Єлеосвячення (єлеопомазання, маслосвятство)

Єлеєосвячення є Таїнство, в якому, при помазанні хворого освяченим єлеєм (оливою), прикликається на хворого благодать Божа для зцілення його від тілесних і душевних недуг.

Таїнство єлеєосвячення ще називається соборуванням, бо для здійснення його збирається кілька священиків, хоча в разі потреби може звершувати його і один священик. Це таїнство бере свій початок від апостолів, які, отримавши від Господа Ісуса Христа владу під час проповіді зцілювати усяку хворобу і неміч, багатьох хворих помазували оливою і зціляли (див.: Мк б, 13).

Особливо детально говорить про це таїнство апостол Яків: "Чи хто з вас занедужає, нехай покличе пресвітерів Церкви, і нехай помоляться над ним, помазавши його оливою в ім'я Господнє. І молитва віри зцілить недужого, і підведе його Господь; і якщо він гріхи вчинив, простяться йому" (Як. 5, 14-15).

Святі апостоли нічого не проповідували від себе, але вчили тільки того, що заповідав їм Господь і надихав їм Дух Святий. Апостол Павло каже: "Сповіщаю ж вам, браття, що Євангеліє, яке я благовістив, не є людське; бо я прийняв його і навчився не від людини, а через одкровення Ісуса Христа" (Гал. 1, 11-12).

Протоієрей Серафим Слобідський "Закон Божий"

на початок


Чин (порядок звершення) Таїнства єлеосвячення

1. Діти до 7 років до таїнства Соборування не допускаються.

2. Помазування здійснюється зі словами: "Зціли цим помазанням раба Твого (ім'я) і рабу Твою (ім'я)".

3. Помазуються сім частин тіла, які відповідають усім почуттям людини, а саме ставиться хрестик помазком на чолі, над очима (над кожним), біля обох ніздрь, з двох боків уст, на обидва вуха, на  груди і на руки - обидві з обох боків.

Чин Таїнства елеопомазання, чи маслосвяття, звичайно правлять сім священиків. А коли стільки не можна мати, то правлять кілька священиків, і в крайньому разі – один.

Чин цей правиться в домі недужого або в церкві, коли хворий може ходити.

У кімнаті ставиться стіл, відповідно гарно застелюється. На столі ставиться блюдо (миска) з пшеницею, на неї посередині ставиться лампадка або якась посудинка з єлеєм.

Навколо у пшеницю вставляються сім свічок  та сім малесеньких помазків (стручків) для помазання, обгорнутих ватою. Тут же кладуть і Святе Евангеліє та хрест. Кожен священик бере в руки свічку, зі свічками стоять і присутні.

Якщо править один священик, то він читає все те, що призначене сімом священикам,  і помазує св. єлеєм сім разів. Коли священиків більше, то вони розділюють увесь чин сімох поміж себе.

Ті свічки, що в пшениці, запалюються за чергою читань Євангелій: яке читання – та свічка й запалюється. Так само вживаються за чергою і стручки для помазання.

Запалена свічка горить уже до кінця чину маслосвяття.

До єлею вливається трохи вина, як те робив для хворого й самарянин (див.: Лк. 10, 34).

Чин Таїнства єлеопомазання зветься ще соборуванням, - бо його чинять священики собором, їх семеро.

Священики правлять цей чин тільки у світлих ризах.

Столик треба поставити так, щоб священики молилися на схід або до ікон у хаті.

Чин єлеопомазання прийнято не скорочувати. Навіть коли служить один священик, то він нічого не скорочує, бо він замінює собор священиків, він соборує.

Але в разі потреби благословляється священикові скоротити цей чин так, як того вимагають обставини.

на початок