«Немає більшої любові, ніж як хто душу свою (життя) покладе за ближніх своїх»

Господь Ісус Христос

Молитовник Захисника Вітчизни Правило за Україну в небезпеці Псалми воїна

МОЛИТВИ РАНКОВІ

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. (Тричі).

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

МОЛИТВА МИТАРЕВА

Боже, будь милостивий до мене грішного.

МОЛИТВА ДО ІСУСА ХРИСТА

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного.

МОЛИТВА ДО СВЯТОГО ДУХА

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

ТРИСВЯТЕ

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

МАЛЕ СЛАВОСЛІВ’Я

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ДО ПРЕСВЯТОЇ ТРОЙЦІ

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші, імені Твого ради. Господи, помилуй (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА  ГОСПОДНЯ

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

ТРОПАРІ ТРОЇЧНІ

Вставши після сну, припадаємо до Тебе, Благий, і Ангельську пісню співаємо Тобі, Всемогутній: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.

Ти, Господи, що від сну підняв мене, просвіти розум і серце, і уста мої відкрий, щоб піснею прославляти Тебе, Свята Тройце: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Несподівано Суддя прийде, і вчинки кожного виявляться; тому зі страхом взиваймо опівночі: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Господи, помилуй (12 разів)

ПЕРША МОЛИТВА РАННЯ

Вставши після сну, подяку приношу Тобі, Пресвята Тройце, Боже наш, що Ти з великої милості Твоєї і довготерпіння не прогнівався на мене лінивого та грішного і не дав мені загинути з моїми гріхами, але, з властивим Тобі чоловіколюбством, підняв мене від сну, щоб зранку прославляти державу Твою, і нині просвіти мої очі мисленні, відкрий мої уста, щоб навчатися слова Твого, і розуміти заповіді Твої, і чинити волю Твою, і вихваляти Тебе в сердечному прославленні, і в піснях славити всесвяте ім’я Твоє - Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

ПОКЛОНІННЯ ІСУСУ ХРИСТУ

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому Богу. Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя і Бога нашого. Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 50

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе Єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже праведний Ти в слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом - і очищуся, омий мене - і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість -  і зрадіють кістки мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх, і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме Правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення ти не бажаєш. Жертва Богові — це дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай збудуються стіни Єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва Правди, приношення і всепалення: тоді положать на Жертовник Твій тельців.

СИМВОЛ ВІРИ

Вірую в Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого. І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Отця народився перше всіх віків. Світло від Світла, Бога Істинного від Бога Істинного, рожденного, несотворенного, Єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося. Він для нас, людей, і для нашого спасіння зійшов з небес, і тіло прийняв від Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком. І розп’ятий був за нас при Понтії Пилаті, і страждав, і був похований. І воскрес на третій день, як було написано. І вознісся на небо і сидить праворуч Отця. І знову прийде у славі судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця. І в Духа Святого, Господа Животворчого, що від Отця походить, що Йому з Отцем і Сином однакове поклоніння і однакова слава, що говорив через пророків. В Єдину, Святу, Соборну і Апостольську Церкву. Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів. Чекаю воскресіння мертвих і життя будучого віку. Амінь.

МОЛИТВА ДО ОТЦЯ НЕБЕСНОГО

Боже, очисти мене грішного, бо я ніколи нічого доброго не вчинив перед Тобою, але Ти визволи мене від усього злого, і нехай буде в мені воля Твоя, щоб неосудно я відкрив уста мої грішні і славив святе ім’я Твоє, — Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

ДРУГА МОЛИТВА РАННЯ

До Тебе, Владико Чоловіколюбче, вставши після сну, вдаюся і до праці своєї стаю з Твоєї милості і молюся Тобі: допомагай мені повсякчасно і в усякому ділі, і захисти мене від усього лихого, що є в світі, і від диявольської спокуси, і спаси мене, і введи в Царство Твоє вічне, бо Ти мене створив і дбаєш про мене, щоб обдарувати мене всяким добром; на Тебе вся моя надія, і Тебе я щиро славлю нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ДО ГОСПОДА

Господи, що з великої милості Твоєї і щедрості Твоєї дав мені, рабу Твоєму, минулу ніч перебути без напасти від усього злого і супротивника, Ти Сам, Владико, Сотворителю всього, сподоби мене при світлі Твоєї Істини і з просвітленим серцем творити волю Твою нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

ТРЕТЯ МОЛИТВА РАННЯ

Благословляємо Тебе, Небесний Боже і Милосердний Господи, за те, що виявляєш на нас повсякчас безліч великих, недосяжних, славних діл Своїх, що дав нам сон на підтримку нашої немочі і відпочинок від праці знесиленого тіла. Дякуємо Тобі, що не погубив нас з нашими гріхами, а зі звичайною Твоєю любов’ю до людей підняв нас від сну, щоб прославляли ми Твою державу. Отже, молимо Твою безмірну добрість: просвіти наші думки, підведи очі і розум наш від тяжкого сну лінощів, відкрий наші уста і наповни їх похвалою Тобі, щоб ми мали змогу непохитно визнавати і славити Тебе, Безпочаткового Отця із Єдинородним Твоїм Сином і Пресвятим, Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ДО ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

О, Пречиста Діво, Богородице, надіє всіх християн, що живуть на землі! Не відвертайся від мене, грішного, бо я непохитно надіюся на Твоє милосердя. Погаси в мені полум’я багатьох пристрастей моїх; запали моє жорстоке серце і мій холодний розум любов’ю до виконання заповітів Сина Твого і Бога нашого.

Викорени, Пречиста, з мого затьмареного розуму і з мого жорстокого серця безнадійність, недбалість, лінощі та безглуздя, і всі темні і брудні думки та наміри. Зціли, Владичице, мої тяжкі духовні й тілесні рани, не попусти, щоб зло перемагало мене, і Твоїми материнськими молитвами прихили до мене милість Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, бо Ти благословенна від усіх родів, і славиться пречисте ім’я Твоє на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ДО АНГЕЛА ОХОРОНИТЕЛЯ

Святий Ангеле, приставлений до моєї грішної душі і до пристрасного мого життя, не покидай мене грішного і не відступи від мене за нестриманість мою. Не попусти злому духові володіти мною через пристрасті мого смертного тіла. Зміцни мої немічні сили в боротьбі з гріхами і наставляй мене на спасенну дорогу. О, Святий Ангеле Божий, охоронителю й захиснику моєї нерозкаяної душі і тіла, прости мені все, чим образив я Тебе за всі дні життя мого, і коли чим погрішив минулої ночі, захисти мене в нинішній день, і охороняй мене від усякої спокуси диявольської, щоб я ніякими гріхами не гнівив Бога мого, і молися за мене до Господа, щоб Він утвердив мене у страху Своїм і показав мене достойним рабом Своєї безмірної благості. Амінь.

МОЛИТВА ДО СВОГО СВЯТОГО, ІМ'Я ЯКОГО НОСИШ

Моли Бога за мене, святий угодниче Божий (ім’я святого), бо я щиро до тебе звертаюсь, скорого помічника і молитвеника за дущу мою.

МОЛИТВА ЗА ЖИВИХ РОДИЧІВ І БЛИЗЬКИХ

Спаси, Господи, і помилуй рабів Твоїх: отця мого духовного (ім’я його), батьків моїх (ім’я їх) і всю родину мою, навчителів, добродійників, прихильників і ненависників моїх і всіх православних християн, і всяку живу душу, що Твоєї милості та допомоги потребує.

ТРОПАР ЖИВОТВОРЧОМУ ХРЕСТУ ГОСПОДНЬОМУ

Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу православним християнам на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас - оселю Твою.

МОЛИТВА ДО БОГОРОДИЦІ ДІВИ МАРІЇ

Богородице Діво, радуйся, Благодатна Маріє, Господь з Тобою, благословенна Ти між жонами, благословен плід утроби Твоєї, бо Ти Спаса народила душ наших.

Під Твою милість прибігаємо, Богородице Діво, молитов наших в час журби не відкинь, але з біди визволяй, Пресвята Богородице, спаси нас.

МОЛИТВА ЗА ПОМЕРЛИХ

Упокой, Господи, душі спочилих рабів твоїх: батьків моїх (ім’я їх), родичів, благодійників моїх, і всіх тих, що поклали життя своє за волю України і за Святу Українську Апостольську Православну Церкву, і всіх православних християн, і всяку душу, що спочила, і Твоєї милості потребує, і прости всі гріхи їх, вільні й невільні, і даруй їм Царство Небесне, і сотвори їм вічну пам’ять.

МОЛИТВА ПОДЯКИ

Господи Боже, дякую Тобі, що дав мені щасливо цю ніч переночувати, дай же, Господи, щасливо цей день переднювати, Тебе, Бога нашого, хвалити, а не грішити.

 

МОЛИТВА ДО БОГОРОДИЦІ

Достойно є, і це є істина, славити Тебе Богородицю, завжди Славну і Пренепорочну і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Боже, будь милостивий до мене, грішного. Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене. Без числа згрішив я, Господи, прости мене. Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

на початок


МОЛИТВИ ВЕЧІРНІ

Во Ім’я Отця, і Сина і Святого Духа, амінь (тричі).

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Боже, будь милостивий до мене грішного.

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене, грішного.

МОЛИТВА ДО СВЯТОГО ДУХА

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші. Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ДО ПРЕСВЯТОЇ ТРОЙЦІ

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші, імені Твого ради. Господи, помилуй (тричі).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ГОСПОДНЯ

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

ТРОПАРІ ПОКАЯННІ

Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо жодного оправдання не маючи, ми, грішні, Тобі, як Владиці, цю молитву приносимо: помилуй нас.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.

Господи, помилуй нас, бо на Тебе ми надіємось: не прогнівайся дуже на нас і не пам’ятай беззаконь наших, але зглянься і нині, як Милосердний, і визволи нас від ворогів наших. Бо Ти Бог наш, а ми, люди Твої, всі творіння рук Твоїх та ім’я Твоє призиваємо.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Милосердя двері відкрий нам, Благословенна Богородице, щоб ми, на Тебе надіючись, не загинули, а від усякого лиха Тобою визволилися. Бо Ти єси спасіння роду християнського.

Господи помилуй (12разів).

МОЛИТВА ДО БОГА ОТЦЯ

Боже вічний і Царю всякого створіння, що сподобив мене до цього часу дожити, прости мені гріхи, які заподіяв я в цей день ділом, словом і думкою; і очисти, Господи, грішну мою душу від усякої скверни душевної і тілесної, і дай мені, Господи, в цю ніч спокійний сон, щоб, уставши з мого смиренного ложа, я догоджав Пресвятому імені Твоєму в усі дні життя мого і переміг всіх ворогів - і тілесних, і безтілесних, - що повстають на мене; і охорони мене, Господи, від пустих думок і недобрих бажань, що оскверняють мене. Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ДО ГОСПОДА ІСУСА ХРИСТА

Вседержителю, Слово Отчеє, Всесвятий Ісусе! З великого милосердня Твого ніколи не покидай раба Твого, а завжди в мені перебувай. Ісусе, Добрий Пастирю Твоїх овець, не віддавай мене на поталу змієві і не попусти, щоб сатана спокушав мене, бо в мені є насіння зла. Отже, Ти, Господи Боже, поклоніння достойний, Царю Святий, Ісусе Христе, охорони мене, коли я спатиму, тим Світлом, що ніколи не меркне - Духом Твоїм Святим, що Ним освятив Ти Своїх учнів. Подай, Господи, і мені, недостойному рабові Твоєму, спасіння Твоє на ложі моїй, просвіти розум мій світлом зрозуміння Святої Євангелії Твоєї, душу - любов’ю до Хреста Твого, серце - чистотою Слова Твого, тіло моє  - Твоїми Страстями безвинними, думку мою - Твоїм смиренням охорони і в слушний час підведи мене від сну на похвалу Тобі. Бо Ти Препрославлений єси з Безпочатковим Твоїм Отцем і Пресвятим Духом навіки. Амінь.

МОЛИТВА ДО СВЯТОГО ДУХА

Господи, Царю Небесний, Утішителю, Душе Істини! Зглянься на мене і помилуй мене, грішного раба твого, і відпусти мені, недостойному, і прости все, чим згрішив я сьогодні, як людина, навіть і не як людина, а гірше скотини, вільні мої гріхи й невільні, відомі й невідомі, що через молодість або через недобру науку, або через зухвальство чи малодушність сталися. Може Іменем Твоїм я клявся, або думкою кого погудив, або образив, або засмутив; або з гніву наклеп на кого навів, або прогнівався, або засмутив кого, або неправду казав, або невчасно спав, або коли вбогий до мене приходив - я йому не допоміг; або осудив брата мого; або підманув; або погордував перед ним; або, коли молився, то думкою про земне дбав; або що розпутне подумав; або об’ївся; або обпився; або через міру сміявся; або на чуже позаздрив; або щось непотрібне сказав; або з гріха брата мого посміявся; або помолитись забув; та інші мої незчисленні гріхи, що їх не пам’ятаю, бо все оце, і ще більше, я зробив. Помилуй мене, Творче мій і Владико, бідного і недостойного раба Твого, і відпусти, і прости мені, як Милосердний і Чоловіколюбний, щоб у спокої ліг і заснув, і відпочив я, грішний і вбогий, і щоб вклонився, і оспівав, і прославив пречесне ім’я Твоє з Отцем і Єдинородним Його Сином нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ДО БОГА ОТЦЯ

Господи Вседержителю, Боже Небесних Сил і всього тілесного, що на небі живеш і нас, убогих, доглядаєш, серця і думки випробовуєш, і те, що є таємне в людині, добре бачиш, Безпочаткове і Вічне Світло, в якому нема ані тіні зміни або перетворення. Сам Безсмертний Царю, прийми молитви наші, які ми тепер грішними устами нашими творимо, на безмежність милості Твоєї надіючись, і прости нам гріхи наші, що заподіяли ми чи то ділом, чи то словом, чи то думкою, свідомо чи несвідомо. І очисти нас від усякої скверни, душевної і тілесної, і дай, щоб ми в бадьорості серця і тверезості розуму прожили всю ніч цього життя, сподіваючись світлого дня, що його обітував нам Єдинородний Син Твій, Господь Бог і Спаситель наш, Ісус Христос, коли Він, Суддя всіх, прийде зі славою відплатити кожному по його ділах. Нехай не в сні та лінощах, а в бадьорості та щирій праці ми з’явимось готовими і ввійдемо з Ним у Божественне Царство Його слави і радощів, туди, де вічне Світло і невимовна утіха всім, що бачать неосяжну красу Твого Лиця.

Бо Ти єси Істинний Світ, що освітлюєш і освячуєш усе, і Тебе славить всяке створіння на віки віків. Амінь.

ВЕЧІРНЯ МОЛИТВА

Господи Боже мій! Згрішив я в цей день словом, ділом, думкою, і Ти, як Благий і Чоловіколюбний, прости мені. Сон мирний і спокійний подай мені, Господи, і Ангела Твого охоронителя пошли, щоб заступав і охороняв мене від усякого зла. Бо Ти Охоронець душ і тіл наших, і Тебе славимо, Отця і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ДО ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

Пресвята Вседіво, Мати Христа Бога нашого, принеси нашу молитву Синові Твоєму і Богу нашому, щоб Він спас через Тебе душі наші. Благого Царя Благая Мати, Пречиста і Благословенна Богородице Маріє! Милість Сина Твого і Бога нашого вилий на мою грішну душу і Твоїми молитвами настав мене на діяння благі, щоб останок мого життя я прожив без гріха і через Тебе рай знайшов, Богородице Діво, єдина Чиста і Благословенна. Під Твою милість прибігаємо, Богородице Діво, молитов наших в час журби не відкинь, але з біди визволяй нас, Єдина Чиста і Благословенна.

Пресвята Богородице, спаси нас.

МОЛИТВА ДО АНГЕЛА ОХОРОНИТЕЛЯ

Ангеле Христовий, охоронителю мій святий і покровителю душі і тіла мого! Все мені прости, чим я згрішив сьогодні, і від усякої спокуси супротивника визволи мене, щоб я ніяким гріхом не прогнівив Бога мого, але молися за мене, грішного і недостойного раба твого, щоб стати мені достойним благості й милості Всесвятої Тройці і Матері Господа мого Ісуса Христа, і всіх святих. Амінь.

МОЛИТВА ПОКАЯННА

Полегши, відпусти, прости, Боже, гріхи наші: вільні й невільні, словом, чи ділом, свідомо чи несвідомо, вдень чи вночі заподіяні, — все нам прости, бо Ти Благий і Чоловіколюбний.

АНГЕЛЬСЬКЕ ПРИВІТАННЯ ДІВІ МАРІЇ

Богородице Діво, радуйся, Благодатна Маріє, Господь з Тобою! Благословенна Ти між жонами і благословен Плід утроби Твоєї, бо Ти Спаса породила душ наших.

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, завжди Славну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що без істління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

ПОМ'ЯННИК

Тих, хто нас ненавидить і кривдить, прости, Господи, доброчинцям нашим добро вчини. Братам і родичам нашим дай, чого вони просять для спасіння і життя вічного. На немічних споглянь і зцілення подай.

Покермуй тими, що на морі; тими, що на землі і в повітрі подорож справляють, їм відпущення гріхів даруй. Тих, що заповіли нам, недостойним, молитися за них, помилуй з великої Твоєї милості.

Пом’яни, Господи, раніше спочилих отців, матерів, братів і сестер наших, і упокой їх там, де світить світло слави Твоєї.

Пом’яни, Господи, братів наших поневолених і визволи їх від усякої небезпеки. Пом’яни, Господи, і тих, що дари приносять і благо творять у святих Твоїх церквах і за вбогих пам’ятають, і дай їм, чого вони просять для спасіння, і життя вічне.

Пом’яни, Господи, і нас, смиренних, грішних і недостойних рабів Твоїх, і просвіти наш розум світлом Твоїм, і провадь нас по стежках заповітів Твоїх, молитвами Пречистої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії і всіх Святих, бо Ти благословен єси на віки віків. Амінь.

МОЛИТВА ПЕРЕД СНОМ

Просвіти очі мої, Христе Боже, щоб не заснув я на смерть, щоб не сказав ворог мій: я переміг його. Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові.

Боже, заступником будь душі моїй, бо ходжу я серед сітей многих, рятуй мене від них і спаси мене, Благий, бо Ти є Чоловіколюбний.

І нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Преславну Божу Матір і Святішу від Святих Ангелів безперестанно вихваляймо, серцем та устами ісповідуючи її, Богородицю, що істинно породила нам Бога в тілі, і що Безперестанно молиться за душі наші. Надія моя - Отець, пристановище моє - Син, захист мій - Дух Святий, Тройце Свята, слава Тобі.

О, Найдорожчий і Животворчий Хресте Господній, допомагай мені зі Святою Дівою Богородицею і з усіма святими навіки. Амінь.

Всі Небесні Сили, святі Ангели і Архангели, моліть Бога за мене, грішного.

Святі славні і всехвальні Апостоли, Пророки, Мученики і всі святі, моліть Бога за мене, грішного.

Боже, будь милостивий до мене грішного і помилуй мене!

Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене!

Без числа згрішив я, Господи, прости мені.

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. (Три рази)

КОЛИ ЛЯГАЄШ У ЛІЖКО СПАТИ

Перехрести ліжко тричі і, поклавшись на нього, перехрести себе і промов:

Захисти мене, Господи, силою Чесного і Животворчого Хреста і ним охорони мене від усякого зла.

МОЛИТВА ДО ЧЕСНОГО ХРЕСТА ПРОТИ ЗЛИХ ДУХІВ

Нехай воскресне Бог, і розвіються вороги Його, і нехай біжать від Лиця Його ненависники Його. Як щезає дим, нехай щезнуть. Як тане віск від лиця вогню, так нехай згинуть біси від тих, хто любить Бога і хто осіняє себе хресним знаменням і в радості промовляє: радуйся, Пречесний і Животворчий Хресте Господній, що проганяєш бісів силою розп’ятого на тобі Господа нашого Ісуса Христа, що до пекла зійшов, і подолав силу диявола, і дарував нам тебе, Хрест Свій Чесний, на прогнання всякого супротивника. О, Пречесний і Животворчий Хресте Господній, допомагай мені зі Святою Владичицею, Дівою Богородицею, і з усіма святими навіки. Амінь.

КОЛИ ЗАСИНАЄШ, ПРОМОВ:

В руки Твої, Господи, віддаю дух мій: Ти мене поблагослови. Ти мене помилуй і життя вічне даруй мені. Амінь.

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

на початок


МОЛИТВИ ПРОТЯГОМ ДНЯ

МОЛИТВА ОПТИНСЬКИХ СТАРЦІВ

Господи, дай мені зустріти з душевним спокоєм усе, що принесе мені цей день. Дай мені цілковито віддатися на волю Твою святу. На всяк час дня цього в усьому настав мене і підтримай мене,         Господи. Які б я не дістав звістки, навчи мене приймати їх зі спокійною душею і твердим переконанням, що на все Свята Воля Твоя. У всіх ділах моїх і словах керуй думками моїми і почуттями. У всіх непередбачених випадках не дай мені забути, що все Ти посилаєш. Навчи мене просто і мудро ставитись до всіх людей, нікого не ображаючи, ані засмучуючи. Господи, дай мені силу перенести втому і всі події цього дня. Керуй моєю волею і навчи мене молитись, вірити, надіятись, терпіти, прощати і любити. Амінь.

МОЛИТВА СВ. ЙОАНА ЗОЛОТОУСТОГО НА ВСЯКУ

ГОДИНУ ДНЯ І НОЧІ

Господи, не позбав мене небесних Твоїх благ.

Господи, визволи мене від вічних мук.

Господи, розумом чи думкою, словом чи ділом згрішив я - прости мені.

Господи, визволи мене від усякого незнання, забуття, легкодухості, закам’янілої нечутливості.

Господи, визволи мене від усякої спокуси.

Господи, просвіти моє серце, затьмарене злою похіттю.

Господи, як людина, я згрішив, Ти ж, як Бог щедрий, помилуй мене, знаючи неміч моєї душі.

Господи, пошли благодать Твою на поміч мені, щоб я прославив ім’я Твоє Святе.

Господи Ісусе Христе, запиши мене, раба Твого, в книзі життя і подай мені кінець благий.

Господи Боже мій, хоч нічого доброго не вчинив я перед Тобою, але дай мені з благодаті Твоєї покласти добре починання.

Господи, зроси моє серце росою Твоєї благодаті.

Господи неба і землі, пом’яни мене, грішного, мерзенного і нечистого раба Твого, у Царстві Твоїм.

Господи, прийми мене в покаянні.

Господи, не залишай мене.

Господи, не дай мені впасти у спокусу.

Господи, дай мені благі помисли.

Господи, дай мені сльози каяття, пам’ять про смерть та упокорення.

Господи, дай мені твердий намір покаятись у гріхах моїх.

Господи, дай мені смирення, чистоту тіла мого та послух.

Господи, дай мені терпіння, великодушність і лагідність.

Господи, вкорени страх Твій благий в серце моє.

Господи, сподоби мене любити Тебе від усієї душі моєї і в усьому виконувати волю Твою.

Господи, захисти мене від лихих людей, і бісів, і пристрастей, і від усього шкідливого для мене.

Господи, твори за Твоїм бажанням все, що Ти хочеш, і нехай буде воля Твоя у мені, грішнім, бо Ти Благословенний єси навіки. Амінь.

МОЛИТВА НА ВСЯКЕ ПРОХАННЯ

Споглянь, Владико Чоловіколюбче, милостивим оком на рабів Твоїх і почуй благання наші, що з вірою приносимо, як і Сам Ти сказав: «Усе, що в молитві проситимете, віруйте - одержите, і буде вам», і знов: «Просіть - і дасться вам». Тому й ми, що надіємось на милість Твою, хоч і недостойні, просимо: подай милість Твою рабові Твоєму (ім’я) та вволи добре бажання його, в мирі та спокої, в здоров’ї та в довговічності все життя його збережи. І Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

на початок


ПАТРІОТИЧНІ МОЛИТВИ

МОЛИТВА ЗА УКРАЇНУ

Боже Великий! Боже Всесильний! Ми, грішні діти Твої, у смиренні сердець наших приходимо до Тебе і схиляємо голови наші. Отче! Прости провини наші та провини батьків, дідів і прадідів наших. Прийми нині, благаємо Тебе, щиру молитву нашу і подяку за безмежне милосердя Твоє до нас. Вислухай наші молитви і прийми благання змучених сердець наших. Благослови нашу Батьківщину Україну, волю та щастя їй дай.

Премилосердний Господи, хто вдається до Тебе з благанням, ласку Твою подай.

Благаємо Тебе, Боже Благий, за братів і сестер наших, що на засланні, у в’язницях, на тяжких роботах караються і мучаться. За вдовиць, за сиріт, за калік і немічних, і за тих, що Твого Милосердя та допомоги Твоєї потребують.

З’єднай нас усіх в єдину велику Христову сім’ю, щоб усі люди, як брати, славили Величне ім’я Твоє завжди - нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

на початок


МОЛИТВА ЗА УКРАЇНСЬКУ ЦЕРКВУ

Господи Ісусе Христе, наш Спасителю і Найвищий Учителю! Щиро благаємо Тебе за весь світ та за народи світу цього. Нехай не буде вже серед нас неправди, ворожнечі, кровопролиття, а нехай запанує на всьому світі Твоя Свята Правда та Наука в заклику до згоди, рівності, братерства та єднання. Згадай, Спасителю наш, і про Церкву Святу Твою, Яку Ти Своєю Святою Кров’ю Непорочною здобув і освятив, а князі віку цього свавільно розділили, роз’єднали та зневажили. Нехай скоро об’єднаються в єдине Святе Тіло Твоє всі Церкви всіх народів світу, що в Тебе, Єдиного Бога, вірують, молитвами і побожними ділами Тебе прославляють. Церкву нашу Святу Українську у славі піднеси та в одне тіло з Церквами всіх народів сполучи, щоб усіма мовами славили Всесвяте ім’я Твоє, в Тройці Єдиного Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

на початок


БОЖЕ ВЕЛИКИЙ, ЄДИНИЙ

Боже великий, єдиний,

Нам Україну храни,

Волі і світу промінням

Ти її осіни.

Світлом науки і знання

Нас, дітей, просвіти,

В чистій любові до краю

Ти нас, Боже, зрости.

Молимось, Боже єдиний,

Нам Україну храни,

Всі свої ласки, щедроти

Ти на люд наш зверни.

Дай йому волю, дай йому долю,

Дай доброго світу, щастя,

Дай, Боже, народу

Многая, многая літа.

на початок


МОЛИТВА ЗА УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД

Всемогутній Боже і Царю Всесвіту, Спасителю наш, Ісусе Христе, що любиш увесь людський рід і своїм Безмежним Провидінням опікуєшся кожним народом зокрема! Поглянь милосердно і на наш український народ, який з повною надією припадає до Тебе, як до свого найкращого Отця і Премудрого Царя. Ми, діти цього народу, є покірно послушними Твоїй Святій Волі, ми любимо всіх людей, яких Ти відкупив Своєю Святою Кров’ю на Хресті, а найперше любимо щирою християнською любов’ю наш український народ. Тому з любові до нього, а вірніше з любові до Тебе, наш Боже, благаємо: прости йому всі провини; виправ всі його злі нахили, а вкоріни добрі нахили; змилосердься над ним у всіх його потребах. Оберігай його перед усякою кривдою й несправедливістю ворогів. Подавай йому повсякчас Твоє щедре Благословення.

Благаємо Тебе, наш Боже, про особливу опіку й поміч для нашого народу, щоб серед усіх переживань і спокус з боку світу, диявола і його слуг, він міг завжди зберегти Небесне Світло Віри, щоб перемагав всілякі труднощі, перебуваючи в добрі, і завжди належав до Благословенного Твого Божого Царства, — і тут на цьому світі, і в Небесній Батьківщині. Дай нам Ласку, щоб ми всі до одного, з’єднані вірою і союзом любові під Твоїм проводом і проводом Святої Вселенської Церкви, ішли завжди дорогами правди і справедливості, любови та спасіння. Пошли українському народові святих, великих Твоїх слуг, щоб прикладом і словом були його мудрими провідниками у всіх царинах народного, суспільного і громадського життя. Провідникам нашого народу дай Світло Твоєї Премудрості з Неба. Дай нам численне й добре та святе духовенство! Заопікуйся його молодими людьми, щоб вони не розтратили Благодаті Святого Хрещення, щоб одержували в родині і школі основне християнське виховання, щоб стали вони добрими синами і дочками свого народу. Благослови всі наші родини, щоб батьки були зразковими і ревними християнами, а матері визначалися мудрістю, побожністю і дбайливістю у вихованні дітей. Заохочуй багатьох з нашого народу до життя досконалішого, до святості, до геройських жертв за справи Церкви й народу.

Просвіти всіх нас, нахили наші серця, щоб усі ми якнайкраще пізнавали й цінили святу нашу віру і, визнаючи її, відчували себе щасливими, були у вірі твердими, хоч би треба було понести й мученицьку смерть, та щоб за законами Святої Віри упорядковували своє життя. Благослови також дочасне добро нашого народу. Дай йому волю, щоб він міг вільно розвивати Тобою дані таланти. Обдаруй його правдивою незіпсованою просвітою. Благослови його працю на всіх ділянках розвитку: науки, мистецтва й добробуту.

Та благослови всіх і все, щоб наш народ, живучи мирно та щасливо, міг добре Тобі служити, а з Твоєю допомогою одержати Вічну Небесну Батьківщину. Пресвята Богородице, Мати-Царице України, святий Обручнику Йосифе, Покровителю Вселенської Церкви, святий архангеле Михаїле, і всі Покровителі українського народу, опікуйтеся завжди цим народом, щоб він став народом святим, щоб виконав своє Боже призначення, щоб навернув усіх, хто ще є поза Церквою, до світла віри, щоб прихилився до світлого добра людського роду, щоб був поміччю і потіхою Святої Вселенської Церкви та щоб приносив Вічному Цареві безперестанну славу, честь і поклін на віки вічні. Амінь.

на початок


МОЛИТВА ЗА КРАЩУ ДОЛЮ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ

Всемогучий, Безсмертний Боже, Отче Господа нашого Ісуса Христа! Ти страшний у Твоєму Гніві, але безконечно добрий у Твоєму Милосерді! Ти посилаєш на наш грішний людський рід тяжкі випробовування і тяжкі терпіння. Ти і на наш народ послав випробовування, яких зазнали наші батьки. Ми всі мусимо важко трудитися, щоб здобути для себе і хліб щоденний. Віримо і надіємося, що ці тяжкі допусти ти дав нашому народу як випробовування, а не як покарання.

Грішних Твоїх синів Ти не відкидаєш, не відвертаєш Твого Лиця від їхньої долі, бо не хочеш смерті грішника, а лише його навернення та спасіння. Тому надіємося, що всі терпіння, яких доводиться нам у житті витерпіти з Милосердної Твоєї Волі, є для нашого ж добра. Ми віримо і надіємося, що покаянням, щирою молитвою і щирим Причастям Найсвятіших Тайн, ми зможемо заслужити собі зменшення випробовувань і терпінь, що Милосердним Оком Ти поглянеш на Твоїх дітей, що дозволиш їм витримати з честю всі злидні теперішнього життя і Всемогучою Твоєю Волею положиш край нашим терпінням.

Преблагословенна Діво Маріє! Дорогоцінною кров’ю Твого Сина бажаємо випросити пробачення в Тебе за всі наші гріхи й за гріхи наших батьків і братів. Через наших священиків приносимо Тобі Безкровну Жертву Пресвятої Євхаристії, яка є повторенням і відновленням Хрестової Жертви Твого Сина і Бога, Спасителя нашого Ісуса Христа.

Прийми, Господи, цю нашу жертву, як надолуження за всі гріхи людей, прийми наші благальні прохання про Милосердя і Твою Святу Благодать. Будь милостивим до всіх тих, хто терпить. Даруй їм Ласку, терпеливо зносити гірку долю і через терпеливість заслужити на пільги в терпіннях і перемогу в цьому смертному житті та на блаженство у Вічності. Амінь.

на початок


МОЛИТВА ЗА ЄДНІСТЬ ЦЕРКОВ

Господи, Ти полюбив Церкву і віддав за неї Своє життя, освятив її і очистив Своїм Словом. Відверни від неї всілякі розколи, звільни її від духу суперництва і заздрості. Збережи нас від осудження без любові та з’єднай нас у Твоїй Святій Справі. Благослови всіх людей, які люблять Тебе, Господа нашого Ісуса Христа, хоч би як вони себе називали. Веди всіх до міцнішого з’єднання з Тобою. Збережи Твою Церкву в єдності Пастирю Душ, прожени темряву з їхнього розуму, покажи марність їхніх земних мрій і розкоші. Зворуш ласкою їхні затверділі серця та витягни їх з гріховної прірви, до якої запровадив їх гріх і підступ сатани.

Ісусе, Ти можеш спасти їх, бо Милосердю Твого Люблячого Серця немає межі.

Пресвятая Богородице Маріє! Наша Люба Мати і Заступнице бідних грішників, молися за них, щоб пізнали свій нужденний стан, навернулися до Бога та спасли свою душу. Амінь.

на початок


МОЛИТВА ЗА ТИХ, КОГО ПЕРЕСЛІДУЮТЬ ЗА ВІРУ

Спаси, Господи, і помилуй старців і молодих, нужденних і сиріт, і тих, що хворі й запечалені, в нещасті й скорботах, у важких обставинах і в полоні, в тюрмах і засланнях, більше ж усього рабів Твоїх, які заради Тебе і віри переслідуються безбожними язичниками, відступниками і єретиками, згадай їх, відвідай, зміцни, заспокой і в недовгому часі дай їм силою Твоєю полегшення, свободу і порятунок.

на початок


МОЛИТОВНЕ ПРАВИЛО ЗА УКРАЇНУ В НЕБЕЗПЕЦІ

У час біди та при нападі ворогів

Тропар, глас 4

Скоро поспіши до нас, Христе Боже наш, доки не поневолив ворог, який ганьбить Тебе та погрожує нам: здолай Хрестом Твоїм тих, хто бореться проти нас, нехай зрозуміють, що може віра православних, молитвами Богородиці, єдиний Чоловіколюбче.

Кондак, глас 8

Непереможний Воєводо і Господи, пекла Переможцю! Визволившись од вічної смерті, похвальні пісні приносимо Тобі, створіння й раби Твої. А Ти, що маєш милосердя невимовне, від усяких бід визволи нас, що взиваємо Тобі: Ісусе, Сину Божий, помилуй нас.

на початок


КОЛИ ВІТЧИЗНА В НЕБЕЗПЕЦІ

Господи Боже наш, Ти вислухав Мойсея, коли він простягав до Тебе руки, і народ ізраїльський зміцнив на амаликитян, озброїв Ісуса Навина на битву та повелів сонцю спинитися. Ти й нині, Владико, почуй нас, що молимося до Тебе. Зміцни силою Твоєю побожний народ наш, благослови його справи, примнож славу його перемогою над ворогом, зміцни всемогутньою Твоєю правицею нашу державу, збережи військо, пошли ангела Твого на зміцнення захисників народу нашого, подай нам усе, що просимо для спасіння; примири ворожнечу і мир утверди. Простягни, Господи, невидиму правицю Твою, яка рабів Твоїх заступає в усьому. Тим же, кому судив Ти покласти душу свою на війні за віру православну, побожний народ наш і державу, прости їхні провини і в день праведної Твоєї відплати подай вінці нетління. Бо Твоя є влада, Царство і сила, від Тебе допомогу всі приймаємо, на Тебе надію покладаємо і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

СТИХИ ІЗ ПСАЛМІВ:

Господи, воздвигни силу Твою, і прийди, щоб спасти нас.

Хай воскресне Бог і розвіються вороги Його, і біжать від лиця Його всі, хто ненавидить Його. Як щезає дим, нехай щезнуть.

на початок


ЗА ВОРОГІВ УКРАЇНИ

Господи, наверни до Себе серця ворогів наших. Якщо ж неможливо запеклим навернутися, то поклади межу їхньому злу і захисти від них обраних Твоїх. Амінь.

на початок


ДО СВЯТОГО АРХИСТРАТИГА МИХАЇЛА

Святий Архистратиже Божий Михаїле і всі небесні сили безтілесні, моліть Бога за нас!

на початок


ДО СВЯТИХ

Всі святі землі Української, моліть Бога за нас!

Всі святі, моліть Бога за нас!

на початок


Молитва за спасіння держави Української і втихомирення в ній розбрату і чвар між людьми

Господи Боже, Ісусе Христе, Спасителю наш! До Тебе припадаємо зі скорботним серцем і сповідаємося у гріхах і беззаконнях наших, що ними зранили Твоє милосердя і зачинили від себе щедроти Твої. Бо відступили від Тебе, Владико, і законів Твоїх не дотримуємося, і не робимо того, що заповідав Ти нам. Тому й уразив Ти нас безладдям і віддав на потоптання й зневаження ворогам нашим, і принижені ми більше інших народів, і зневагу й наругу терпимо від сусідів наших.

Боже Великий і Дивний, що бентежишся через злобу людську, підводиш повалених і підіймаєш тих, що впали! Небесну Твою силу з неба народові нашому пошли, зціли рани душ наших і підійми нас із постелі немочі, бо вражені розслабленням стегна наші, бо хворі на неправду і породжуємо беззаконня. Вгамуй ворожнечу і розбрат на землі українській, віддали від нас заздрощі, чвари, зарозумілість, злочинність, пияцтво й розпалення пристрастей, попали в серцях наших терня нечистоти, непримиренности й озлоблення, щоб полюбили ми один одного і, як одне ціле, перебували в Тобі, Господі і Владиці нашому, як і вчив, і заповідав Ти нам. Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо сповнилися ми приниження і негідні очей своїх на небо звести. Згадай милості, що їх явив Ти отцям нашим, переміни гнів Твій на милість і дай нам поміч у скорботі. Молить бо Тебе Церква Твоя молитвами святого рівноапостольного князя Володимира і блаженної великої княгині Ольги, святих благовірних князів-страстотерпців Оскольда, Бориса, Гліба та Ігоря, митрополитів Київських: Михаїла, Іларіона, Макарія, Петра (Могили); святих митрополитів Феодосія Чернігівського, Димитрія та Арсенія Ростовських, Інокентія та Софронія Іркутських, Іоасафа Білгородського, Іоана та Павла Тобольських, які за Україну страждали; святого великомученика Юрія Побідоносця, великомучениці Варвари, святі мощі якої у благословенному Богом Києві перебувають, преподобномученика Афанасія Берестейського, Миколи Луцького, Макарія Канівського, Федора Острозького, преподобних отців наших Антонія і Феодосія та всіх чудотворців Києво-Печерських, преподобного Іова Почаївського, преподобних Іова та Феодосія Манявських, святої Юліанії Ольшанської, всіх святих, на землі Українській прославлених, а особливо Пресвятої Богородиці і Вседіви Марії, Яка з древніх часів покривала і захищала Своїм святим омофором країну нашу.

Врозуми народ український, а особливо тих, хто при владі стоїть, про нашу помісну Православну Церкву, Україну і весь народ добре дбати та державність відстоювати. Силою Хреста Твого зміцни державу і воїнство наше та захисти від підступів ворожих. Піднеси людей розуму й сили і постав на служіння Вітчизні нашій, а нам усім дай духа мудрости і страху Божого, духа міцности та благочестя і даруй кожному вогонь любові до матері нашої України — єдиної і неподільної.

Господи, до Тебе вдаємося, навчи нас чинити волю Твою, бо Ти Бог наш, бо в Тобі джерело життя і в світлі Твоєму побачимо світло. Подай милості й щедроти Твої народові українському, щоб ми славили святе ім’я Твоє з Отцем і Святим Духом на віки віків. Амінь.

на початок


ПСАЛМИ ПІД ЧАС ЛИХА Й НАПАДУ ВОРОГІВ:

Псалом 9

Славитиму Тебе, Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої. Буду веселитися і хвалитися Тобою, буду співати імені Твоєму, Всевишній. Ось повернули назад вороги мої, знесиліли й погинули перед лицем Твоїм. Бо це Ти вирішив суд мій і справу мою; це Ти сів на престолі, Суддя найсправедливіший. Ти погромив народи, знищив нечестивого, затер ім’я їх на віки вічні. У ворога не стало зброї, міста поруйнував Ти і загинула пам’ять їх із ними. Господь же перебуває повік. Він приготовив для суду престол Свій. Він буде судити вселенну по правді, розсудить народи по справедливості. І буде Господь пристановищем пригнобленому й захистом у час смутку. І будуть надіятися на Тебе всі, хто знає ім’я Твоє, бо Ти не покинеш тих, хто шукає Тебе, Господи. Співайте Господеві, що живе на Сіоні, сповіщайте між народами про діла Його. Бо Він карає за пролиту кров, пам’ятає її й не забуде плачу пригноблених. Помилуй мене, Господи, споглянь на приниження моє від ворогів моїх, Ти, що підняв мене від воріт смерти, щоб я звіщав усі хвали Твої у воротах дочки Сионової. Буду радуватися спасінням Твоїм. Попадали народи в яму, яку викопали, в сітку, яку тайно поставили, зав’язла нога їх. Пізнали Господа по суду Його, що Він звершив: нечестивець заплутався в ділах рук своїх. Нехай зійдуть безбожники в пекло і всі народи, що забувають Бога. Бо не назавжди буде забутий убогий, надія покривджених не загине. Встань, Господи, щоб не підносився чоловік, нехай перед лицем Твоїм приймуть суд усі народи. Постав над ними страх Твій, щоб зрозуміли народи, що вони тільки люди. Чому Ти, Господи, стоїш далеко і не являєш Себе в час скорботи? В гордині своїй безбожний пригноблює вбогого; нехай самі вони будуть уловлені хитрощами, які самі вимишляють. Бо безбожний хвалиться похотями душі своєї, і гнобитель ублажає себе. В гордині своїй нечестивий не визнає Бога, каже він: «не покарає», бо думає він, що Бога нема. Кожного часу шляхи його осквернені. Суди Твої далекі для нього. На ворогів своїх дивиться з погордою. Каже він в серці своїм: «Не похитнуся; з роду в рід не зазнаю лиха». Уста його повні прокльонів, підступів та лукавства; під язиком його мука та загибіль. Він іде на засідку край осель, щоб таємно вбити неповинного, очі його підглядають за безборонними. Підстерігає по закутках, як лев по гущавині, щоб схопити бідного; хапає і тягне в сітки свої. Припадає до землі, пригинається, і бідні попадають у міцні лапи його. Каже він у серці своїм: «Забув Бог, відвернув лице Своє і не побачить ніколи». Воскресни, Господи, Боже мій, нехай піднесеться рука Твоя, і не забудь убогих Твоїх до кінця. Чому безбожник зневажає Бога і каже в серці своїм: «Бог не бачить»? Ти ж бачиш, бо Ти споглядаєш на кривди та пригноблення, щоб віддати рукою Твоєю. До Тебе вдається бідний і сироті Ти будь захистом. Зломи силу нечестивого й лукавого так, щоб шукати і не знайти злодіянь його. Господь — Цар на віки вічні, а поганці згинуть з землі Його. Господи, Ти чуєш бажання вбогих, підкріпи серце їх, відкрий ухо Твоє, щоб дати праведний суд сироті й пригнобленому, щоб не лякав їх чоловік на землі.

Псалом 78

Боже, прийшли чужинці в насліддя Твоє, осквернили святий храм Твій, Єрусалим обернули на руїну. Кинули трупи рабів Твоїх на поживу птахам небесним, тіла святих Твоїх — звірам земним. Розлили кров їх, як воду, навкруги Єрусалиму, і не було кому ховати. Ми стали посміховиськом для сусідів наших, наругою й соромом для тих, що оточують нас. Доки, Господи, будеш безупинно гніватися на нас, доки буде палати, як вогонь, обурення Твоє? Вилий гнів Твій на народи, які не знають Тебе, і на царства, які ймення Твого не призивають. Бо вони пожерли народ Твій і місце його спустошили. Не згадуй давніх гріхів батьків наших, але скоро пошли нам щедроти Твої, Господи, бо зубожіли дуже ми. Поможи нам, Боже, Спасителю наш, задля слави імени Твого. Господи, визволи нас і очисти гріхи наші задля імени Твого. Щоб не сказали безбожні: «Де Бог їх?» Нехай на очах наших зазнають невірні помсти за пролиту кров вірних Твоїх. Нехай прийде перед лице Твоє стогін ув’язнених; могутністю Твоєю збережи засуджених на смерть. Всемеро поверни в серце ворогам нашим наругу їх, що нею Тебе, Господи, вони зневажали. А ми, народ Твій і вівці пасовиська Твого, будемо вічно прославляти Тебе та з роду в рід сповіщати хвалу Твою.

Псалом 84

Господи, Ти змилувався над землею Твоєю, повернув з неволі синів Якова. Ти простив провину народу Твого, покрив усі гріхи їх. Ти спинив увесь гнів Твій і відвернув від гніву ярости Твоєї. Поверни нас, Боже, Спасителю наш, і спини гнів Твій проти нас. Чи ж довіку будеш гніватися на нас? Невже ж продовжиш гнів Твій з роду в рід? Боже, повернися і оживи нас, щоб зрадувався Тобою народ Твій. Яви нам, Господи, милість Твою, і Твоє спасіння дай нам! Почую, що скаже про мене Господь Бог. Він скаже мир народові Своєму і вибраним Своїм, тим, що звертають серця свої до Нього. Так близько спасіння Його до тих, що бояться Його, щоб слава Його перебувала на землі нашій. Милість і справедливість зустрілися, правда і мир привіталися. Істина від землі засяяла, а правда з неба прихилилася. Бо Господь пошле нам добро, і земля наша дасть плід свій. Правда піде перед Ним і направить на путь стопи наші.

Псалом 90

Хто живе надією на Всевишнього, той під покровою Бога Небесного спочиває. Каже він до Господа: «Ти моє пристановище і захист мій, Бог мій, і я надіюся на Нього». Він спасе тебе від сітки ловця і від пошести згубної. Плечима Своїми Він захистить тебе, і під тінню крил Його ти надійно спочиватимеш. Обороною тобі буде правда Його. Не побоїшся страху вночі, ані стріли, що летить удень. Ані пошести, що діє в темряві, ані напасти духа зла опівдні. Впаде коло тебе тисяча, і десять тисяч правобіч тебе, але до тебе не наблизиться. Тільки очима твоїми будеш дивитися і помсту над беззаконними бачити. Бо ти сказав: «Господь — надія моя», і Всевишнього ти обрав за оборонця собі. Отже, не прийде до тебе лихо, і пошесть не наблизиться до оселі твоєї. Бо Він ангелам Своїм звелить, щоб охороняли тебе на всіх стежках твоїх. На руках вони понесуть тебе, щоб нога твоя не спіткнулася об камінь. На гаспида й василиска ти наступатимеш і потопчеш лева й змія. Бо скаже Господь: «За те, що він надію поклав на Мене, Я визволю його і захищу його, бо він знає ім’я Моє. Буде кликати Мене, Я почую його; буду з ним у скрутний час, визволю його і прославлю його. Довгим життям обдарую його і дам йому спасіння Моє».

на початок


ПСАЛМИ, ЩОБ ГОСПОДЬ ВРОЗУМИВ ПРАВИТЕЛІВ РОБИТИ ТЕ, ЩО ПОТРІБНО НАРОДУ:

Псалом 137

Прославляю Тебе, Господи, від усього серця мого. Перед ангелами співатиму похвалу Тобі за те, що Ти почув усі слова уст моїх. Буду поклонятися перед святим храмом Твоїм і славити ім’я Твоє за милість Твою і правду Твою, бо Ти звеличив слово Твоє над усе. В який тільки день я взиватиму до Тебе, Ти скоро почуй мене, і Твоєю силою збільши силу душі моєї. Будуть прославляти Тебе, Господи, всі царі землі, коли почують слова уст Твоїх. Будуть в піснях прославляти путі Господні, бо велика слава Господня, бо високий Господь: бачить упокореного, і гордого пізнає здалека. Коли прийдуть на мене напасті, Ти відживиш мене проти лютости ворогів моїх; простягнеш руку Твою, і спасе мене правиця Твоя. Господь віддасть за мене; Господи, милість Твоя повік, не відкинь творіння рук Твоїх.

Псалом 51

Чого хвалишся злодійством, сильний, зловживаєш милосердям Божим кожного дня? Неправду висловлює язик твій; як бритва вигострена, така твоя лжа. Ти полюбив зло більше, ніж добро, більше неправду, ніж говорити правду. Ти полюбив слова погибелі, розмову улесливу. За те знищить тебе Бог до кінця. Викине тебе й видворить тебе з оселі твоєї, викорінить тебе із землі живих. Побачать це праведні і злякаються, посміються над тобою і скажуть: «Ось чоловік, що не в Бога шукав собі сили, а надіявся на силу багатства свого та підсилював себе злочинством своїм». А я — мов оливне зелене дерево в домі Божім, я надіюся на милість Божу повік. Буду вічно славити Тебе, Боже, за все, що Ти вчинив; буду надіятися на ім’я Твоє, бо Ти ласкавий до праведних Твоїх.

на початок


ПСАЛОМ ЗА МИР У КРАЇНІ:

Псалом 28

Віддавайте Господеві, сини Божі, віддавайте Господеві славу і честь. Віддавайте Господеві славу імени Його, поклоняйтеся Господеві в дивній святині Його. Голос Господній над водами. Бог слави загримів. Загримів Господь над водами великими. Голос Господа могутній, голос Господа величний. Голос Господа ламає кедри, Господь трощить кедри ливанські. Від голосу Його гори скачуть, як телята, і Сіріон-гори, як молоді буйволи. Голос Господа викрешує полум’я вогню; від голосу Господа трясеться пустиня. Потрясає Господь пустиню Кадеську. Від голосу Господнього падають лані і оголяються ліси. В храмі (всесвіту) Його все говорить про Його величність. Господь возсів на престолі над водами великими і, як цар, буде над ними повіки. Господь дасть силу народові Своєму, Господь миром благословить людей Своїх.

на початок


Молитва прп. Єфрема Сиріна за повернення мирних часів

Куди втечу від Тебе, Господи наш? У якому краї сховаюся від лиця Твого? Небо — престол Твій, земля — підніжжя Твоє, у морі шляхи Твої, у пеклі влада Твоя. Якщо близький уже кінець світу, то нехай він буде не без Твоєї милости.

Знаєш Ти, Господи,  що неправди наші великі, та ми знаємо, що безмежна милість Твоя. Коли не вмилосердить Тебе милість Твоя — пропали ми за беззаконня наші. Не покинь нас, Господи, Господи, бо ми споживали Тіло і Кров Твою.

Коли діла кожного постануть на суд перед Тобою, Господи всіх, у цей останній час не відверни лиця Твого від тих, хто сповідав ім’я Твоє. Отче, Сину і Душе Святий, Утішителю, спаси нас і збережи душі наші.

Благаємо благість Твою, Господи, відпусти нам провини наші, відкинь беззаконня наші, відкрий нам двері милосердя Твого, Господи, щоб прийшли до нас часи мирні. З любові Твоєї прийми молитву нашу, бо тим, хто кається, Ти відчиняєш двері. Амінь.

на початок


ПСАЛМИ ВОЇНА

Про дарування перемоги у битві 9,17,58,67.

9 псалом

Славитиму [Тебе], Господи, всім серцем моїм, розповідатиму про всі чудеса Твої. Буду веселитися й хвалитися Тобою, буду співати імені Твоєму, Всевишній. Ось повернули назад вороги мої, знесилилися й загинули перед лицем Твоїм. Бо Ти вчинив суд мій і справу мою; Ти сів на Престолі, Суддя праведний. Ти покарав народи, знищив нечестивого, стер ім’я їхнє на віки віків. У ворога не вистачило зброї, міста зруйнував Ти, і згинула пам’ять про нього. Господь же перебуває повік. Він приготував для суду Престіл Свій. Він буде судити вселенну за правдою, розсудить народи за справедливістю.

І буде Господь пристановищем пригнобленому і захистом у скорботі. І будуть надіятися на Тебе всі, хто знає ім’я Твоє, бо Ти не покинеш тих, хто шукає Тебе, Господи. Співайте Господу, що живе на Сионі, сповіщайте між народами про діла Його. Бо Він карає за пролиту кров, пам’ятає її і не забуде плачу пригноблених. Помилуй мене, Господи, споглянь на приниження моє від ворогів моїх, Ти, що підняв мене від воріт смерти, щоб я звіщав усі хвали Твої у воротах дочки Сионової. Буду радіти спасінню Твоєму. Попадали народи в яму, яку викопали, в сітці, яку потай поставили, заплуталася нога їхня. Пізнається Господь за судом Його, який Він звершує: нечестивець заплутався у ділах рук своїх. Нехай зійдуть грішники в пекло — всі народи, що забувають Бога. Бо не назавжди буде забутий убогий, надія покривджених не загине. Встань, Господи, щоб не підносилася людина, нехай перед лицем Твоїм приймуть суд усі народи. Постав, Господи, над ними страх Твій, щоб зрозуміли народи, що вони тільки люди. Чому Ти, Господи, стоїш далеко і не являєш Себе в час скорботи? В гордині своїй нечестивий пригноблює вбогого; нехай вони будуть уловлені хитрощами, які самі придумують. Бо грішник хвалиться похотями душі своєї, і гнобитель ублажає себе. В гордині своїй грішник не визнає Бога, каже він: «Не покарає», бо думає він, що Бога нема. Повсякчасно шляхи його оскверняються. Суди Твої далекі для нього. На ворогів своїх дивиться зневажливо. Каже він у серці своїм: «Не похитнуся, з роду в рід не зазнаю лиха». Уста його повні прокльонів, підступів та лукавства; на язиці його мука та злоба. Він сидить у засідці на краю осель, щоб таємно вбити неповинного, очі його підглядають за бідними. Підстерігає по закутках, як лев у лігві своїм, щоб схопити бідного; хапає і тягне в сіті свої. Припадає до землі, пригинається, і бідні потрапляють у міцні лапи його. Каже він у серці своїм: «Забув Бог, відвернув лице Своє і не побачить ніколи». Воскресни, Господи Боже [мій], нехай піднесеться рука Твоя, і не забудь убогих [Твоїх до кінця]. Чому нечестивий зневажає Бога і каже в серці своїм: «Бог не бачить»? Ти ж бачиш, бо Ти споглядаєш на страждання та пригноблення, щоб відплатити рукою Твоєю. До Тебе вдається бідний, і сироті Ти будь захистом. Зломи силу нечестивого й лукавого так, щоб шукати і не знайти злодіянь його. Господь - Цар на віки віків, а язичники згинуть з землі Його. Господи, Ти чуєш бажання вбогих, підкріпи серце їхнє, відкрий вухо Твоє, щоб учинити праведний суд сироті й пригнобленому, щоб не лякала їх людина на землі.

17 псалом

Возлюблю Тебе, Господи, кріпосте моя. Господь - твердиня моя і пристановище моє, визволитель мій, Бог мій, поміч моя; на Нього моя надія, оборонець мій, ріг спасіння мого, заступник мій. З хвалою прикличу Господа і від ворогів моїх спасуся. Огорнули мене муки смертельні, і ріки беззаконня засмутили Мене. Кайдани пекельні скували мене, і сіті смертні обплутали мене. У тісноті моїй я призивав Господа і до Бога мого взивав, і Він почув голос мій із храму [святого] Свого, і благання моє дійшло до слуху Його. І затряслася, захиталася земля, тремтіли й тряслися підвалини гір, бо запалав гнівом [Господь]. Піднявся дим від гніву Його і з вуст Його - вогонь палючий, палаюче вугілля сипалося від Нього. Він прихилив небеса й зійшов, і морок - під ногами Його. І возсів на херувимів, і полетів, понісся на крилах вітру. Хмарами, як покровом, Він покрив Себе, темними хмарами води Він огорнув Себе. Від блиску Його перед Ним летіли хмари, град і вогненне вугілля. І загримів у небесах Господь, і Всевишній подав голос Свій. Пустив стріли Свої і розігнав їх. Метнув безліч блискавок і розсіяв їх. І відкрилися джерела вод, відкрилися основи всесвіту від заборони Твоєї, Господи, від подиху гніву Твого. Він простяг руку з висоти і взяв мене, і з глибокої води визволив мене. Він визволив мене від ворогів моїх сильних і від ненависників моїх, що були сильнішими від мене. Вони повстали на мене в час біди моєї, та Господь укріпив мене. Він вивів мене на простір і визволив мене, бо Він возлюбив мене. Господь воздав мені за правдою моєю і за чистотою рук моїх відплатив мені. Бо я зберіг путі Господні і не був нечестивим перед Богом моїм. Бо всі заповіді  Його були переді мною, і від повелінь Його я не відхилявся. Я був непорочний перед Ним і берігся, щоб не згрішити мені. І воздав мені Господь за правдою моєю і за чистотою рук моїх перед очима Його. Господи, Ти чиниш з милостивим милостиво, і з справедливим за справедливістю його, з чистим -   за чистотою його, а з лукавим  -  за лукавством його. Бо Ти народ поневолений спасаєш і пиху гордих приборкуєш. Ти засвічуєш світильник мій. Господь Бог мій просвічує темряву мою. З Тобою я перемагаю військо, з Богом моїм я через мур перейду. Бог мій! Непорочні путі Його, чисте слово Його, Він оборонець усіх, що надіються на Нього. Бо хто Бог, крім Господа? Хто захисник, крім Бога нашого? Бог підперізує мене силою, рівняє переді мною дорогу мою. Робить ноги мої швидкими, як у оленя, і на висотах моїх ставить мене. Привчає руки мої до боротьби і м’язи мої робить, як лук мідний. Ти, Господи, даєш мені щит спасіння Твого, правиця Твоя підтримує мене і ласка Твоя звеличує мене. Ти розширюєш кроки мої піді мною, і не хитаються ноги мої. Я жену ворогів моїх і настигаю їх, і не повертаюся, аж доки не знищу їх. Уражаю їх, і вони не можуть встати, падають під ногами моїми. Бо Ти підперезав мене силою на битву, кинув під ноги мої тих, що повстали на мене. Ти повернув до мене спиною ворогів моїх, і я нищив тих, що ненавиділи мене. Вони кричали, та нікому було рятувати; до Господа -  але Він не послухав їх. Я розсіваю їх, як порох перед вітром, як багно на вулиці, топчу їх. Ти врятував мене від людського заколоту, поставив мене на чолі народів. Народ, якого не знав я, служить мені. Лише почувши про мене, народи підкоряються мені, чужинці запобігають переді мною, навіть в укріпленнях своїх іноплемінники бліднуть і тремтять. Живий Господь і благословенний Бог. І нехай прославлений буде Бог спасіння мого! Бог, що відплачує за мене і підкорює мені народи, Він визволив мене від ворогів моїх, підніс мене над тими, що воювали проти мене, і від чоловіка неправедного визволив мене. За те буду славити Тебе, Господи, між народами й співатиму імені Твоєму. Ти велично спасаєш царя і виявляєш милість до помазаника Свого Давида і роду його навіки.

58 псалом

Визволи мене від ворогів моїх, Боже мій, від тих, що повстали на мене, захисти мене. Спаси мене від тих, що чинять беззаконня, і від кровожерних врятуй мене. Бо ось вони підстерігають душу мою, збираються на мене сильні, не за беззаконня мої і не за гріх мій. Господи! Без провини моєї вони йдуть на мене. Встань же на допомогу мені і поглянь. Господи, Боже Сил, Боже Ізраїлів, встань, відвідай усі народи, не помилуй нікого з тих, що чинять беззаконня. Щовечора сходяться вони, жадібні до крови, як пес, і обходять місто. Ось вони лихословлять язиками своїми, в устах їхніх не слова, а мечі, бо думають: хто їх чує? Але Ти, Господи, посмієшся з них, осоромиш усі народи. Сила моя в Тобі, Боже! Ти Заступник мій. Ти - Бог мій, і милість Твоя попередить мене. Бог дасть мені перемогу над ворогами моїми. Не убивай їх, щоб люди не забули Закону Твого. Розвій їх силою Твоєю, Захиснику мій, Господи. Слова уст їхніх — то гріх душі їхньої; хай будуть спіймані у гордині їхній за прокльони їхні та за неправду, яку вони говорять. Розвій їх гнівом Твоїм так, щоб не стало їх, та щоб пізнали люди, що Бог володіє народами в усіх кінцях землі. Вони сходяться вечорами, спраглі крови, як пси, і обходять місто. Вони шукають поживи, але неситі лягають спати. А я буду оспівувати силу Твою, щоранку прославлятиму милість Твою, бо Ти був оборонцем моїм і захисником моїм у час біди моєї. Сило моя! Тобі я буду співати, бо Ти Заступник мій і Бог мій, Який милує мене.

67 псалом

Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його; нехай побіжать від лиця Його всі ненависники Його. Як щезає дим, нехай щезнуть, як тане віск від лиця вогню, так нехай згинуть грішники від лиця Божого. А праведники нехай звеселяться, нехай радіють перед Богом, нехай святкують у радості. Співайте Богові, співайте імені Його, рівняйте дорогу перед Тим, Хто йде, як Переможець. Господь - ім’я Йому, радійте перед лицем Його. Отець сиріт і Суддя вдовиць - Бог, Він у святих оселях Своїх. Бог одиноких вводить у дім; визволяє в’язнів із кайданів, а непокірні живуть у гробах. Боже, коли йшов Ти поперед народу Твого, коли проходив Ти через пустелю, земля тряслася, навіть небеса танули від лиця Божого, і Синай - від лиця Бога, Бога Ізраїлевого. Рясний дощ проливав Ти, Боже, на насліддя Твоє, і коли знесилювалося воно, Ти підкріпляв його. Народ Твій Ти оселив на землі Твоїй, і з благости Твоєї Ти все приготував для бідного. Господь дасть слово тим, що благовістять з великою силою. Царі з військом утікають, утікають, а ті, що сидять вдома, ділять здобич. Коли ж ви оселялися на землях [своїх], то стали мов голубка, у якої крила - як срібло, а пір’я сяє золотом. Коли ж Всевишній розсіяв царів на цій землі, вона забіліла, як сніг на горі Селмоні. Гора Божа - гора велика, гора кріпка, гора висока. Чого ви заздрите, гори високі, на гору, що на ній Бог благоволив жити і буде перебувати на ній вічно? Колісниць Божих тьма і тисячі тисяч. Серед них Господь на Синаї, у святині. Ти зійшов на висоту, полонив полон, прийняв дари для людей, щоб і непокірні могли жити у Господа. Господь Бог благословенний; благословенний Господь допоможе нам кожного дня. Бог - Спаситель наш, Бог наш, Бог, щоб спасати. У владі Господа ворота смерти. Бог сокрушить голови ворогів Своїх, волохате тім’я того, хто закам’янів у беззаконні. Сказав Господь: «Від Васана поверну тебе, виведу з глибини моря, щоб обмочив ти ногу твою, як пси язик свій, у крові ворога». Ми бачили, як ішов Ти, Боже, як ішов Ти - Цар мій і Бог мій - у святиню. Попереду князі і ті, що співали, за ними  ті, що грали на струнах, а кругом — діви з тимпанами. В церквах благословляйте Бога - Господа від джерел Ізраїлевих. Там Веніамін молодший — князь їхній, князі Іуди -   владики їхні, князі Завулонові, князі Неффалимові. Бог твій дав тобі таку силу. Утверди, Боже, те, що Ти створив для нас. Ради храму твого в Єрусалимі царі принесуть Тобі дари. Утихомир звіра, що в очереті, зібрання биків серед тихих телят - гордих народів, що хваляться сріблом своїм; розвій тих, що готують війни. Прийдуть з Єгипту вельможі молитися; Ефіопія простягне руку свою до Бога. Царства землі! Хваліть Бога, оспівуйте Господа, Який зійшов на небо небес превічно. Ось Він дає голосу Своєму голос сили. Віддайте славу Богу; на Ізраїлі велич Його і могутність Його на хмарах. Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів; Він дає силу й твердість народу [Своєму]. Благословенний Бог!

на початок


Про збереження життя на полі битви

90 псалом шукай вище

117 псалом

Прославляйте Господа, бо Він благий, бо повіки милість Його. Нехай же промовить [дім] Ізраїлів, що Господь благий, і повіки милість Його. Нехай говорить дім Ааронів, що Господь благий, і повіки милість Його. Нехай говорять всі, що бояться Господа, бо [Він благий,] і повіки милість Його. У скорботі взивав я до Господа, і Він почув мене і вивів мене на простір. Господь - мій помічник, і я не боюся, що зробить мені людина. Господь - мій помічник, і я сміливо дивлюся на ворогів моїх. Краще уповати на Господа, аніж надіятися на людину. Краще уповати на Господа, аніж покладатися на князів. Обступили й оточили мене, я ж іменем Господнім переміг їх. Оточили мене, але я іменем Господнім подолав їх, обсіли мене, наче бджоли [сота], розгорілися, як вогонь у сухому терні, але я іменем Господнім подолав їх. Вони били мене, щоб я впав, але Господь підтримав мене, Господь - моя сила і пісня моя, і став моїм спасінням. Голос радости і спасіння в оселях праведників. Правиця Господня дає їм силу, правиця Господня піднесла мене, правиця Господня дала мені силу. Не умру, а житиму і повідатиму про діла Господні. Караючи, покарав мене Господь, але смерті не віддав мене. Відчиніть мені врата правди, і я ввійду ними і прославлю Господа. Ось врата Господні; праведні увійдуть ними. Прославляю Тебе, Господи, що Ти почув мене і став моїм спасінням. Камінь, що занедбали будівничі, став в основу (наріжним каменем). Від Господа це сталося, і дивне воно в очах наших. Цей день, його ж створив Господь, радіймо й веселімось в нім. О Господи! Спаси, о Господи! Допоможи. Благословен, хто йде в ім’я Господнє. Благословляємо вас із дому Господнього. Бог Господь і явився нам. Вчиніть свято, несіть жертви до Жертовника Господнього. Ти - Бог мій, буду хвалити Тебе. Ти Бог мій, [буду славити Тебе. Бо Ти почув мене і став моїм спасінням]. Прославляйте Господа, бо Він благий, бо повіки милість Його.

на початок


style="text-align: center;">Про дарування мужності на полі битви 26,111,137.

26 псалом

Господь - Просвічення моє і Спаситель мій, кого убоюся? Господь - Захисник життя мого, кого устрашуся? Коли нападуть на мене противники й вороги мої, щоб пожерти тіло моє, то вони спотикаються і падають. Коли й військо проти мене стане, не злякається серце моє; коли й ціла війна стане проти мене, і тоді я буду надіятися на Нього. Одного прошу я у Господа, одного бажаю, щоб жити мені в домі Господньому усі дні життя мого, дивитися на красу Господню, щоранку молитися у храмі Його. Бо Він сховає мене в домі Своїм у день біди, сховає в оселі Своїй, на скелю піднесе мене. Я піднесу голову мою вище за ворогів моїх, що оточують мене. Принесу в домі Його жертву хвали. Буду співати й прославляти Господа. Почуй, Господи, голос мій, яким я взиваю до Тебе; зглянься на мене і помилуй мене. Від Тебе говорить серце моє: «Шукайте Господа!» Я шукаю лиця Твого, Господи. Не відвертай же від мене лиця Твого і не відкидай у гніві раба Твого. Ти - Поміч моя, не відкинь мене і не покинь мене, Боже, Спасителю мій. Бо коли батько й мати покинули мене, то Ти, Господи, прийняв мене. Навчи ж мене, Господи, путей Твоїх і настанови на стежку правди, задля ворогів моїх. Не віддавай мене в руки ворогам моїм, бо повстали проти мене лжесвідки і злобою палають на мене. Але я вірю, що побачу милість Господню на землі живих. Надійся ж на Господа і будь мужнім. Нехай кріпиться серце твоє. Чекай допомоги від Господа.

111 псалом

Блажен муж, що боїться Господа і дуже любить заповіді Його. Сильним на землі буде покоління його. Рід праведних буде благословенний. Слава і багатство буде в домі його; праведність його перебуватиме вічно. У темряві сяє світло праведникові; він лагідний, милосердний і справедливий. Добрий чоловік має милосердя і в позику дає; на суді він твердо говорить слово своє. Він повіки не захитається. Пам’ять праведникові буде вічна. Лихих наклепів він не убоїться; серце його надіється на Господа. Упевнене серце його: він не злякається, коли побачить ворогів своїх. Він роздає щедро, подає вбогим, праведність його перебуватиме вічно, сила його піднесеться у славі. Побачить це нечестивий і розгнівається, заскрегоче зубами і згине. Бажання нечестивців не здійсниться.

137 псалом

Прославляю Тебе, Господи, від усього серця мого. Перед ангелами співатиму похвалу Тобі за те, [що Ти почув усі слова уст моїх]. Буду поклонятися перед святим храмом Твоїм і славити ім’я Твоє за милість Твою і правду Твою, бо Ти звеличив слово Твоє вище від усякого імені Твого. В день, коли я взивав до Тебе, Ти почув мене і вселив у душу мою силу. Будуть прославляти Тебе, Господи, всі царі землі, коли почують слова уст Твоїх. Будуть у піснях прославляти путі Господні, бо велика слава Господня. Високий Господь: смиренного бачить і гордого пізнає здалека. Якщо я піду серед напастей, Ти оживиш мене, простягнеш руку Твою на ворогів моїх, і спасе мене правиця Твоя. Господь воздасть за мене; Господи, милість Твоя повік. Не покидай творіння рук Твоїх.

на початок


Коли ворог долає

59 псалом

Боже! Ти розгнівався на нас, відвернувся від нас і покарав нас. Але змилуйся над нами! Ти потряс землю, порушив її; зціли рани її, бо вона захиталася. Ти дав людям Твоїм зазнати гіркоти, напоїв нас вином скорбот. Дай же знамення тим, що бояться Тебе, щоб вони могли втекти від стріли ворожої. Щоб спаслися улюблені Твої, спаси їх правицею Твоєю і вислухай мене. Бог сказав у святині Своїй: «Возрадуюся, і розділю Сихем, і долину Сокхоф розміряю. Мій Галаад, Мій Манассія, Єфрем - твердиня глави Моєї, Іуда - цар Мій. Моав - чаша уповання Мого; на Едом покладу чобіт Мій. Чужинці скорилися Мені». Хто введе мене в укріплене місто? Або доведе мене до Едому? Чи не Ти, Боже, що відвернувся від нас і не виходиш, Боже, з військом нашим? Пошли нам поміч у скорботах, бо марна допомога людська. З Богом ми покажемо силу, і Він подолає гнобителів наших.

на початок


Дяка Богові за перемогу в битві 17,29.

17 псалом

Возлюблю Тебе, Господи, кріпосте моя. Господь - твердиня моя і пристановище моє, визволитель мій, Бог мій, поміч моя; на Нього моя надія, оборонець мій, ріг спасіння мого, заступник мій. З хвалою прикличу Господа і від ворогів моїх спасуся. Огорнули мене муки смертельні, і ріки беззаконня засмутили мене. Кайдани пекельні скували мене, і сіті смертні обплутали мене. У тісноті моїй я призивав Господа і до Бога мого взивав, і Він почув голос мій із храму [святого] Свого, і благання моє дійшло до слуху Його. І затряслася, захиталася земля, тремтіли й тряслися підвалини гір, бо запалав гнівом [Господь]. Піднявся дим від гніву Його і з вуст Його - вогонь палючий, палаюче вугілля сипалося від Нього. Він прихилив небеса й зійшов, і морок - під ногами Його. І возсів на херувимів, і полетів, понісся на крилах вітру. Хмарами, як покровом, Він покрив Себе, темними хмарами води Він огорнув Себе. Від блиску Його перед Ним летіли хмари, град і вогненне вугілля. І загримів у небесах Господь, і Всевишній подав голос Свій. Пустив стріли Свої і розігнав їх. Метнув безліч блискавок і розсіяв їх. І відкрилися джерела вод, відкрилися основи всесвіту від заборони Твоєї, Господи, від подиху гніву Твого. Він простяг руку з висоти і взяв мене, і з глибокої води визволив мене. Він визволив мене від ворогів моїх сильних і від ненависників моїх, що були сильнішими від мене. Вони повстали на мене в час біди моєї, та Господь укріпив мене. Він вивів мене на простір і визволив мене, бо Він возлюбив мене. Господь воздав мені за правдою моєю і за чистотою рук моїх відплатив мені. Бо я зберіг путі Господні і не був нечестивим перед Богом моїм. Бо всі заповіді Його були переді мною, і від повелінь Його я не відхилявся. Я був непорочний перед Ним і берігся, щоб не згрішити мені. І воздав мені Господь за правдою моєю і за чистотою рук моїх перед очима Його. Господи, Ти чиниш з милостивим милостиво, і з справедливим за справедливістю його, з чистим - за чистотою його, а з лукавим - за лукавством його. Бо Ти народ поневолений спасаєш і пиху гордих приборкуєш. Ти засвічуєш світильник мій. Господь Бог мій просвічує темряву мою. З Тобою я перемагаю військо, з Богом моїм я через мур перейду. Бог мій! Непорочні путі Його, чисте слово Його, Він оборонець усіх, що надіються на Нього. Бо хто Бог, крім Господа? Хто захисник, крім Бога нашого? Бог підперізує мене силою, рівняє переді мною дорогу мою. Робить ноги мої швидкими, як у оленя, і на висотах моїх ставить мене. Привчає руки мої до боротьби і м’язи мої робить, як лук мідний. Ти, Господи, даєш мені щит спасіння Твого, правиця Твоя підтримує мене і ласка Твоя звеличує мене. Ти розширюєш кроки мої піді мною, і не хитаються ноги мої. Я жену ворогів моїх і настигаю їх, і не повертаюся, аж доки не знищу їх. Уражаю їх, і вони не можуть встати, падають під ногами моїми. Бо Ти підперезав мене силою на битву, кинув під ноги мої тих, що повстали на мене. Ти повернув до мене спиною ворогів моїх, і я нищив тих, що ненавиділи мене. Вони кричали, та нікому було рятувати; до Господа - але Він не послухав їх. Я розсіваю їх, як порох перед вітром, як багно на вулиці, топчу їх. Ти врятував мене від людського заколоту, поставив мене на чолі народів. Народ, якого не знав я, служить мені. Лише почувши про мене, народи підкоряються мені, чужинці запобігають переді мною, навіть в укріпленнях своїх іноплемінники бліднуть і тремтять. Живий Господь і благословенний Бог. І нехай прославлений буде Бог спасіння мого! Бог, що відплачує за мене і підкорює мені народи, Він визволив мене від ворогів моїх, підніс мене над Тими, що воювали проти мене, і від чоловіка неправедного визволив мене. За те буду славити Тебе, Господи, між народами й співатиму імені Твоєму. Ти велично спасаєш царя і виявляєш милість до помазаника Свого Давида і роду його навіки.

29 псалом

Прославлю Тебе, Господи, бо Ти підняв мене і не допустив, щоб вороги мої тішилися наді мною. Господи, Боже мій! Я взивав до Тебе, і Ти зцілив мене. Господи, Ти вивів душу мою з пекла, Ти повернув мене до життя, визволив мене з-поміж тих, що сходять у могилу. Співайте Господу, всі святі Його, прославляйте святу пам’ять Його, бо на мить  гнів Його і на все життя - милість Його; звечора плач, а на ранок - радість. І я говорив у дні благоденства мого: «Не похитнуся я повіки». Господи, Ти з милости Своєї укріпив гору мою, але відвернув Ти лице Твоє, і я захитався. Тоді до Тебе, Господи, я взивав і до Бога [мого] молився, кажучи: «Яка користь у крові моїй, коли я зотлію? Чи ж буде порох славити Тебе та сповіщати про істину Твою? Господи, почуй мене і помилуй мене; Господи, прийди на поміч мені». І Ти змінив плач мій на радість, зняв з мене одежу смутку і одягнув мене веселістю. Нехай же славить Тебе душа моя і не вмовкає. Господи, Боже мій, буду славити Тебе повік.

на початок


Розмова православного духівника з воїнами АТО

Ісус Христос у боротьбі за добро був розіп’ятий, бо добро по своїй природі настільки вартісне, що Христос цінив добро більше як власне життя, бо справжнє добро має засади вічності і Христос показав, що вічне добро варте того.

Криза багатьох наших воїнів в тому, що вони далекі від Бога, виросли на вулиці. Батьки їх не вчили, що Господь Бог є і не навчили служити Господу Богу, і ці хлопці-воїни, на жаль, без духовної основи просто не знають, що Господь Бог є Вічне Добро.

Коли вони йдуть відбивати атаку чи напад, то деякі з них стараються у своїй малодушності випити спиртного; щоб бути нібито сміливими чи заспокоїти свої нерви. Але якщо в такому стані солдат буде вбитий, постає питання - як він п'яним предстане перед Господом Богом? Це ж проблема вічності. Ісус Христос, коли Йому на хресті пропонували оп’яняючу речовину - оцет з жовчю - не прийняв її, бо необхідно було померти з свідомістю, зі світлим розумом. Христос воскресає з мертвих та повертається з цим же світлим розумом, з цією ж тверезою свідомістю до апостолів і продовжує розпочату на землі справу як Небожитель, як Небесна Людина у воскреслій прославленій природі. Отже все, що ми тут на землі робимо, буде продовжуватися у загробному світі. Цей напиток людину засудить більше ніж вбивство ворога.

Солдат самодостатній інтелект, тобто вартісний мужчина, який повинен шукати Господа Бога своїм розумом і за подобою Бога боротися за добро, як би воно дорого не платилося. Ісус Христос в сорокаденному пості показав, що боротьба повинна відбуватися в імені Божому і вінчатися перемогою.

Священнослужитель повинен людині відкрити Бога. Для того необхідно щоб держава чи народ відкрили двері священикові у дитсадок, середню школу і ВУЗи. Якщо людина знає Бога, вона відкрита перед Ним, Йому звітує свої діла. Таку людину не треба контролювати, бо в неї є самоконтроль - Бог. Цього самоконтролю нам не вистачає, бо атеїстична Радянська Росія вбила в людині людську гідність, вона в погоні за імперією вичавлювала в людині все найсвятіше і зробила народ здичавілим. Внаслідок того людина втратила чистий Образ Божий, зло стало наче її природою, людина стала здатною на неправду, п'янство, крадіж, користолюбство, ненажерливість, ненаситність, зраду і т. д.

Людина повинна керуватися совістю. Совість в нас - це та субстанція, яка уособить людину в духовному вічному світі. Їй властиво закарбовувати все те, що людина робить і відкрити це перед Богом. Часто людина звертається до совісті і совість видає їй довідки про все що і як було. Докори совісті людина перекручує зіпсованим розумом. Це свідчить про те, що совість полонена лукавством і в такому стані представить людину перед Богом у вічності.

Як керівник в кабінеті так і воїн, що іде на війну захищати батьківщину, - вдовиць і сиріт - всі повинні совісно виконувати свій обов'язок, тобто відбивати напади ворога, бо війна є тією організацією, тим засобом, що звільняє землю і мирний народ від ворога-вбивці. Якщо людина не виконує свого військового обов’язку, вона зраджує свій народ, не виконує свого служіння народу і Господу Богу.

Історія підказує, що попередні покоління за життя 2-3 рази ходили на війну, тобто мимо волі змушені були вбивати. У Старому Завіті всі воїни, усі військово здатні чоловіки платили 5 сіклів сріблом до храму Господу Богу за те, що вони вартісні мужчини і здатні йти на війну. Сам Христос платив 5 сіклів срібла і цим приєднався до всіх воїнів. Ісус Христос, як Небесний Воїн, виступив проти князів пекла, як ворогів Божих, які полонили створіння Боже - людину. Боротьба Христова була в ім’я Боже, тому й вінчалася перемогою. В Старому Завіті воїни йшли на війну, але для сміливості не випивали, бо боролися за честь Божу, за ім’я Боже і перемагали іменем Божим. (Не вкладали кулі ні в ім’я святих, ні Богородиці.) Воїни, які не виконують своїх обов’язків, є зрадниками свого народу і свого становища  воїна. Таких чекає покарання. Ті люди, які ніби з якихось релігійних переконань не хочуть брати зброю в руки є паразитуючим елементом в суспільстві. Вони користуються благами суспільства, але з суспільством не хочуть боротися за ці ж суспільні блага (блага суспільного досягнення - виготовлення посуд, тканину, взуття, знаряддя праці і т. п.). Суспільство створило, а вони всім цим користуються і суспільство зраджують. Так роблять паразити.

Також воїни, чи просто люди, які після бою біжать до полеглих забирати у них цінності, довго не користуються такими речами. За короткий час в такому ж бою, чи в якійсь подібній ситуації самі ганебно гинуть.

Воїнам треба сповідатися. Чи є можливість прийняти причастя чи ні, але сповідь треба робити часто. Не тільки в тому, що на війні нагрішив, а від народження все, що пам’ятає, необхідно визнати, щоб перепросити Бога. А коли буде відповідна нагода, обов’язково треба помолитися на службі Божій, висповідати свої гріхи і прийняти Причастя.

Найтяжче воїни ображені тим, що бачать тяжку неправду керівних органів. Влада торгує то Україною, то військовослужбовцями, то технікою і т. д. Ця неправда найгірше вбиває солдатів. Якщо солдат відкрив у собі Бога й перебуває в Бозі і Бог у ньому, він усю цю неправду легше переживає, бо всю кривду перекладає на волю Божу і знає, що у цьому світі злий дух робить тільки зло; а Бог це премудро повертає на добро. А хто не відкрив у собі Господа Бога, тому важко. Такий залишається на самоті з проблемами і або підриває своє здоров'я, або й робить собі смерть.

Ісус Христос теж як воїн вийшов на двобій з князями пекла, які підняли людей такою ж неправдою і розіп'яли Його, тобто пекло мобілізувало тих людей, які йому служили, і вони виступили проти Ісуса Христа - Вічної Правди. Ісус Христос, як речник Неба і представник людства, уособив у Своїй Особі все людство. І від Своєї Особи приніс як представник людства в імені Божому перемогу над пеклом. За таким прикладом мужчини повинні йти теж у бій зі злом. Останнім часом деякі чоловіки, а вони і солдати, стали до себе надто поблажливими, розніженими: їжа, питво, відпочинок, пляж, розслаблення тіла. Ісус Христос відбув сорокаденний піст без їжі та питва і показав на який подвиг здатна людська природа, де крайня межа можливості людини. Але у грі подвигу треба вміти розумно керувати духовною і тілесною природою. Ми ж необізнані, не відкрили в собі Бога, не робимо подвиг в імені Божому, тому й отримуємо шкоду. Мужчини - це творці, це генії. Якщо їх навчити, вказати вірний шлях до святої в Бозі мети, вони її досягнуть.

Нікого, ні за яких умов, навіть, коли побачив несправедливе відношення до війська, чи до держави, яку захищає, не засуджувати. Воїн може відмовитися бути у підпорядкуванні несправедливого керівника армії, але не давати свободи язикові.

Не сказати зайвого слова, бо кожне слово Небо чує і може повернути проти самого ж воїна. Ніякого майна з війни ніколи, ні за яких умов не треба брати.

Не робити собі насмішок з церковних обрядів, поста, колінопреклоніння і т. д. Не робити собі забавки з духовенства навіть, якщо священнослужитель на це заслуговує.

Якщо є можливість воїнові утримати піст - добре, а коли не має можливості, хай харчується, не насміхаючись з Церкви і поста.

Мова воїна повинна бути урівноважена, без брудних слів, без додатку ганебного хуліганства. Велику кривду людині приносить розпуста. Вона є причиною дуже глибокого падіння. Вартісний мужчина повинен відповідати з ким входить в стосунки і для чого? Святе Письмо навчає, що Авраам родив Ісаака, Ісаак родив Якова і т. д., тобто чоловік повинен відповідати з ким вступає у статеві стосунки, кому віддає своє насіння, через кого народжує дитину - образ Божий, дитину - члена Неба, подобу Божу, а не безоглядно безсоромно віддатися брудному товариству для ганебного задоволення. Гідний чоловік все і всюди повинен робити перед Господом Богом. В людині, яка віддалася брудним задоволенням, може відкритися злий дух, який полонить її через це зло. Як прародичі Месії побудували богодостойне життя і стали вартими народити Сина Божого Ісуса Христа і будуть пишатися цілу вічність, так будуть ганьбитися у вічності ті, які виявилися через гріхи неспроможними народити дитину - образ Божий, яка в Божому імені має стати подобою Божою і предвічними божественними благами насолоджуватися як своїми.

Церква пропонує молитовники для військовослужбовців, щоб вони у молитві на одинці могли зосередитися і знайти Бога та Йому викласти всі свої кривди і мовчазно, невідчутно отримати від Бога підтримку, яку Господь обіцяв усім, хто до Нього буде звертатися. До людини приходить Дух Божий і вона стає іншою. Господи, вислухай і помилуй нас. Дай нам мир в державі і дай нам розум, щоб ми стали чистим Образом Божим і знайшли мир з Богом на всю вічність.

на початок