Зміст

 1. Молитви щоденні
 2. Вечірня
 3. Мале повечір'я
 4. Тропарі на повечір'ї
  1. Недільні тропарі і кондаки
  2. Тропарі дванадесятих свят
  3. Тропарі і кондаки денних
  4. Тропарі і кондаки святим (загальні)
 5. Канон до Ісуса Найсолодшого
 6. Подячний канон до Пресвятої Богородиці
 7. Канон до Пресвятої Богородиці
 8. Канон до Ангела Охоронителя
 9. Канон Безплотним Силам
 10. Канон до Іоана Предтечі
 11. Канон покаянний
 12. Канон Одигітрії
 13. Канон святим апостолам
 14. Канон свт. Миколаю Чудотворцю
 15. Канон Чесному і Животворчому Хресту
 16. Канон всім святим
 17. Канон померлим
 18. Молитви вечірні
 19. Молитви ранішні
 20. Правило від осквернення
 21. Полуношниця повсякденна
 22. Полуношниця суботня
 23. Полуношниця недільна
 24. Канон Пресвятій і Животворчій Тройці
 25. Рання відправа
 26. Час перший
 27. Час третій
 28. Час шостий
 29. Час дев'ятий
 30. Зображальні
 31. Канон пасхальний
 32. Часи на Святу Пасху
 33. Послідування до Святого Причастя
 34. Молитви перед Святим Причастям
 35. Молитви після Святого Причастя
 36. Чин як співати псалми
 37. Правило до Святого Причастя
 38. Читання кондаків на часах і на обітниці протягом тижня
 39. Повчання про молитовне правило
 40. Від редакції
 41. Зміст

Священик: Благословен Бог наш...

Читець: Амінь. Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю небесний... Трисвяте. Пресвята Тройце... Отче наш.

Господи, помилуй (12разів).

Слава і нині...

Прийдіть, поклонімось... (тричі).

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, з великої милості Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю, і гріх мій повсякчас переді мною. Проти Тебе єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже, праведний Ти в слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Я ж бо в беззаконнях зачатий і в гріхах породила мене мати моя. Ти істину полюбив, невідоме і таємне премудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом ‑ і очищуся, омий мене ‑ і стану біліший від снігу. Слухові моєму подай радість і веселість і зрадіють кістки мої упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і від всіх беззаконь моїх очисти. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників доріг Твоїх і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо, коли б Ти жертви забажав, приніс би я. Всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові ‑ дух упокорений, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш. Ублажи, Господи, благоволінням Твоїм Сион, і хай збудуються стіни Єрусалимські. Тоді угодною Тобі буде жертва правди ‑ приношення і всепалення, тоді покладуть на жертовник Твій тельців.

І кафізма 9

Псалом 64

Тобі подобає пісня, Боже, в Сионі, і Тобі піднесеться молитва в Єрусалимі. Почуй молитву мою. До Тебе приходить всяка плоть. Безліч гріхів перемагає нас, але Ти очистиш беззаконня наші. Блаженні, кого Ти обрав і прийняв, щоб він оселився у дворах твоїх. Наситимось добром дому Твого, святого храму Твого. Дивний у правосудді, вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надія всіх кінців землі і тих, що в морі далеко. Ти - Той, що поставив гори силою Твоєю і підперезаний могутністю. Ти втихомирюєш бурхливість моря, шуми хвиль його і повстання народів. Устрашаться від знамень Твоїх усі, що живуть на землі. Ранок і вечір красою прославлять Тебе. Ти дбаєш про землю і напуваєш її, примножуєш багатства її. Ріка Божа повна води. Ти вирощуєш хліб від землі, бо так впорядкував її. Ти напоюєш борозни її, рівняєш груди її, дощами пом'якшуєш її та прикрашаєш її рослинами. Ти благословиш вінець року благости Твоєї, і поля Твої сповняться врожаєм. Вкриється травою пустеля, і радістю узгір'я наповняться. Долини наповнюються отарами, і лани покриваються пшеницею. Все радіє, все співає.

Псалом 65

Викликніть Господу, вся земле! Співайте ж імені Його, віддайте славу й хвалу Йому. Промовляйте Богові: "Як величні діла Твої, перед множеством сили Твоєї скоряться Тобі вороги Твої". Вся земля нехай поклониться Тобі й співає Тобі. Нехай співає імені Твоєму, Вишній!" Прийдіть, погляньте на діла Божі, Який страшний Він у Своїх ділах над синами людськими! Він море обернув на сушу, ріку перейшли ногами. Там ми веселилися в Ньому. Він могутністю Своєю світом володіє вічно. Очі Його дивляться на всі народи, щоб не підносились у собі гнобителі. Благословляйте, народи, Бога нашого і проголошуйте хвалу Йому. Він дав життя душі нашій і не попустив, щоб ноги наші захиталися. Ти випробував нас, Боже, Ти переплавив нас, як переплавляється срібло. Ти попустив нам потрапити в сітку, поклав тягарі на плечі наші. Ти допустив, щоб чужі люди сіли на шию нам. Ми йшли через вогонь і воду, але Ти вивів нас на волю. Увійду в дім Твій з жертвами всеспалення, виконаю перед Тобою обітниці мої, що їх проголосили уста мої і висловив язик мій у скорботі моїй. Великі жертви принесу Тобі з пахощами, принесу Тобі овець, волів і козлів. Прийдіть усі, хто боїться Бога, послухайте мене, і я скажу вам, що вчинив Він для душі моєї. Я взивав до Нього устами моїми і величав Його язиком моїм. І якби була неправда в серці моїм, то не почув би мене Господь. А Господь почув мене і прихилився до голосу благання мого. Благословенний Господь, що не : відкинув моління мого і милости Своєї не відвернув від мене.

Псалом 66

Боже, ущедри нас і благослови і нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас. Щоб пізнали ми на землі путь Твою, в усіх народах - спасіння Твоє. Нехай сповідують Тебе люди, Боже, І нехай сповідують Тебе люди всі. Нехай веселяться і радіють племена, бо Ти судиш народи праведно і керуєш всіма племенами на землі. Нехай славлять Тебе народи, Боже, нехай славлять Тебе народи всі. Земля дає плід свій: благослови нас, Боже, Боже наш. Нехай благословить нас Бог, і нехай бояться Його всі краї землі.

Слава...

Псалом 67

Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його; нехай побіжать від лиця Його всі ненависники Його. Як щезає дим, хай щезнуть, як тане віск від лиця вогню, так нехай згинуть грішники від лиця Божого. А праведники нехай звеселяться, нехай радіють перед Богом, нехай святкують у радості. Співайте Богові, співайте імені Його, рівняйте дорогу перед Тим, Хто йде, як Переможець. Господь - ім'я Йому, радійте перед лицем Його. Отець сиріт і Суддя вдовиць - Бог, Він у святих оселях Своїх. Бог одиноких вводить у дім; визволяє в'язнів із кайданів, а непокірні живуть у гробах. Боже, коли йшов Ти поперед народу Твого, коли проходив Ти через пустелю, земля тряслася, навіть небеса танули від лиця Божого, і Синай - від лиця Бога, Бога Ізраїлевого. Рясний дощ проливав Ти, Боже, на і насліддя Твоє, і коли знесилювалося воно, Ти підкріпляв його. Народ Твій Ти оселив на землі Твоїй, і з благости Твоєї Ти все приготував для бідного. Господь дасть слово тим, що благовістять з великою силою. Царі з військом утікають, утікають, І а ті, що сидять вдома, ділять здобич. Коли ж ви оселялися на землях своїх, то стали мов голубка, у якої крила - як срібло, а пір'я сяє золотом. Коли ж Всевишній розсіяв царів на цій землі, вона забіліла, як сніг на горі Селмоні. Гора Божа - гора велика, гора кріпка, гора висока. Чого ви заздрите, гори високі, на гору, що на ній Бог благоволив жити і буде перебувати на ній вічно? Колісниць Божих тьма і тисячі тисяч. Серед них Господь на Синаї, у святині. Ти зійшов на висоту, полонив полон, прийняв дари для людей, щоб і непокірні могли жити у Господа. Господь Бог благословенний; благословенний Господь допоможе нам кожного дня. Бог - Спаситель наш, Бог наш, Бог, щоб спасати. У владі Господа ворота смерті. Бог сокрушить голови ворогів Своїх, волохате тім'я того, хто закам'янів у беззаконні. Сказав Господь: "Від Васана поверну тебе, виведу з глибини моря, і щоб обмочив ти ногу твою, як пси ; язик свій, у крові ворога". Ми бачили, як ішов Ти, Боже, як ішов Ти - Цар мій і Бог мій - у святиню. І Попереду князі і ті, що співали, за ними - ті, що грали на струнах, а кругом - діви з тимпанами. В церквах благословляйте Бога - Господа від джерел Ізраїлевих. Там Веніамін молодший - князь їхній, князі Іуди - владики їхні, князі Завулонові, князі Нефалимові. Бог твій дав тобі таку силу. Утверди, Боже, те, що Ти створив для нас. Ради храму Твого в Єрусалимі царі принесуть Тобі дари. Утихомир звіра, що в очереті, зібрання биків серед тихих телят - гордих народів, що хваляться сріблом своїм; розвій тих, що готують війни. Прийдуть з Єгипту вельможі молитися; Ефіопія простягне руку свою до Бога. Царства землі! Хваліть Бога, оспівуйте Господа, Який зійшов на небо небес превічно. Ось Він дає голосу Своєму голос сили. Віддайте славу Богу; на Ізраїлі велич Його і могутність Його на хмарах. Дивний Бог у святих Своїх, Бог Ізраїлів; Він дає силу й твердість народу Своєму. Благословенний Бог!

Слава...

Псалом 68

Спаси мене, Боже, бо води дійшли до душі моєї. Я загруз у глибокім болоті, і нема на чому стати. Зійшов я у глибину моря, і хвилі його заливають мене. Я знемігся від благань, і гортань моя зашерхла. Втомилися очі мої від очікування Бога мого. Бо тих, що ненавидять мене без вини, більше, ніж волосся на голові моїй. Вороги мої, що переслідують мене даремно, зміцніли, і чого я не відбирав, того вимагають від мене. Боже, Ти знаєш, як тяжко мені, і гріхи мої не втаєні від Тебе. Нехай не осоромляться через мене ті, що надіються на Тебе, Господи, Боже Сил. Нехай не осоромляться через мене ті, що шукають Тебе, Боже. Бо ради Тебе терплю я зневагу, і сором покриває лице моє. Я став чужим для братів моїх і стороннім для синів матері моєї. Бо ревність до дому Твого з'їдає мене, і зневага тих, що Тебе зневажають, впала на мене. Коли я плакав і постом смиряв душу мою, то й тим докоряють мене. Замість одежі я обгортав себе веретищем - і тим став посміховиськом для них. Про мене говорять ті, що сидять біля воріт, про мене співають ті, що п'ють вино. А я з молитвою моєю до Тебе, Господи, в час, угодний Тобі, Боже. З великої милості Твоєї, почуй мене в істині спасіння Твого. Виведи мене з болота, щоб не потонув я, спаси мене від ненависників моїх і від глибокої води. Нехай не затопить мене буря повені, нехай не потону я в глибині. Вислухай мене, Господи, бо велика милість Твоя, заради великих щедрот Твоїх зглянься на мене. Не відверни лиця Твого, бо я сумую, скоро почуй мене. Поглянь на душу мою і спаси її, від ворогів моїх спаси мене. Ти знаєш приниження моє, ганьбу мою і сором мій. Вороги мої всі перед Тобою. Наруга сокрушила душу мою, і страждання. Я знеміг. Я очікував, що хтось буде співчувати мені, і не було, очікував, хто б заспокоїв мене, і не знайшлося. І дали в їжу мені жовч і у спрагу мою напоїли мене оцтом. Нехай буде трапеза їхня тенетами їм, і мирна вечеря - пасткою. Нехай потемніють очі їхні, щоб не бачили, і спини їхні назавжди зігни. Вилий на них гнів Твій, і полум'я його нехай обійме їх. Нехай житло їхнє стане пустим, і в наметах їхніх нехай не залишиться нікого живого. Бо кого покарав Ти, над тим вони ще й знущаються. І тому, кого поранив Ти, вони ще збільшують страждання. Збери докупи всі беззаконня їхні, і ; нехай не увійдуть вони в правду Твою. Нехай буде викреслено їх із книг : живих, і між праведними нехай не на пишуться. А я бідний і страждаю, поміч Твоя, Боже, нехай визволить мене. Я буду славити в піснях ім'я Бога мого, буду прославляти Його хвалою. І це буде більш приємне Господу, ніж жертви волів і телят з рогами і копитами. Побачать це принижені і звеселяться. І оживуть серця ваші, ви, що шукаєте Господа. Бо почув Господь убогих Своїх і не забув в'язнів Своїх. Нехай хвалять Його небо і земля, море і все, що живе в них. Бо спасе Господь Сион, і збудує міста Іуди для людей Своїх, і поселяться там, і будуть нащадками Його. І нащадки рабів Його утвердяться в ньому, і ті, що люблять ім'я Його, будуть жити в ньому.

Псалом 69

Боже, на поміч мені прийди, Господи, поспіши допомогти мені. Нехай постидяться й осоромляться ті, що шукають душі моєї. Нехай відступлять осоромленими ті, що шукають загибелі моєї. Нехай біжать назад ті, що кажуть мені: "Добре, добре!" Але нехай зрадуються і звеселяться ті, що шукають Тебе, Боже. І ті, що люблять спасіння Твоє, нехай завжди кажуть: "Великий Господь! А я немічний і убогий: Боже, допоможи мені. Ти - Поміч моя і Спаситель мій. Господи, не забарись.

Слава...

І після кафізми:

Вірую в єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого.

І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, Який від Отця народився перше всіх віків. Світло від Світла, Бога Істинного від Бога Істинного, народженого, нествореного, єдиносущного з Отцем, через Якого все сталося. Він заради нас, людей, і задля нашого спасіння зійшов з небес, і втілився від Духа Святого і Марії Діви, і став людиною. І розп’ятий був за нас при Понтійському Пилаті, і страждав, і був похований. І воскрес на третій день, як було написано. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І знову прийде у славі судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця.

І в Духа Святого, Господа Животворчого, що від Отця сходить, що Йому з Отцем і Сином належить однакове поклоніння і однакова слава, Який говорив через пророків.

В єдину, святу, соборну і Апостольську Церкву. Визнаю одне хрещення на відпущення гріхів. Очікую воскресіння мертвих. І життя майбутнього віку. Амінь.

Потім: Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Священик: Бо Твоє є Царство...

І ці тропарі на глас 2-й:

Нестворене Єство, Творче всього, відкрий уста наші, щоб ми звіщали хвалу Твою, виголошуючи: Свят, Свят, Свят Ти, Боже, Богородицею помилуй нас.

Слава...

Небесні Сили наслідуючи, ми на землі пісню перемоги приносимо Тобі, Благий: Свят, Свят, Свят Ти, Боже, Богородицею помилуй нас.

І нині...

З постелі й сну Ти підняв мене, Господи, просвіти розум мій, серце і уста мої відкрий, щоб оспівувати Тебе, Свята Тройце: Святий, Святий, Святий Ти, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Господи, помилуй (40 разів).

Ти, що кожного часу й кожної години на небі й на землі поклоняємий і славимий, Христе Боже, Довготерпеливий, Многомилостивий і Пре-милосердний, що праведників любиш і грішників милуєш, що всіх кличеш до спасіння обітницею прийдешніх благ. Прийми, Господи, в цю годину й наші молитви, і направ життя наше до заповідей Твоїх. Душі наші освяти, тіла очисти, помисли направ, думки очисти, і визволи нас від усякої скорботи, біди й страждання. Оточи нас святими Твоїми ангелами, щоб ми, бережені і проваджені ними, прийшли до єдності віри й до пізнання неприступної Твоєї слави, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь.

Господи, помилуй (тричі).

Слава: і нині.

Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Іменем Господнім благослови, отче.

Священик: Боже, ущедри нас і благослови нас, просвіти лице Твоє на нас і помилуй нас.

Потім:

Владико Боже, Отче Вседержителю, Господи Сину Єдинородний, Ісусе Христе і Святий Душе, єдине Божество, єдина Сило, помилуй мене грішного і, як Сам знаєш, спаси мене, недостойного раба Твого, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь.

І цю молитву святого Євстратія:

Величаючи, величаю Тебе, Господи, бо Ти зглянувся на смирення моє і не залишив мене в руках ворожих, але спас Ти від небезпеки душу мою. І нині, Владико, нехай захистить мене рука Твоя, і нехай зійде на мене милість Твоя, - бо стривожилася душа моя, і тяжко страждає вона, коли виходить із мого окаянного і скверного тіла. Нехай ніколи лукавий супостат не зустріне і не схопить її в темряві через невідомі й відомі гріхи, що їх вчинив я в цьому житті. Будь милостивий до мене, Владико, і нехай не побачить душа моя похмурого погляду лукавих демонів, але нехай приймуть її ангели Твої світлі й пресвітлі. Прослав ім'я Твоє святе і Твоєю силою приведи мене на Божий суд Твій, коли будеш судити мене, нехай не прийме мене рука князя світу цього, щоб втягнути мене грішного в безодню пекла, але приступи до мене і будь мені Спасителем і Заступником. Бо тілесні ці муки є радістю для рабів Твоїх. Помилуй, Господи, душу мою, що осквернилася пристрастями життя цього, і прийми її очищеною покаянням і сповіддю, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь.

Прийдіть, поклонімось (тричі).

Псалом 120

Звів я очі мої в гори, звідкіля прийде поміч моя. Поміч моя від Господа, що створив небо і землю. Він не дасть нозі твоїй спіткнутися, не задрімає Охоронитель твій. Не задрімає і не засне Той, Хто охороняє Ізраїля. Господь - Охорона твоя, Господь - покрова твоя на правиці твоїй. Удень сонце не опалить тебе, а вночі - місяць. Господь охоронить тебе від усякого зла, охоронить душу твою Господь. Господь охоронить вхід і вихід твій віднині й навіки.

Псалом 133

Нині благословляйте Господа, всі раби Господні, що стоїте у храмі Господнім, у дворах дому Бога нашого. Вночі підносьте руки ваші до Святині і благословляйте Господа. Благословить і тебе з Сиону Господь, Який створив небо і землю.

Слава: і нині.

Трисвяте. Пресвята Тройце. Отче наш.

Священик: Бо Твоє є Царство...

І тропарі на глас 2-й:

Пом'яни, Господи, як Благий, рабів Твоїх і прости, що нагрішили вони в житті, бо ніхто не безгрішний, крім Тебе, що можеш і померлим дати спокій.

Глибиною мудрості чоловіколюбно Ти все будуєш і корисне всім подаєш, Єдиний Сотворителю, упокой, Господи, душі рабів Твоїх, які надію покладали на Тебе, Творця й Промислителя і Бога нашого.

Слава... Кондак:

Зі святими упокой, Христе, душі рабів Твоїх, де нема ні недуги, ні скорботи, ні зітхань, а життя безконечне.

І нині. Богородичний:

Славимо Тебе всі роди, Богородице Діво, бо в Тобі благоволив уміститися Невмістимий Христос Бог наш. Блаженні і ми, заступництво Твоє маючи, бо день і ніч Ти молишся за нас. Тому, у піснях славлячи, взиваємо до Тебе: радуйся, Благодатна, Господь з Тобою.

Господи, помилуй (12 разів).

І ця молитва:

Пом'яни, Господи, в надії на воскресіння і життя вічне спочилих отців і братів наших і всіх, що в побожності й вірі життя скінчили, і прости їм усяку провину вільну й невільну, яку вчинили вони словом, чи ділом, чи думкою. І осели їх у місцях світлих, у місцях квітучих, у місцях спокою, де нема ні недуги, ні скорботи, ні зітхання, де світло лиця Твого веселить усіх святих Твоїх одвіку. Даруй їм Царство Твоє та участь у невимовному і вічному Твоєму блаженстві й насолоду Твого безконечного і блаженного життя. Бо Ти є воскресіння, життя і спокій спочилих рабів Твоїх, Христе Боже, і Тобі славу возсилаємо з Безпочатковим Твоїм Отцем, і з Пресвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Преславна Приснодіва, Мати Христа, Бога нашого, принеси нашу молитву Синові Твоєму і Богу нашому, щоб Він спас Тобою душі наші.

Надія моя ‑ Отець, пристановище моє ‑ Син, покров мій ‑ Дух Святий, Тройця Свята, слава Тобі.

Всю надію мою на Тебе покладаю, Мати Божа, збережи мене під покровом Твоїм.

Слава: і нині.

Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Священик промовляє відпуст:

Христос, Істинний Бог наш...

І священик приймає прощення у людей. Робить у бік людей поклін, промовляючи:

Благословіть, отці й браття, і простіть мені грішному, чим згрішив я в цю ніч і в усі дні життя мого словом, ділом, думкою і всіма почуттями моїми.

Люди: Бог нехай простить і помилує тебе, чесний отче. Благослови і прости, отче чесний, і нам грішним провини наші вільні й невільні. (І люди вклоняються).

Священик: Нехай простить Господь Бог милістю Своєю гріхи ваші і помилує вас.

Потім священик промовляє:

Помолимось за Святійшого отця нашого (ім'я), Патріарха Київського і всієї Руси - України, і владику нашого, преосвященнійшого єпископа (ім'я правлячого єпископа).

Співці: Господи, помилуй (так за кожним проханням).

За Богом бережену Україну нашу, за владу і військо її.

За тих, що чинять нам милостиню.

За тих, що служать у святих храмах Божих.

За тих, що ненавидять і люблять нас.

За тих, що опікуються нами і служать нам.

За визволення поневолених. За тих, що заповідали нам, недостойним, молитися за них.

За тих, що подорожують.

За тих, що в немочах лежать.

За тих, що у скорботі знаходяться і в темницях і на тяжких роботах поневіряються.

За фундаторів святого храму цього.

За примноження плодів земних.

За всіх православних християн.

Помолимось і за померлих отців і братів наших.

За тих, що в боротьбі за віру православну й Україну життя своє поклали.

Помолимось і за всяку душу християнську.

Промовмо і за себе самих.

Співці: Господи, помилуй (тричі).

Священик: Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Амінь.

Кінець суботній полуношниці

на початок