Зміст

 1. Молитви щоденні
 2. Вечірня
 3. Мале повечір'я
 4. Тропарі на повечір'ї
  1. Недільні тропарі і кондаки
  2. Тропарі дванадесятих свят
  3. Тропарі і кондаки денних
  4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
 5. Канон до Ісуса Найсолодшого
 6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
 7. Канон до Пресвятої Богородиці
 8. Канон до Ангела Охоронителя
 9. Канон Безплотним Силам
 10. Канон до Іоана Предтечі
 11. Канон покаянний
 12. Канон Одигітрії
 13. Канон святим апостолам
 14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
 15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
 16. Канон всім святим
 17. Канон померлим
 18. Молитви вечірні
 19. Молитви ранішні
 20. Правило від осквернення
 21. Полуношниця повсякденна
 22. Полуношниця суботня
 23. Полуношниця недільна
 24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
 25. Рання відправа
 26. Час перший
 27. Час третій
 28. Час шостий
 29. Час дев'ятий
 30. Зображальні
 31. Канон пасхальний
 32. Часи на Святу Пасху
 33. Послідування до Святого Причастя
 34. Молитви перед Святим Причастям
 35. Молитви після Святого Причастя
 36. Чин як співати псалми
 37. Правило до Святого Причастя
 38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
 39. Повчання про молитовне правило
 40. Від редакції
 41. Зміст

Якщо є Великий піст, священик виголошує:

Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Читець: Амінь.

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Бо Твоє є Царство...

Читець: Амінь.

Господи, помилуй (12 разів).

Слава: і нині.

Прийдіть, поклонімось (тричі).

І псалми 19 та 20. А коли Великого посту нема, то після: Благословен Бог наш... відразу читаємо псалми 19 і 20.

Псалом 19

Вислухає тебе Господь в день скорботи, захистить тебе ім'я Бога Якова. Він пошле тобі поміч із Святині і з Сиону підкріпить тебе. Він пом'яне всі жертви твої, і всепалення твоє буде приємне. Господь дасть тобі за серцем твоїм і наміри твої здійснить. Звеселімося ж спасінням твоїм, і в ім'я Господа Бога нашого звеличмося; Господь виконає всі прохання твої. Тепер я знаю, що Господь спасає Христа Свого; з святих небес Своїх відповідає Йому могутністю спасаючої правиці Своєї. Одні хваляться колісницями, інші кіньми, а ми хвалимося іменем Господа Бога нашого. Вони хитаються й падають, а ми стоїмо твердо. Господи, спаси царя і вислухай нас, в який би день ми не звертались до Тебе.

Псалом 20

Господи, силою Твоєю звеселиться цар і спасінню Твоєму вельми возрадується. Ти дав йому бажання серця його і прохання уст його Ти не відкинув. Ти зустрів його благословенням благісним і поклав на голову його вінець із чистого золота. Життя він просив у Тебе, і Ти дав йому довголіття на віки віків. Велика слава його у спасінні Твоїм, славою й величчю Ти прикрасив його. Ти дав йому благословення, навіки звеселив його радістю перед лицем Твоїм. Бо цар уповає на Господа і милістю Всевишнього не захитається. Рука Твоя, Господи, нехай знайде всіх ворогів Твоїх, правиця Твоя нехай досягне всіх, що ненавидять Тебе. В час гніву Твого Ти розпалиш їх, як піч. У гніві Своїм Господь погубить їх, і поїсть їх вогонь. Ти знищиш плід їх із землі і рід їх з-поміж синів людських. Бо вони замислили ворожнечу проти Тебе - злий намір, якого не можуть здійснити. Ти поженеш їх перед Собою, з луків Твоїх пустиш стріли в лице їх. Піднесися, Господи, силою Твоєю! Будемо співати й прославляти могутність Твою.

Слава: і нині.

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Бо Твоє є Царство...

І ці тропарі:

Спаси, Господи, людей Твоїх i благослови насліддя Твоє, перемогу побожному народові нашому на супротивників подай i Хрестом Твоїм охороняй нас - оселю Твою.

Слава...

Вознісся на Хрест волею, Христе Боже, новим людям Твоїм, що носять ім'я Твоє, щедроти Твої даруй. Звесели силою Твоєю благовірних людей, подаючи їм перемогу над супротивниками зброєю миру - Хрестом Твоїм, непоборним знаменом перемоги.

І нині... Богородичний:

Заступнице могутня і непохитна, всехвальна Богородице, не відкинь, милосердна, молитов наших, зміцни православну родину, спаси людей благовірних і дай їм з неба перемогу, бо Ти породила Бога, єдина благословенна.

Священик виголошує єктенію:

Священик: Помилуй нас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Співці: Господи, помилуй (тричі) і так до кінця.

Ще молимось за Святійшого отця нашого, Патріарха Київського і всієї Руси – України (ім'я), владику нашого, преосвященнійшого єпископа (ім'я правлячого єпископа) та за все у Христі братство наше.

Ще молимось за всю братію і за всіх християн.

Виголос: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог є, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик (виголошує): Слава Святій, Єдиносущній, і Животворчій, і Нероздільній Тройці завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

І починаємо Шестипсалміє, і слухаємо його з великою увагою і побожністю, а призначений до читання брат з побожністю і страхом Божим промовляє:

Слава в вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління (тричі).

Господи, відкрий уста мої, і уста мої сповістять хвалу Твою (двічі).

Псалом 3

Господи, як намножилося напасників моїх, многі постають на мене, многі кажуть душі моїй: нема спасіння йому в Бозі його. Ти ж, Господи, Заступник мій є, слава моя, Ти возносиш голову мою. Голосом моїм до Господа взивав, і Він почув мене з гори святої Своєї. Я лягаю, і сплю, і встаю, бо Господь заступить мене. Не убоюся я тьми людей, що звідусіль нападають на мене. Воскресни, Господи, спаси мене, Боже мій, бо Ти уразив усіх, що даремно ворогують зі мною, зуби грішників сокрушив Ти. Господнім є спасіння, і на людей Твоїх благословення Твоє. Я лягаю, і сплю, і встаю, бо Господь заступить мене.

Псалом 37

Господи, не суди мене в ярості Твоїй і не карай мене у гніві Твоїм. Бо стріли Твої пройняли мене, і утвердив Ти на мені руку Твою. Нема зцілення у плоті моїй від лиця гніву Твого, нема спокою в костях моїх від лиця гріхів моїх. Бо беззаконня мої перевищили голову мою і, як тягар великий, пригнітили мене. Засмерділись і загнилися рани мої від лиця безумства мого. Пригноблений я і зовсім поник, весь день сумуючи ходжу. Бо стегна мої сповнилися запаленням, і нема зцілення у плоті моїй. Озлоблений був і смирився до кінця; ридаю від болю серця мого. Господи, перед Тобою всі бажання мої, і зітхання моє від Тебе не втаїться. Серце моє стривожене, покинула мене сила моя, і світло очей моїх - і того вже не стало в мене. Друзі мої і приятелі мої відійшли від мене, і родина моя стала осторонь мене. А ті, що шукають душу мою, поставили сіті, і ті, що бажають мені зла, говорять про погибель і весь день замишляють підступи. Я ж, немов глухий, не чую і, як німий, не відкриваю вуст своїх. І став я як людина, що не чує і не має в устах своїх виправдання. Бо на Тебе, Господи, уповаю я: Ти почуй, Господи, Боже мій. Тому я сказав: нехай ніколи не потішаються вороги мої; коли спіткнуться ноги мої, вони звеличуються наді мною. Я готовий до ран, і недуги мої повсякчас переді мною. Бо беззаконня мої я визнаю і печалюся через гріх мій. Вороги ж мої живуть і зміцнюються більше за мене, і намножилося тих, що ненавидять мене не по правді. Ті, що відплачують мені злом за добро, обмовляють мене, бо я про благодіяння дбаю. Не покинь мене, Господи, Боже мій, не відступи від мене. Поспіши на поміч мені, Господи спасіння мого.

Не покинь мене, Господи, Боже мій, не відступи від мене. Поспіши на поміч мені, Господи спасіння мого.

Псалом 62

Боже, Боже мій, до Тебе з ранку лину я, жадає Тебе душа моя, за Тобою знемагає плоть моя. В землі пустельній, непрохідній і безводній - як у святиню явився до Тебе, щоб бачити силу Твою і славу Твою. Бо милість Твоя краща за життя, уста мої прославлятимуть Тебе. Так благословлятиму Тебе в житті моїм, і в ім'я Твоє піднесу руки свої. Як ситтю та єлеєм наповнюється душа моя, і голосом радості вихваляють Тебе уста мої, коли згадую Тебе на постелі моїй і в усі години ночі розмірковую про Тебе, бо Ти є Помічник мій, і під покровом крил Твоїх возрадуюся. Припала душа моя до Тебе, і правиця Твоя підтримує мене. Ті ж, що даремно шукають душу мою, впадуть у безодню підземну, уразить їх сила меча, стануть здобиччю лисів. Цар же звеселиться в Бозі: прославиться кожний, хто клянеться Ним, і замовкнуть уста тих, що говорять неправедно.

В усі години ночі розмірковую про Тебе, бо Ти є Помічник мій, і під покровом крил Твоїх возрадуюся.

Припала душа моя до Тебе, і правиця Твоя підтримує мене.

Слава: і нині.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже (тричі, без поклонів).

Господи, помилуй (тричі).

Слава: і нині.

Псалом 87

Господи, Боже спасіння мого, вдень я взиваю і вночі перед Тобою. Нехай дійде до Тебе молитва моя, прихили вухо Твоє до моління мого. Бо стражданнями сповнилася душа моя, і життя моє до пекла наблизилося. Приєднався я до тих, що сходять у могилу: я став як людина без сили, між мертвими кинутий я, "як убиті, що сплять у гробі, про яких Ти вже не згадуєш і які від руки Твоєї відринуті. Ти поклав мене у рові преісподнім, у темряві і тіні смертній. На мені утвердилася ярість Твоя, і всі хвилі Твої навів Ти на мене. Віддалив Ти знайомих моїх від мене, зробив мене огидним для них. Я в неволі й не можу вийти. Очі мої знемоглися від горя. Взивав до Тебе, Господи, весь день, підносив до Тебе руки мої. Хіба для мертвих Ти твориш чудеса? А чи мертві воскреснуть і прославлятимуть Тебе? Хіба розповість хто у гробі про милість Твою і про істину Твою - в погибелі? Чи пізнані будуть у темряві чудеса Твої і правда Твоя - в землі забуття? Я ж до Тебе, Господи, взиваю, і вранці молитва моя упередить Тебе. Чому, Господи, відкидаєш душу мою, відвертаєш лице Твоє від мене? Убогий я, і страждаю від юності моєї, смирився і знеміг. По мені пройшов гнів Твій, і страхання Твої сокрушили мене. Оточили мене, як вода, весь день, облягли мене всі вкупі. Віддалив Ти від мене друга й ближнього, знайомих моїх - від моїх пристрастей.

Господи, Боже спасіння мого, вдень я взиваю і вночі перед Тобою.

Нехай дійде до Тебе молитва моя, прихили вухо Твоє до моління мого.

Псалом 102

Благослови, душе моя, Господа і, вся істота моя, ім'я святе Його. Благослови, душе моя, Господа і не забувай усіх добродійств Його. Він очищає всі беззаконня твої, зціляє всі недуги твої. Він звільняє від тління життя твоє, вінчає тебе милістю і щедротами. Він виконує благі бажання твої: оновиться, подібно орляті, юність твоя. Господь творить справедливість і суд усім покривдженим. Показав путі Свої Мойсеєві, синам Ізраїлевим - хотіння Свої. Щедрий і Милостивий Господь, Довготерпеливий і Многомилостивий. Не до кінця прогнівається і повік не ворогуватиме. Не за беззаконнями нашими вчинив нам і не за гріхами нашими воздав нам. Бо як високо небо над землею, так утвердив Господь милість Свою над тими, що бояться Його. Як далеко схід від заходу, так віддалив Він від нас беззаконня наші. Як отець милує дітей, так милує Господь тих, що бояться Його. Бо Він знає сутність нашу, пам'ятає, що ми - порох землі. Людина, як трава, дні її, немов цвіт польовий, цвіте й відцвітає. Повіє вітер над нею, і не стане її: не знайти вже й місця по ній. Милість же Господня від віку й до віку на тих, що бояться Його. І правда Його на синах синів, що бережуть завіти Його і пам'ятають заповіді Його, щоб виконувати їх. Господь на небесах уготував Престіл Свій, і Царство Його усім володіє. Благословіть Господа, всі ангели Його, сильні міцністю, що виконуєте слово Його, слухаючи голосу слів Його. Благословіть Господа, всі Сили Його, слуги Його, що творите волю Його. Благословіть Господа, всі діла Його. На всіх місцях володіння Його благослови, душе моя, Господа!

На всіх місцях володіння Його благослови, душе моя, Господа!

Псалом 142

Господи, почуй молитву мою, зглянься на моління моє в істині Твоїй, вислухай мене у правді Твоїй. І не входь у суд з рабом Твоїм, бо не виправдається перед Тобою ніхто з живих. Бо ворог переслідує душу мою, втоптав у землю життя моє, посадив мене в темряву, як давно померлих. І впав у мені дух мій, стривожилось у мені серце моє. Я згадую дні давні, розмірковую про всі діла Твої і в творінні рук Твоїх повчаюся. До Тебе простягаю руки мої: душа моя, як земля безводна, перед Тобою. Скоро почуй мене, Господи, згасає дух мій. Не відверни лиця Твого від мене, бо уподібнюся тим, що сходять у могилу. Дай мені зрання відчути милість Твою, бо на Тебе уповаю. Вкажи мені, Господи, путь, якою піду, бо до Тебе підношу душу мою. Забери мене від ворогів моїх, Господи, до Тебе вдаюся, навчи мене творити волю Твою, бо Ти є Бог мій. Дух Твій Благий наставить мене на землю правди; імені Твого заради, Господи, оживи мене правдою Твоєю. Виведи з печалі душу мою і милістю Твоєю знищ ворогів моїх. І вигуби гнобителів душі моєї, бо я раб Твій є.

Почуй мене, Господи, у правді Твоїй і не входь у суд з рабом Твоїм (двічі). Дух Твій Благий наставить мене на землю правди.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже.

(Двічі читає читець, а третій раз співають співці).

Священик читає ранішні молитви, під час Шестипсалміє, стоячи з непокритою головою.

Молитва перша

Дякуємо Тобі, Господи Боже паш, що підняв нас з ложа нашого і вклав в уста наші слово хваління, щоб вклонятися Тобі і призивати ім'я Твоє святе; благаємо милосердя Твоє, що його повсякчас виявляв Ти у нашому житті, пошли і нині поміч Свою тим, що стоять перед лицем святої слави Твоєї і сподіваються від Тебе багатої милості; і дай їм, що зі страхом і любов'ю завжди Тобі служать, хвалити невимовну благість Твою.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва друга

З ночі лине дух наш до Тебе, Боже наш, бо заповіти Твої - світло для нас на землі. Навчи нас чинити правду і святиню у страсі Твоїм, бо ми прославляємо Тебе, воістину сущого Бога нашого. Прихили вухо Твоє і вислухай нас, і пом'яни, Господи, по імені всіх, що стоять тут і моляться з нами, і спаси їх силою Твоєю. Благослови людей Твоїх і освяти насліддя Твоє. Пошли мир світові Твоєму, Церквам Твоїм, священикам і всім людям Твоїм.

Бо благословилося і прославилось всечесне і величне ім'я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва третя

З ночі лине дух наш до Тебе, Боже, бо заповіти Твої - світло. Навчи нас, Боже, правди Твоєї, заповідей Твоїх і заповітів Твоїх, просвіти очі думок наших, щоб не заснули ми в гріхах на смерть. Віджени всяку темряву від сердець наших. Даруй нам сонце правди і охорони життя наше печаттю Святого Твого Духа. Направ стопи наші на путь миру. Дай нам бачити ранок і день в радості, щоб ми ранні молитви Тобі приносили.

Бо Твоя держава і Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва четверта

Владико Боже, Святий і Незбагненний, Ти світлу наказав засяяти з темряви, Ти заспокоїв нас у нічному сні і підняв для славлення і благання Твоєї милості; з благосердя Свого прийми нас, що і нині поклоняємось Тобі і по силі дякуємо Тобі, і даруй нам все, що просимо для спасіння. Покажи нас синами світла і дня та наслідниками вічних Твоїх благ. Пом'яни, Господи, з великого милосердя Твого, і всіх людей Твоїх тут присутніх, які моляться з нами, і всіх братів наших, що на землі, на морі і на всякім місці володіння Твого потребують чоловіколюбства й помочі Твоєї, і всім подай велику милість Твою, щоб завжди, спасаючись душею й тілом, ми безбоязно славили дивне і благословенне ім'я Твоє.

Бо Ти Бог милості, щедрот і чоловіколюбства є, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва п’ята

Скарбе добра, Джерело вічно текуче, Отче Святий Чудотворче, Всесильний і Вседержителю, всі ми Тобі поклоняємось і Тобі молимось, призиваючи милість Твою і щедроти Твої на поміч і заступництво нашого смирення, пом'яни, Господи, Твоїх рабів; прийми ранні молитви від усіх нас, як кадило перед Тобою, і жодного з нас не лиши відкинутим, але всім нам пошли щедроти Твої. Пом'яни, Господи, тих, що не сплять і співають на славу Твою, і Єдинородного Твого Сина і Бога нашого, і Святого Твого Духа; будь їм помічником і заступником; прийми їх моління в над небесний і мислений Твій жертовник.

Бо Ти є Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва шоста

Дякуємо Тобі, Господи Боже спасіння нашого, бо Ти все чиниш для добра життя нашого, щоб ми завжди підносили очі до Тебе, Спаса і Благодійника душ наших; бо Ти дав нам відпочинок у минулу пору ночі, і підняв нас з ложа нашого, і поставив на поклоніння чесному імені Твоєму. Тому молимо Тебе, Господи, подай нам благодать і силу, щоб ми сподобилися співати Тобі розумно і молитися безперестанно, в страсі і трепеті дбаючи про своє спасіння заступництвом Христа Твого. Пом'яни, Господи, і тих, що вночі до Тебе взивають, вислухай їх і помилуй, покори під ноги їхні невидимих і войовничих ворогів.

Бо Ти є Цар миру і Спас душ наших, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва сьома

Боже і Отче Господа нашого Ісуса Христа, Ти підняв нас з ложа нашого і поставив нас на поклоніння чесному імені Твоєму. Дай нам благодать відкривати уста наші і прийми наші посильні подяки та навчи нас заповітів Твоїх, бо молитися, як подобає, ми не знаємо, коли Ти, Господи, Святим Твоїм Духом не наставиш нас. Тому молимо Тебе: якщо ми нагрішили аж до цього часу словом, чи ділом, чи думкою, з волі чи з неволі, - полегши, відпусти, прости. Бо якщо на беззаконня зважатимеш, Господи, Господи, хто ж устоїть? Бо в Тебе визволення є: Ти єдиний Святий, Помічник сильний, Захисник життя нашого, і про Тебе ми співаємо завжди.

Нехай буде держава Царства Твого благословенна і прославлена, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва восьма

Господи Боже наш, Ти відігнав від нас сонну байдужість і зібрав нас покликом святим, щоб і вночі здіймали ми руки наші і прославляли Тебе за суд Твій праведний. Прийми благання наші, молитви, хваління, нічні служби і дай нам, Боже, віру не посоромлену, надію міцну, любов нелицемірну; благослови наші входи й виходи, вчинки, діла, слова, помисли; і дай нам дочекатися початку дня, хвалячи, славлячи, благословляючи благість Твою невимовну.

Бо благословилося всесвяте ім'я Твоє, і прославилося Царство Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва дев'ята

Засвіти в серцях наших, Чоловіколюбний Владико, Богопізнання Твого нетлінне світло, і відкрий мислені очі наші на розуміння євангельської проповіді Твоєї. Всели в нас страх блаженних заповідей Твоїх, щоб ми, подолавши всі тілесні похоті, провадили духовне життя і думали, і чинили все вгодне Тобі.

Бо Ти є освячення і просвічення душ і тіл наших, Христе Боже, і Тобі славу возсилаємо, з Безпочатковим Твоїм Отцем, і Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва десята

Господи Боже наш, Ти дарував людям прощення через покаяння, і, як приклад визнання гріхів і сповідання їх, показав нам покаяння пророка Давида. Сам, Владико, з великої милості Твоєї, помилуй і нас, що у многі і тяжкі провини впали, і з безмежного милосердя Твого очисти беззаконня наші, бо згрішили ми, Господи, проти Тебе, що знаєш невідоме і таємне серця людського і єдиний маєш владу відпускати гріхи. Серце ж чисте створивши в нас, і духом могутнім укріпивши нас, і радість спасіння Твого показавши нам, не відкинь нас від лиця Твого, але сподоби, як Благий і Чоловіколюбний, аж до останнього зітхання нашого, приносити Тобі жертву правди і дари на святих Твоїх жертовниках.

Милістю, і щедротами, і чоловіколюбством Єдинородного Сина Твого, що з Ним благословенний Ти з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва одинадцята

Боже, Боже наш, що з волі Своєї духовні й розумні Сили сотворив Ти, - молимо Тебе і благаємо Тебе: прийми посильну хвалу нашу з усіма творіннями Твоїми і подай багаті дари Твоєї благости, бо Тобі вклоняється кожний рід небесних, і земних, і підземних, і все, що дихає, і всяке творіння прославляє незбагненну славу Твою, бо Ти єдиний Бог Істинний і Многомилостивий.

Бо Тебе хвалять усі Сили Небесні, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва дванадцята

Хвалимо Тебе, в піснях славимо, благословимо і дякуємо Тобі, Боже отців наших, що Ти відвів тінь ночі і знову показав нам світ денний. Але молимо Твого благість: очисти гріхи наші і прийми моління наші з великого милосердя Твого, бо ми вдаємося до Тебе, Милостивого і Всесильного Бога; засвіти в серцях наших істинне сонце правди Твоєї, просвіти розум наш і всі почуття охорони, щоб, побожно ходячи, як удень, путями заповідей Твоїх, осягнули ми життя вічне, - бо в Тобі джерело життя, - і сподобилися ми насолоди неприступного Твого світла.

Бо Ти є Бог наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Потім священик виголошує велику єктенію.

І після цього співається на глас тропар святого, що у той день. „Бог Господь...”

Диякон (на солії):

Бог Господь і явився нам; благословен, хто йде в ім'я Господнє.

Співці повторюють чотири рази на глас тропаря, а диякон виголошує стихи.

Стих 1: Прославляйте Господа, бо Він Благий, бо повіки милість Його.

Стих 2: Обступили й оточили мене, я ж іменем Господнім переміг їх.

Стих 3: Не умру, а житиму і повідатиму про діла Господні.

Стих 4: Камінь, що занедбали будівничі, став в основу вугла. Від Господа це сталося, і дивне воно в очах наших.

Потім співаємо тропар свята або святого, або чергового недільного гласу двічі і богородичний на той самий глас.

А коли є Алилуя або велика Чотиридесятниця, то після великої єктенії співаємо Алилуя чотири рази на глас за Октоїхом і промовляємо такі стихи:

Алилуя (чотири рази)

Стих 1: 3 ночі лине дух наш до Тебе, Боже, бо заповіти Твої - світло для нас на землі.

Стих 2: Навчіться правди ті, хто живе на землі.

Стих 3: Заздрість охопить людей ненавчених.

Стих 4: У покори їх, Господи, упокори славних землі.

І після цього співаємо пісні троїчні чергового гласу, кожну по одному разу.

Потім читаємо кафізми з Псалтиря та сідальні за чергою їх.

Потім 50 псалом і канони зі стихами.

На 9-й пісні канону - Священик: Богородицю і Матір Світла в піснях звеличаймо...

А ми співаємо Пісню Пресвятої Богородиці:

Величає душа моя Господа, і зрадів дух мій у Бозі, Спасі моїм.

Бо зглянувся на смирення раби Своєї, ось-бо віднині ублажатимуть мене всі роди.

Бо вчинив мені велич Всемогутній, і святе ім'я Його, і милість Його з роду в рід на тих, що бояться Його.

Явив могутність руки Своєї, розсіяв гордовитих у помислах сердець їхніх.

Скинув сильних з престолів і підніс смиренних; голодних сповнив благами, а тих, що багатіють, відпустив ні з чим.

Прийняв Ізраїля, отрока Свого, спом'янувши милість, як говорив отцям нашим, Авраамові й нащадкам його до віку.

Після кожного стиха цієї пісні співаємо:

Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

Потім 9 пісня канону. Якщо нема неділі, то після ірмоса співається:

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

А якщо є неділя або полієлей, то після катавасії проголошується мала єктенія, потім (в неділю):

Свят Господь Бог наш

Бо Свят Господь Бог наш

Над усіма людьми Бог наш.

і ранній екзапостиларій.

Якщо є Великий піст, проголошуємо світильничні чергового гласу. А якщо ні, то читаємо екзапостиларій дня і потім хвалітні.

У неділю ж чи у Владичне свято, або у свято святого, що має велике славослів'я, хвалітні співають на черговий глас так:

Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Хваліть Господа з небес! Хваліть Його у вишніх. Тобі належить пісня Богу.

Якщо ж інший день, то:

Хваліть Господа з небес! Тобі належить пісня Богу.

Хваліть Господа з небес! Хваліть Його у вишніх. Тобі належить пісня Богу.

Хваліть Його, всі ангели Його, хваліть Його, всі Сили Його. Тобі належить пісня Богу.

Хваліть Його, сонце й місяць, хваліть Його, всі зорі й світло. Хваліть Його, небеса небес; і вода, що вище небес. Нехай хвалять ім'я Господнє, бо Він промовив - і сталося, Він повелів - і створилося. Поставив їх на віки вічні; дав їм закони, що не змінюються. Хваліть Господа на землі: всі моря, всі риби і всі безодні. Вогонь, град, сніг, туман, вітер буйний, що виконує волю Його. Гори і всі горби, дерева плодові і всі ліси, звірі і всі тварини, всі плазуни і птахи крилаті. Царі землі і всі народи, князі і всі судді, юнаки й діви, — старі з молодими нехай хвалять ім'я Господнє, бо прославилось ім'я Його Одного. Слава Його на небі і на землі. Він підніс силу людей Своїх, славу всіх святих Своїх, синів Ізраїлевих, близьких Йому.

Співайте Господу пісню нову! Хвала Йому в Церкві преподобних Його. Нехай звеселиться Ізраїль Сотворителем своїм, сини Сиону нехай возрадуються Царю своєму. Нехай хвалять ім'я Його хором, з тимпанами і гуслями нехай співають Йому. Бо любить Господь людей Своїх і покірних підносить до спасіння. Звеличаться преподобні у славі і зрадіють в оселях своїх. Нехай буде хвала Богові в устах їхніх, і мечі двогострі в руках їхніх, щоб учинити помсту над нечестивими і кару над беззаконними; зв'язати царів їхніх путами, і славних їхніх кайданами залізними.

Звідси починаємо співати стихири

На 6:

Виконати над ними суд написаний. Слава ця буде всім преподобним Його.

Хваліть Бога в святих Його. Хваліть Його в утвердженні сили Його.

На 4:

Хваліть Його в могутності сили Його; хваліть Його за безмежну велич Його.

Хваліть Його голосом сурми; хваліть Його на арфі та гуслях.

Хваліть Його хором під тимпани; хваліть Його на струнах і органах.

Хваліть Його на органах милозвучних; хваліть Його на органах і зі співом. Все, що дише, нехай хвалить Господа.

Якщо є неділя, то після стихів:

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу.

Потім стихира євангельська.

і нині... Богородичний:

Преблагословенна Ти, Богородице Діво, бо Той, Хто втілився від Тебе, пекло полонив, Адама покликав, прокляття знищив, Єву визволив, смерть умертвив, і ми ожили. Тому ми, співаючи, взиваємо: "Благословенний Христос Бог наш, що так благоволив, слава Тобі".

Священик: Слава Тобі, що показав нам світло.

Співці: Слава в вишніх Богу, і на землі мир, в людях благовоління. Хвалимо Тебе, благословимо Тебе, поклоняємось Тобі, прославляємо Тебе, дякуємо Тобі, ради великої слави Твоєї. Господи, Царю Небесний, Боже Отче, Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе і Святий Душе, Господи Боже, Агнче Божий, Сину Отця, Ти, що взяв гріхи світу, помилуй нас. Ти, що взяв гріхи світу, прийми молитву нашу. Ти, що сидиш праворуч Отця, помилуй нас. Бо Ти Єдиний Святий, Ти Єдиний Господь, Ісус Христос, задля слави Бога Отця. Амінь.

Повсякчас благословлятиму Тебе і вихвалятиму ім'я Твоє навіки і повік віку.

Сподоби, Господи, в день цей без гріха зберегтися нам. Благословенний Ти, Господи, Боже отців наших, і хвальне і прославлене ім'я Твоє навіки. Амінь.

Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми уповаємо на Тебе.

Благословенний Ти, Господи, навчи мене оправдань Твоїх (тричі).

Господи, пристановищем був нам з роду в рід. Я сказав: Господи, помилуй мене, зціли душу мою, бо нагрішив я перед Тобою.

Господи, до Тебе вдаюся, навчи мене творити волю Твою, бо Ти Бог мій, бо в Тобі джерело життя; у світлі Твоєму побачимо світло. Нехай завжди буде милість Твоя на тих, що визнають Тебе.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків.

Святий Безсмертний, помилуй нас.

І найвищим гласом:

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас.

І одразу після Трисвятого співаємо чергові тропарі відпусту і богородичні.

Якщо є неділя, співаємо ці недільні тропарі

на гласи 1, 3, 5 і 7:

В день спасіння світу співаймо Воскреслому з гробу і Начальнику життя нашого, зруйнував бо Він смертю смерть, перемогу подав нам і велику милість.

На гласи 2, 4, 6 і 8:

Воскрес із гробу і кайдани розбив пекла; зруйнував осуд смертний, Господи, всіх від сітей ворожих визволив. Явив Себе апостолам Твоїм, послав їх на проповідь і ними мир Твій дав світові, Єдиний Многомилостивий.

В усі дні, крім тих які не мають великого славослів'я священик виголошує ці єктенії:

Потрійна єктенія.

Помилуй пас, Боже, з великої милості Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Співці: Господи, помилуй. (тричі).- і так до кінця.

Ще молимось за Святішого отця нашого, Патріарха Київського і всієї Руси - України (ім'я), і владику нашого преосвященнішого єпископа (ім'я правлячого єпископа), за братів наших священиків, священно-монахів і за все у Христі братство наше.

Ще молимось за Богом бережену Україну нашу, владу і військо її, щоб ми тихе і мирне життя прожили у всякому благочесті і чистоті.

Ще молимось за Святійших Патріархів православних, за благочестивих і повік незабутніх фундаторів святого храму цього (в монастирі - святого монастиря цього) і всіх православних отців і братів наших, що тут і повсюди раніше спочили.

Ще молимось за милість, життя, мир, здоров'я, спасіння, Боже завітання, прощення і відпущення гріхів рабів Божих (поминає імена за здоров'я) і всіх парафіян святого храму цього (в монастирі: братії святого монастиря цього).

Ще молимось за тих, що дари приносять і добро діють у святому і всечесному храмі цьому; за тих, що трудяться, співають, і за всіх присутніх людей, що сподіваються від Тебе великої і багатої милості.

Священик: Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог є, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Благальна єктенія.

Доповнимо ранню молитву нашу Господу.

Співці: Господи, помилуй.

Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, Твоєю благодаттю.

Співці: Господи, помилуй.

Дня всього, звершеного, святого, спокійного і безгрішного у Господа просимо.

Співці: Подай, Господи. (так до кінця)

Ангела миру, вірного провідника, охоронителя душ і тіл наших у Господа просимо.

Прощення і відпущення гріхів та провин наших у Господа просимо.

Доброго і пожиточного для душ наших і миру для світу у Господа просимо.

Останок життя нашого в мирі та покаянні скінчити у Господа просимо.

Християнського кінця життя нашого, безболісного, бездоганного, мирного і доброї відповіді на Страшному Суді Христовім просимо.

Пресвяту, Пречисту, Преблагословенну, Славну Владичицю нашу Богородицю і Приснодіву Марію зо всіма святими пом'янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддамо.

Співці: Тобі, Господи.

Священик: Бо Ти Бог милості, щедрот і чоловіколюбства є, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Священик: Мир усім.

Співці: І духові твоєму

Диякон: Голови наші вклонімо перед Господом.

Співці: Тобі. Господи

Голововклонна Молитва

Священик (тихо проказує молитву): Господи Святий, що на небі перебуваєш, і смиренних доглядаєш, і всевидячим оком Твоїм все творіння бачиш, перед Тобою вклонилися ми душею і тілом, і молимось Тобі: простягни невидиму руку Твою з святої оселі Твоєї і благослови всіх нас; і , якщо згрішили чимось вільно чи невільно, - прости, як Бог Благий і Чоловіколюбний, подаючи нам добро Твоє земне небесне.

Вголос: Твоє бо є, щоб милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

І відпуст

Під час Великого посту або в інший день, що не має великого славослів'я, одразу після хвалітних стихир читаємо

Слава: і нині... і цей виголос:

Тобі слава подобає, Господи, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Священик: Слава Тобі, що показав нам світло.

Співці: Слава в вишніх Богу, і на землі мир, в людях благовоління. Хвалимо Тебе, благословимо Тебе, поклоняємось Тобі, прославляємо Тебе, дякуємо Тобі, ради великої слави Твоєї. Господи, Царю Небесний, Боже Отче, Вседержителю, Господи, Сину Єдинородний, Ісусе Христе і Святий Душе, Господи Боже, Агнче Божий, Сину Отця, Ти, що взяв гріхи світу, помилуй нас. Ти, що взяв гріхи світу, прийми молитву нашу. Ти, що сидиш праворуч Отця, помилуй нас.

Бо Ти Єдиний Святий, Ти Єдиний Господь, Ісус Христос, задля слави Бога Отця. Амінь.

Повсякчас благословлятиму Тебе і вихвалятиму ім'я Твоє навіки і повік віку.

Господи, пристановищем був нам з роду в рід. Я сказав: Господи, помилуй мене, зціли душу мою, бо нагрішив я перед Тобою.

Господи, до Тебе вдаюся, навчи мене творити волю Твою, бо Ти Бог мій, бо в Тобі джерело життя; у світлі Твоєму побачимо світло. Нехай завжди буде милість Твоя на тих, що визнають Тебе.

Сподоби, Господи, в день цей без гріха зберегтися нам. Благословенний Ти, Господи, Боже отців наших, і хвальне і прославлене ім'я Твоє навіки. Амінь.

Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми уповаємо на Тебе.

Благословенний Ти, Господи, навчи мене оправдань Твоїх.  Благословенний Ти, Владико, врозуми мене оправданнями Твоїми. Благословенний Ти, Святий, просвіти мене оправданнями Твоїми. Господи, милість Твоя повік; творіння рук Твоїх не зневаж. Тобі подобає хвала, Тобі подобає оспівування. Тобі слава подобає, Отцю, і Сину, і Святому Духу нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Священик виголошує прохальну єктенію:

Доповнимо ранню молитву нашу Господу...

Стихи Октоїха, якщо нема Владичного свята.

Стих 1: Наповни нас вранці милістю Твоєю, Господи, і зрадіємо та звеселимось. Звесели нас у всі дні наші - за ті дні, коли Ти смиряв нас, за літа, коли ми бачили зло. І подивись на рабів Твоїх і на діла Твої і навчи синів їх.

Стих 2: І нехай буде милість Господа Бога нашого на нас, діла рук наших виправ і в ділах рук наших допомагай нам.

Слава: і нині.

Якщо є, Богородичний.

Потім:

Благо є сповідуватися Господу, і співати імені Твоєму, Вишній. Сповіщати зранку милість Твою, і істину Твою на всяку ніч.

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Бо Твоє є Царство...

Тропар денний.

Слава: і нині. Богородичний.

Священик виголошує потрійну єктенію:

Помилуй нас, Боже, з великої милості... (та інше за Служебником).

По виголошенні священика:

Премудрість...

Співці: Благослови.

Священик: Благословенний Христос Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків.

Співці: Амінь.

Утверди, Боже, святу православну віру, православних християн повік віку.

Потім, якщо є велике славослів'я, священик виголошує:

Пресвята Богородице, спаси нас.

Співці: Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, надія наша, слава Тобі.

Співці: Слава: і нині. Господи, помилуй (тричі).

Благослови.

Священик виголошує відпуст і читається Перший час.

А якщо славослів'я великого нема, то відпуст священик не виголошує, а одразу після виголошення і Утверди, Боже... читається Перший час.

Коли ж є Великий піст, то читається:

Благо є сповідуватися Господу... (двічі). Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Бо Твоє є Царство...

І потім читець читає:

Стоячи в храмі слави Твоєї, Богородице, себе на небі уявляємо. Ти, Двері Небесні, відкрий нам двері милості Твоєї.

Господи, помилуй (40 разів)

Слава: і нині.

Чеснішу...

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Благословенний Христос Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Читець: Небесний Царю, віру утверди, народи втихомир, світ заспокой, святий храм цей в добрі збережи. Раніше померлих отців і братів наших в оселях праведників всели і нас у покаянні і сповіді прийми, бо Ти Благий і Чоловіколюбець.

Потім молитва святого Єфрема Сиріна:

Господи і Владико життя мого, духа лінивства, безнадійності, владолюбства й марнослів’я не дай мені (земний поклін).

Дух же доброчесності, покірливості, терпіння й любові даруй мені, рабу Твоєму (земний поклін).

Так, Господи Царю, даруй мені бачити провини мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь. (доземний поклін).

Після нього 12 малих(поясних) поклонів, молячись:

Боже, очисти мої гріхи і помилуй мене.

Після цього всю молитву:

Господи і Владико життя мого...

І великий поклін.

І потім читається Перший час.

на початок