення; коли преподобний Сергій Радонежський займався молитовним читанням акафіста до Божої Матері, з'явилася йому Пресвята Діва в супроводі апостолів Петра і Іоанна.

Улюблені! Підкоримо свою волю правилу: воно, позбавить нас волі пагубної, зв'яже нас тільки для того, щоб ми отримали волю духовну, волю в Христі. Ланцюги спочатку здадуться тяжкими, потім зробляться дорогоцінними для зв'язаного ними. Всі угодники Божі прийняли на себе і несли благе ярмо молитовного правила; і ми підемо наслідувати їх в цьому випадку Господа нашого Ісуса Христа, Який, втілився і вказав нам Собою образ як треба поводитися, робив так, як робив Отець Його (Ін. 5, 19), говорив те, що заповідав Йому Отець (Ін. 12, 49), мав на меті виконати у всьому волю Отця (Ін. 5, 30). Воля Отця, і Сина, і Святого Духа - одна. Стосовно людей вона полягає в спасінні їх (людей).

Пресвята Тройце, Боже наш! Слава Тобі! Амінь.

(Єпископ Ігнатій Брянчанінов. Твір. Аскетичний досвід. СПб., 1865. Т. 2, с. 181 - 191. Публікується скорочено.)

на початок